Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom 1. „Niezwykła przemiana" – narodziny nowej epoki

Sławomir Bralewski
Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom 1. „Niezwykła przemiana" – narodziny nowej epoki
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Od czwartego wieku istniało wśród chrześcijan przekonanie nie tylko o przełomie, jaki dokonał się w świecie wraz z objawieniem się Jezusa Chrystusa, ale i o tym związanym z panowaniem cesarza Konstantyna Wielkiego. Pisano o „niezwykłej” czy „cudownej przemianie”, która zdarzyła się światu na mocy zrządzenia Bożego, a doprowadziła do poniechania zarówno poprzedniej religii, jak i rodzimych tradycji. W przekonaniu chrześcijan doszło do niej na skutek sojuszu cesarza Konstantyna I z Najwyższym Bogiem, który był dla niego nie tylko opiekunem, ale i sprzymierzeńcem.

Niniejsza książka poświęcona jest niektórym aspektom owego szczególnego aliansu – symmachii, w której wymiar militarny odgrywał istotną, a na samym początku wręcz dominującą rolę. Stanowi pierwszą część dwutomowej rozprawy i zawiera refleksje na temat szeroko pojętej genezy sojuszu Imperium Romanum z Bogiem chrześcijan. Znajdują się w niej rozważania na temat poszukiwania Najwyższego Boga przez Konstantyna, ideologii zwycięstwa, którą kierowali się władcy, czy też narodzin monastycyzmu traktowanego jako nowy, charakterystyczny dla epoki przełomu, sposób umiłowania mądrości, czyli rodzaj nowej filozofii, która zastąpić miała filozofię właściwą poprzedniej epoce.

„Rzeczona publikacja ma charakter pracy naukowej z zakresu historii antyku chrześcijańskiego. (…) S. Bralewski poświęcił powyższym zagadnieniom wiele lat pracy i w tym czasie ugruntował swą pozycję cenionego badacza z zakresu starożytności chrześcijańskiej. Temat rozprawy ma charakter internacjonalny i interdyscyplinarny (…) jest dobrze wybrany i wskazuje na dążenie Autora do przedstawienia swemu czytelnikowi oryginalnego ujęcia badanej od dawna problematyki. (…) książka ta ma duże szanse spotkać się ze znacznym zainteresowaniem zarówno znawców przedmiotu, jak i tzw. miłośników antyku, co rokuje tej publikacji znaczne powodzenie na rynku księgarskim.”

dr hab. Piotr Kochanek, prof. KUL
Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II

Data wydania: 2018
ISBN: 978-83-8142-447-9, 9788381424479
Wydawnictwo: Uniwersytetu Łódzkiego
Cykl: Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek), tom 1
Seria: Byzantina Lodziensia
Stron: 324
dodana przez: AnotherOne

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom 1. „Niezwykła przemiana" – narodziny nowej epoki nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom 1. „Niezwykła przemiana" – narodziny nowej epoki. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat

Pozostałe książki z cyklu

Symmachia cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek). Tom 2. Jedna religia w jednym cesarstwie. Rzymscy imperatorzy sprzymierzeni z Bogiem na straży jedności Kościoła od Konstantyna I do Justyniana I
Symmachia cesarstwa rzymski...
Sławomir Bralewski
Pierwszą część Symmachii cesarstwa rzymskiego z Bogiem chrześcijan (IV-VI wiek) zatytułowaną "Niezw...
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl