W kregu teczek". Z badań nas zasobem i funkcjami archiwum Instytutu Pamięci Narodowej

Paweł Perzyna
W kregu teczek". Z badań nas zasobem i funkcjami archiwum Instytutu Pamięci Narodowej
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

"W zasadzie do dnia dzisiejszego zasoby archiwów Instytutu Pamięci Narodowej w świadomości nie tylko ogólnospołecznej, ale również większości historyków, badaczy pozostają wielką niewiadomą. Powszechnie utożsamiane są z 'teczkami oraz bardziej lub mniej sensacyjną ich zawartością. Dobrze więc się stało, że z kręgów pionu archiwalnego Instytutu Pamięci Narodowej wyszła cenna inicjatywa przybliżenia tej problematyki poprzez zorganizowanie konferencji, a następnie publikację recenzowanej książki. Niezmiernie ważny jest również fakt podjęcia dyskusji na temat zawartości zasobów archiwów IPN w gronie zatrudnionych tam archiwistów, dyskusji, która pomoże skoordynować przede wszystkim działania informacyjne, ale też w kwestii jednolitego opracowania materiałów. [...] Wiedza zawarta w prezentowanych artykułach na temat zawartości archiwów IPN i jego oddziałów jest już na chwilę obecną, przy dość skromnym stanie opracowania całości zasobu - ogromna. Autorzy poruszyli wiele ważkich problemów, wyjaśnili wiele obiegowych opinii, odsłonili często nieznane kulisy pozyskiwania zasobu przez instytucje resortu MBP i MSW oraz przejmowanie ich przez IPN. Fragment recenzji dr hab. Wandy K. Roman Dość jednostronną, często krytyczną, w dużej mierze krzywdzącą opinię na temat Instytutu Pamięci Narodowej i jego zasobów archiwalnych wśród tzw. przeciętnych obywateli wywołuj ą próby niektórych polityków wykorzystania zawartych w 'teczkach"" informacji w bieżącej walce politycznej, a także nierzadko zniekształcone, podawane w formie sensacyjnej wyniki badań historyków, poszukiwań dziennikarzy, publicystów. W zgiełku medialnym ginie często mniej spektakularny wysiłek setek archiwistów IPN, na których spadł ciężar przejęcia i uporządkowania ponad 85 tyś. metrów bieżących akt wytworzonych przez aparat represji w latach 1944-1989. [...] Tom przygotowany przez młodych historyków, zatrudnionych w pionie archiwizacji i udostępniania dokumentów IPN, jest świadectwem ogromu pracy dokonanej dla systematyzacji i opracowania akt aparatu represji Polski Ludowej. Teksty w nim zamieszczone obrazują, z jakimi problemami spotykają się archiwiści IPN ze względu na specyfikę powierzonego im zasobu -jego fragmentaryczność, brak adekwatnych pomocy archiwalnych. Fragment recenzji dr. hab. Grzegorza Hryciuka"""
Data wydania: 2006
ISBN: 978-83-7441-496-8, 9788374414968
Wydawnictwo: Adam Marszałek

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka W kregu teczek". Z badań nas zasobem i funkcjami archiwum Instytutu Pamięci Narodowej nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka W kregu teczek". Z badań nas zasobem i funkcjami archiwum Instytutu Pamięci Narodowej. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl