Upór i przekora

Rachel Swaby
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Upór i przekora
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nie tylko Maria Curie-Skłodowska! Dokonałaś przełomowego odkrycia, ale to twój rywal (i dziwnym trafem mężczyzna) dostał dzięki niemu Nobla? Twojego męża zatrudnili na uniwersytecie w roli wykładowcy, ale tobie zaproponowali tylko bezpłatną posadę sekretarki? Opatentowałaś urządzenie, które posłuży do stworzenia WI-FI, ale pamiętają cię głównie za jedną z pierwszych rozbieranych ról filmowych? No cóż, WITAMY W ŚWIECIE NAUKI! "Upór i przekora" to dowód w sprawie. Sprawie 52 największych naukowczyń o prawo do kształcenia, pracy i równego traktowania. Wystarczy czytać jeden krótki rozdział tygodniowo, by po roku mieć pojęcie o tym, kto wynalazł niemnącą się bawełnę, czyje genialne testy ocaliły życie wielu kolejnych pokoleń noworodków, kto zainicjował powstanie Agencji Ochrony Środowiska. W zdominowanym przez mężczyzn środowisku kobiety od wieków dokonywały przełomowych odkryć i torowały drogę do kolejnych, ale do niedawna nikt nie opowiedział ich historii i nie oddał im sprawiedliwości. Książka Rachel Swaby to zmienia.
Data wydania: 2017-01-25
ISBN: 978-83-268-2485-2, 9788326824852
Wydawnictwo: Agora
Kategorie: Psychologia, Poradniki
Stron: 312

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Upór i przekora? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane E-book Nauki_przyrodnicze_ogólne_1 Posiadam Historia_1

14 lipca 2017 zmarła na raka, w wieku 40-tu lat, Maryam Mirzakhani, pierwsza i jak dotąd jedyna, kobieta-laureatka Medalu Fieldsa, najbardziej prestiżowej na świecie nagrody dla matematyków (Nobel nie istnieje w tej nauce). Genialny umysł i badaczka powierzchni riemannowskich. Warto o niej wspomnieć szczególnie, że opiniowania książka z przyczyn obiektywnych tego nie robi.

"Upór i przekora. 52 kobiety, które odmieniły naukę i świat" Rachel Swaby, to próba oddania hołdu i utrwalenia pamięci o kobietach, które poświęciły swoje życie nauce.
Książka stanowi ciekawy wstęp do zapoznania się z faktycznym wkładem kobiet w postęp cywilizacji. Stanowi świetna przeciwwagę do niesprawiedliwego jednostronnego dyskursu o nauce, jako męskim zajęciu; wprowadza niezbędny element prawdy i sprawiedliwości dziejowej.

"Upór i przekora" to 52 krótkie biogramy o kobietach, które walcząc z przeciwnościami-od zniechęcenia ze strony rodzin, poprzez niezrozumienie nauczycieli, po nieprzychylność kolegów z pracy czy kierownictwo uczelni blokujące ich rozwój, uparcie dążyły do realizacji marzeń. Kilka zdań z dzieciństwa, młodości aż po krótki opis osiągnięć stanowią podstawę każdej historii. Książka Swaby, to opowieści o idealistkach oddanych pasji i pracujących nad odkryciem po 80 godzin na tydzień, o twardo stąpających po ziemi realistkach, które za cel postawiły sobie pomóc potrzebującym, o świetnych organizatorkach administracji uczelnianych i o naukowych towarzyszka...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Upór i przekora. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl