Szkoła wyższa w toku zmian

Agnieszka Domagała-Kręcioch, Mirosław Józef Szymański, Janina Kostkiewicz
Książka Szkoła wyższa w toku zmian
Książka Szkoła wyższa w toku zmian
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Niniejszy, tom pracy zbiorowej Szkoła wyższa w toku zmian. Debata wokół ustawy z dnia 18 marca 2011 roku zawiera prace Autorów, którzy w swej refleksji naukowej i badaniach kierowali się troską o losy, skutki i konsekwencje – w dalszej i bliższej perspektywie – zmian w obrębie szkolnictwa wyższego w Polsce powodowanych nową ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym, ustawy o stopniach naukowych i tytule naukowym oraz o stopniach i tytule w zakresie sztuki oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2011 r. Nr 84, poz. 455). Zawarty w tomie dyskurs odbywa się tuż po pośpiesznym wprowadzeniu nowej ustawy i po podpisaniu jej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. Jaki jest zatem jego sens, jaki cel tego dyskursu, skoro decyzje zostały powzięte? We współczesnej rzeczywistości reformowanie okazuje się procesem ciągłym, po obecnym etapie reform należy się spodziewać kolejnych – kontynuacji potwierdzających lub korygujących obrane kierunki i przyjęte rozwiązania. Dyskurs ten wskazuje na prawidłowości i nieprawidłowości strategii procesu zmian w szkolnictwie wyższym, na niektóre punkty newralgiczne reformowania szkolnictwa wyższego, źródła zagrożeń – może być zatem spożytkowany w przyszłości. Do nowej ustawy brakuje rozporządzeń wykonawczych – to na ich poziomie ustawa nabierze realnego wymiaru i w pełni odsłoni swoje oblicze. Rzecz jest tym istotniejsza, że poważna część środowisk akademickich jest wysoce krytycznie ustosunkowana do zmian, które niesie ta ustawa. Dyskurs ten może się zatem stać istotnym punktem odniesienia dla twórców rozporządzeń do owej ustawy. Wobec opinii, że ustawa ta już na wejściu zawiera niefortunne zmiany – sens dyskursu jest postulatem nie zakończania prac, lecz prowadzenia wobec nich rozwiązań naprawczych, możliwych do zrealizowania w najbliższej przyszłości. Nowa ustawa odbierana jest na bazie doświadczeń, dobrych i złych, których obecne środowisko akademickie jest wielkim depozytariuszem. Jako uczestnik burzliwych zmian w szkolnictwie wyższym w Polsce z przełomu XX i XXI wieku ma ono ogromne doświadczenie, wiedzę i wyczucie sensu (lub jego braku) kolejnych posunięć reformatorskich. Jest to powód do dzielenia się uwagami i przemyśleniami reprezentantów środowisk poszczególnych uniwersytetów – to doświadczenie jest zbyt cenne, by mogło być odstawione do lamusa historii szkolnictwa wyższego.
Data wydania: 2011-11-01
ISBN: 978-83-7587-855-4, 9788375878554
Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza IMPULS
Stron: 236

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Szkoła wyższa w toku zmian? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Co czytać po książce “Szkoła wyższa w toku zmian”- Agnieszka Domagała-Kręcioch

Książka Po człowieku
Po człowieku Braidotti Rosi
W przystępnie i fascynująco napisanej książce o prowokującym...
Książka Prędkość i polityka
Prędkość i polityka Paul Virilio
Prędkość i polityka jest najważniejszym dziełem Paula Virili...
Książka Proces destalinizacji polskiej nauki historycznej w drugiej połowie lat 50 XX wieku
Proces destalinizacji polsk... Andrzej Czyżewski
Chcąc zachować w pamięci przesłanie krakowskiego 17. Powszec...
Książka Uniwersytet na miarę swego czasu
Uniwersytet na miarę swego ... Kazimierz Musiał
Szkolnictwo wyższe w krajach nordyckich się zmienia, podobni...
Książka Niebezpieczna wiedza. Wizje i lęki w czasach Jana Swammerdama
Niebezpieczna wiedza. Wizje... Kooijmans Luuc
Niemal sensacyjna opowieść o odkryciach naukowych i epoce? T...

Cytaty z książki

O nie! Książka Szkoła wyższa w toku zmian. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe