Tybetańska księżniczka

Aleksander Franchetti
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Tybetańska księżniczka
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
6 /10
Ocena 6 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Chiny, rok 1979. Alex, który dzieciństwo i młodość spędził w Chinach, zostaje polskim konsulem w Kantonie. Nieoczekiwane polecenia służbowe sprawiają, że Alex natrafia na trop Mimi, przyjaciółki z lat dzieciństwa, swojej pierwszej miłości. Miała ona sporą domieszkę krwi azjatyckiej, wyznawała buddyzm i wierzyła, że jest wcieleniem zmarłej przed trzema wiekami tanguckiej księżniczki. Na swej drodze bohater spotyka Maxa von Rimsa: podwójnego - rosyjskiego i angielskiego szpiega, za jego pośrednictwem Alex poznaje Kate Gladstone - córkę Mimi. Wywołuje to lawinę nieprzewidzianych zdarzeń.
Autor "Tybetańskiej księżniczki" przez wiele lat przebywał w Azji, stąd liczne są w powieści odniesienia do nieznanych lub mało znanych epizodów historii Dalekiego Wschodu. Zarówno postaci, jak i główna intryga wpisana w wydarzenia ostatnich dni wojny i kapitulacji japońskiej Armii Kantuńskiej są fikcyjne, jakkolwiek autor starał się możliwie wiarygodnie przedstawić inne wydarzenia historyczne stanowiące tło opisywanych zdarzeń.
Data wydania: 2006-07-28
ISBN: 978-83-06-02989-5, 9788306029895
Wydawnictwo: PIW - Państwowy Instytut Wydawniczy
Seria: 80 Światów
Kategoria: Literatura piękna
Stron: 424

Autor

Aleksander Franchetti Pseudonim Edwarda Kajdańskiego (1925-2020), dyplomaty, dziennikarza i pisarza, znawcy Chin.

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Tybetańska księżniczka nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Airain
2022-04-19
6 /10
Przeczytane

Mieszanka dyplomatyczno-szpiegowsko-wojenno-miłosna. Akcja tchu raczej nie zapiera, historia toczy się dość niespiesznie i polega głównie na rozbudowanych retrospekcjach. Wątek miłosny taki sobie, dość schematycznie przedstawiona fascynacja młodego chłopaka niepokorną i pełną fantazji rówieśniczką, choć z paroma nieoczekiwanymi elementami. Mimo to daję trochę gwiazdek, bo książka w ciekawy sposób przedstawia mało u nas znane (mnie w każdym razie na pewno) wydarzenia z lat trzydziestych i z czasów II wojny światowej na Dalekim Wschodzie, gdzie spotykają się Rosjanie, Chińczycy, Mongołowie, Buriaci, Japończycy i Polacy, potem też Amerykanie i Anglicy, ze swymi interesami, tajnymi służbami i wojskiem. Autor wykorzystał własne wspomnienia i znajomość opisanych obszarów, bo powieść jest w dużej mierze autobiograficzna. Dowiedziałam się dużo nowych dla mnie rzeczy.

× 9 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Tybetańska księżniczka. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl