Szepty przeszłości

Sandra Nikoniuk
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Szepty przeszłości
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8.1 /10
Ocena 8.1 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Druga połowa XIX wieku. Polska pod zaborami, objęta cenzurą i powstaniem styczniowym. Dziewiętnastoletnia Łucja Kolebowska od dziecka pracuje we dworze hrabiostwa Kościeszewskich. Trafiła tam jako dwunastoletnia dziewczynka i dzięki swojej sile charakteru oraz przebojowości szybko zaskarbiła sobie sympatię i przyjaźń hrabiny Rozalii. Pod jej nadzorem nauczyła się czytać i pisać oraz otrzymała wykształcenie znacznie przewyższające jej status. Jednak Kościeszanka, a raczej ,,dom cieni" jak zwykła nazywać go Łucja, nie jest przyjaznym miejscem. Hrabina to kobieta samotna i szalona. Jej małżeństwo to czysta fikcja, kontrakt, do którego została zmuszona przed laty. Uzależniona od opium, całe dnie spędza zamknięta w swoich dusznych pokojach. Łucja odkrywa, że skrywa ona pewien sekret, który z pewnością mógłby wywołać skandal wśród łódzkiej socjety...
Data wydania: 2024-04-10
ISBN: 978-83-8329-418-6, 9788383294186
Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Stron: 464
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Szepty przeszłości.

3.05.2024

"Szepty przeszłości" autorstwa Sandry Nikoniuk to książka, która przenosi nas w głąb polskiego społeczeństwa drugiej połowy XIX wieku, w czasach zaborów i burzliwych wydarzeń powstania styczniowego. Historia młodej Łucji Kolebowskiej, dziewczyny pracującej na dworze hrabiostwa Kościeszewskich, jest opowieścią o sile charakteru, odwadze i tajemnica... Recenzja książki Szepty przeszłości

@Malwi@Malwi × 35

"Szepty przeszłości"

27.05.2024

“Sekret jest zbyt kruchą rzeczą, aby powierzać ją człowiekowi”. Druga połowa XIX wieku, Polska jest pod zaborami. Łucja Kolebowska jest niezwykłą dziewczyną, ma ogromny dar mówienia. Mieszka z ciężko pracującymi rodzicami i młodszym bratem. W wieku dwunastu lat trafia na służbę do dworu hrabiostwa Kościeszewskich. Szybko odnajduje się w nowym mie... Recenzja książki Szepty przeszłości

„Szepty przeszłości” Sandra Nikoniuk

6.05.2024

Nie wiem, jak Wy, ale ja uwielbiam czytać historie, w których przeszłość po latach daje o sobie znać! Dlatego też dzisiaj mam dla Was recenzję takiej właśnie powieści o tajemniczym tytule „Szepty przeszłości” Sandry Nikoniuk, w której cofamy się do bardzo odległych lat. Jeśli ciekawi Was jaką historię skrywa ta książka, to zapraszam na recenzję! ... Recenzja książki Szepty przeszłości

Opowieść ze snu

22.05.2024

"Szepty przeszłości" to powieść obyczajowa będąca debiutem literackim Sandry Nikoniuk. Książkę wyszukałam w klubie recenzenta serwisu nakanapie.pl i nabrałam ogromnej ochoty na to wyjątkowe spotkanie z przeszłością. Mamy rok 1983. Za sprawą opowieści ekscentrycznej Stefanii, która na prośbę wnuka Filipa dzieli się z nim wydarzeniami z przeszłośc... Recenzja książki Szepty przeszłości

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@z_ksiazka_w_plecaku

Lubicie książki, których akcja osadzona jest w XIX wieku? Książki z ciekawymi kobiecymi postaciami? Książki, w których wspominane są ważne wydarzenia z historii naszego kraju oraz postacie, które zasłużyły się dla Polski? Jeśli tak, to bardzo polecam „Szepty przeszłości”.

„Szepty przeszłości” to książka idealna do poczytania po ciężkim dniu. Jest lekka, ciekawa i wciągająca od pierwszych stron.

Łucja Kolebowska to dziewczyna, która od dziecka wraz z mamą pracuje we dworze hrabiostwa Kościeszewskich. Bardzo szybko zyskała przychylność i zaufanie hrabiny Rozalii. To dzięki niej nauczyła się czytać i pisać. Jednak nie jest tak kolorowo jakby mogło się zdawać. Łucja odkrywa sekrety dworu. Jakie? Musicie sami je poznać.

Książka kusi nie tylko piękną okładką, ale również historia, którą opisuje. Bardzo lubię przenosić się do XIX wieku i czytać o balach, różnicach społecznych i silnych kobietach tamtej epoki. Autorka wspaniale wykreowała bohaterów. Są tutaj tacy, których lubi się od samego początku i tacy, którzy działają na nerwy. Książka w pełni oddaje również klimat XIX – wiecznego dworu.

„Szepty przeszłości” to debiut pani Sandry Nikoniuk. Jest to debiut, dla którego warto zarwać nockę i bardzo go polecam!

× 1 | link |
@ewelinasieradzka0106
@ewelinasieradzka0106
2024-05-25
10 /10

SZEPTY PRZESZŁOŚCI
Sandra Nikoniuk
@skarpawarszawska

"Czasem nie trzeba być wybitnym uczonym, skończyć najlepsze uczelnie i przeczytać wszystkie książki, aby być kimś wielkim. Nie wiedza stanowi o wielkości człowieka, a jego wrażliwość i to co nosi w sercu."

Łucja, dziewczynka która żyje w drugiej połowie XIX wieku. Już od najmłodszych lat pracuje we dworze hrabiostwa Kościeszewskich. Dzięki sile swojego charakteru zaskarbia sobie sympatię i przyjaźń hrabiny Rozalii. To za jej sprawą dziewczyna uczy się czytać i pisać. Jednak nie wszystko co się dzieje w Kościeszance jest dobre, a wręcz przeciwnie. Według Łucji Kościeszanka, zwana przez nią "dom cieni" nie jest przyjazna a w swoich murach skrywa wiele bólu, cierpienia, samotności i tajemnic.

Z bardzo wielką przyjemnością przeczytałam tą powieść. Było w niej wszystko co być powinno. Miłość, tajemnica, intryga, gusła, klątwa itp., a to wszystko na tle historycznym. Dzięki czemu możemy poznać mentalność i życie ówczesnych ludzi, różnice społeczne i bariery, które wydają się nie do złamania. Jestem naprawdę pod wrażeniem talentu Pani Sandry, historia, którą stworzyła jest ciekawa, przepełniona emocjami i przedstawiona pięknym językiem literackim.
Szczerze Was zachęcam do przeczytania tej książki i oderwania się od codzienności. A może za jej sprawą zapragnie odkryć własną historie i korzenie.

| link |
@tatiaszaaleksiej
2024-05-27
9 /10
Przeczytane
@gabi_feliksik
@gabi_feliksik
2024-05-26
7 /10
@Moncia_Poczytajka
2024-05-22
8 /10
@martyna748
2024-05-06
10 /10
Przeczytane
@candyniunia
2024-05-03
8 /10
Przeczytane
@Malwi
2024-05-03
3 /10
Przeczytane
VI
@violetowykwiat
2024-04-28
9 /10
@ZaczytanaDama
2024-04-19
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Szepty przeszłości. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl