Tamara Łempicka

Virginie Greiner, Daphne Collignon
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Tamara Łempicka
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

 
Paryż, lata 20. XX wieku. Malarka Tamara de Lempicka, przyjaciółka André Gide'a i Jeana Cocteau, jest jedną z gwiazd paryskiej bohemy. Prowokacyjna, wyzwolona i otwarcie biseksualna artystka wieczorami rzuca się w wir słynnych kabaretów szalonych lat dwudziestych w poszukiwaniu inspiracji, klientów, modelek lub jednorazowych romansów.
Intensywne nocne życie często kończy się kłótniami z mężem Tadeuszem, który zarzuca Tamarze, że zaniedbuje ich córką Kizette. Ale Tamara zawsze robi to, na co ma ochotę, szczególnie, że to właśnie z pieniędzy zarabianych przez nią na obrazach utrzymuje się cała rodzina. Takie są wyzwolone kobiety!

KomiksTamara Łempicka autorstwa Virginii Greiner i Daphne Collignon to fascynujący portret nowoczesnej, silnej i niezależnej kobiety. Pełne elegancji i zmysłowości wspomnienie życia czołowej artystki stylu Art Deco. 

Data wydania: 2019-11-29
ISBN: 978-83-66335-49-3, 9788366335493
Wydawnictwo: Marginesy
Stron: 56
dodana przez: mono

Autor

Virginie Greiner Virginie Greiner
Urodzona w 1969 roku
Studiowała prawo autorskie, ale zamiast robić karierę prawniczki wybrała pracę w księgarni i pisanie recenzji komiksów do magazynu „BoDoï”. Zanim zaczęła pisać scenariusze opublikowała powieść fantasy „Fées, Sorcières et Diablesses” (w wolnym tłumac...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Tamara Łempicka? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@mono
2020-01-11
Przeczytane

Książka dla tych, którzy nie lubią powieści graficznych/komiksów, a lubią sztukę. Książka bardzo starannie wydana, czytelne ilustracje. Na końcu informacje o malarce i kilka reprodukcji jej obrazów

× 1 | link |
@apo
2021-08-01
8 /10
Przeczytane

Tamara Łempicka, paryska bohema i elita lat dwudziestych XX wieku to idealny temat na książkę. Ale także na komiks. I u wielki pokłon w stronę wydawnictwa Marginesy, które zaczęło publikować komiksy o ważnych i znanych ludziach.
Sama bohaterka, to malarka, wyzwolona i biseksualna kobieta, artystka. Po upadku rewolucji październikowej wyjeżdża do Paryża. A tam, rozkwita artystycznie i seksualnie. Wieczorami korzysta z uroków życia szalonych lat dwudziestych, poszukuje modelek oraz krótkich romansów. Kształci się, maluje, "wystawia" swe obrazy. Ma swój niepowtarzalny styl.
W domu czeka na nią maż i córka. Małżeństwo często się kłóci o tryb życia jaki prowadzi gwiazda, że robi co chce (w domyśle nie słucha męża). Ale Tamara czuje się wyzwolona, czuje się wielką artystką. To ona utrzymuje cały dom, co w tamtych czasach było rzadkością nawet wśród malarzy płci męskiej. Łamie stereotypy.

Publikacja to świetny portret artystki, jej twórczości ale także i życia jakie prowadziła w Paryżu. Kilka dni z życia bohemy, a tyle wątków. Na końcu komiksu zamieszczony jest dodatek - biogram Tamary Łempickiej oraz kilka jej obrazów. Podnosi on wartość książki - bo z opowieści obrazkowej dla dorosłych, staje się publikacją biograficzną.
Komiks narysowany jest bardzo dobrą kreską. Oddaje klimat tamtych lat. Kolory są ciepłe - brązy, biele, czernie. Sporo cieni, które nadają głębi i realności. Lekkie linie, fale i krągłości, które przycią...

| link |
@caravvaggio
2020-02-17
6 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Tamara Łempicka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl