W cieniu kwitnących wiśni

Miki Sakamoto
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Książka W cieniu kwitnących wiśni
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Samurajowie, gejsze, tradycja czyli jak za życia mojej babci Nao zmienił się świat. Kwiat wiśni zakwita, gdy pewnej nocy 1895 roku na świat przychodzi Nao, pierwsza córka tokijskiego antykwariusza, potomka samurajów. Dziewczynka odbiera tradycyjne wychowanie, przyswaja zasady etykiety, uczy się kaligrafii i ikebany, ceremonii parzenia herbaty, odwiedza teatry kabuki oraz no. Kiedy dorasta, świat wokół niej gwałtownie przyspiesza, zmieniają się priorytety. Giną piękne obyczaje, a zaczyna obowiązywać model cywilizacji oparty na militarnej potędze Japonii, konfliktach z Chinami, Rosją i agresji podczas II wojny światowej. Nao wraz z bliskimi ze wszystkich sił starają się odnaleźć w galopującej rzeczywistości. Koleje jej losu odzwierciedlają zawiły bieg historii Japonii. Umiera wiosną 1959 roku, jednak jej życie, według tradycyjnych japońskich wierzeń, domyka się dopiero po 49 latach od chwili śmierci. Wtedy właśnie rodzina żegna ją w obrzędzie symbolizującym przejście do świata przodków. Kwiat wiśni przekwita, dopełniając swój cykl życia, tak samo jak Nao.
Data wydania: 2012
ISBN: 978-83-01-17026-4, 9788301170264
Wydawnictwo: Naukowe PWN
Stron: 357

Autor

Miki Sakamoto Miki Sakamoto Miki Sakamoto urodziła się w 1950 roku w Kagoshimie (Japonia). Studiowała w Tokio klasyczną literaturę japońską i chińską, w roku 1974 zamieszkała w Monachium, gdzie studiowała antropologię kultury. Tworzy po niemiecku - swoją pierwszą książkę, "Woln...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Kim jest Nao?

24.09.2012
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Podobno dopiero po czterdziestu dziewięciu latach krąg życia zamyka się, by zmarły mógł połączyć się z przodkami. Swoistego zamknięcia cyklu życia swej babki, Nao, dokonuje Miki Sakamoto – mieszkająca w Niemczech pisarka i poetka. Co ciekawe, nie ma na jej temat wielu informacji: urodzona w Kagoshimie, studiowała najpierw w Japonii, potem w Niemcze... {} Recenzja książki W cieniu kwitnących wiśni

Moja opinia o książce

Opinie

@Asamitt
2019-12-24
Przeczytane ✈ Wymienione/Sprzedane Klimaty Orientu (Auto)Biografia/Pamiętnik/Wspomnienia

 Ta książka to jakieś półtora wieku historii i przemian jakie zachodziły w Japonii, co stanowi tło dla przedstawionych losów rodziny Naotaro. Wachlarz jest tak szeroki, że trudno wszystko ogarnąć, żeby nie powiedzieć, że sama autorka się w tym pogubiła. Może nie żebym była wielkim znawcą w każdym szczególe, ale wybielanie historii na korzyść Japonii, gdy mamy na myśli okres wojenny to już są takie fakty, przy których łatwo dostrzec, że coś tu nie gra.
 
 Niby jest to opowieść na faktach, w oparciu o losy Nao, czyli babci autorki, ale jakoś to ckliwie wypada; bynajmniej nie przypadł mi do gustu styl narracji. Co do tego by nazywać ta opowieść sagą też jakoś nie wypada biorąc pod uwagę terminologię a to co ukazuje książka. Nie ma tu specjalnie nic porywającego, nie przypomina niczego współcześnie pisanego, a raczej kiepską stylizację, próbę lirycznego oddania "boskości" Nao. 
 Nie rozumiem też, jak to można nazywać literatura faktu. Być może stało się to omyłkowo ze względu na wplatane przy poszczególnych rozdziałach rysy z historii Japonii. A i tak ten manewr wprowadza znaczne udziwnienie w tego typu pozycji. Może i pewne fakty zasługują na podkreślenie, ale winny być wtłoczone w ramy opowiadanej historii, przedstawione przy pomocy bohaterów, wydarzeń związanych bezpośrednio z ich życiem, a nie wyrzucane na margines jak w podręczniku. A na koniec zostawmy sobie dialogi. Tak, te są wybitne, że momentami czytelnika może zemdlić. Nie, nie będę przytaczać, to trze...

{}× 3 | link |
@Tessiak
2012-09-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Domowa biblioteczka

Co czytać po książce “W cieniu kwitnących wiśni”- Miki Sakamoto

III filar twojej emerytury. Przygotuj dobry plan na lepszą przyszłość
III filar twojej emerytury.... Maciej Rogala
{}10/10
Znajdziesz w tej książce odpowiedzi na bardzo wiele pytań, m...
The Painter of Shanghai
The Painter of Shanghai Jennifer Cody Epstein
{}8/10
In 1913 an orphan girl boards a steamship bound for Wuhu, So...
Personal branding 2.0. Cztery kroki do zbudowania osobistej marki
Personal branding 2.0. Czte... Dan Schawbel
{}10/10
Jako świadomy konsument dobrze wiesz, że zwykle nie kupujesz...
Okna
Okna Wiesław Piwowarski
{}8/10
Tomik ten, będący częścią cyklu poezji podróżnej, której tem...
Namiestniczka. Księga II
Namiestniczka. Księga II Wiera Szkolnikowa
{}8.8/10
Drugi tom epickiej Trylogii Suremu! Następczyni Enrissy,...

Cytaty z książki

O nie! Książka W cieniu kwitnących wiśni. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe