Wesoło czyli Smutno: Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku

Michał Smolorz, Kazimierz Kutz
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wesoło czyli Smutno: Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Nieautoryzowany zbiór 22 rozmów spisanych z nagrań TVP2, które były emitowane jako cykl audycji prowadzonych przez Kaziemierza Kutza w latach 1994-1997. Goście audycji w porządku chronologicznym: Andrzej Szczypiorski, Dorota Simonides, Jan Miodek, bp.Alfons Nossol, Stanisław Bieniasz, Daniel Kadłubiec, Andrzej Drawicz, Gerard Cieślik, Wojciech Czech, Gerhard Bartodziej, Waldemar Świerzy, Marian Marek Drozdowski, Adam Michnik, Henryk Mikołaj Górecki, Krystyna Miłotworska, Michał Ogórek, Henryk Bereska, Henryk Waniek, Joanna Helander, Wojciech Kilar, ks.Jerzy Szymik. Redakcja książki i programu: Michał Smolorz i Wojciech Sarnowicz.
Data wydania: 1999
ISBN: 83-87864-11-0, 8387864110
Wydawnictwo: Forum Sztuk
Stron: 293

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wesoło czyli Smutno: Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@tsantsara
2019-11-27
7 /10
Przeczytane Śląsk jest jeden! Biografie, wspomnienia, pamiętniki, dzienniki, listy, rozmowy

Bardzo ciekawe rozmowy ze Ślązakami (de facto tylko z Górnoślązakami) we wszystkich odsłonach i konfiguracjach: tymi z dziada pradziada na miejscu, z tymi na emigracji w Niemczech czy w innych krajach, ze śląskimi Niemcami na Śląsku i Ślązakami w Czechach, z kresowiakami, którzy po wojnie zostali Ślązakami, a także z chwilowo tylko gdzieś ze Śląskiem związanymi osobami (Michnik, Drawicz, Szczepański). Myślę, że te rozmowy w telewizji były bardzo ważnym głosem w dyskusji, która na początku lat 90tych, w czasie ich emisji, była potrzebna i fascynowała nie tyle różnorodnością poglądów, co różnorodnością tego Śląska i Ślązaków. A mówię z autopsji, bo kilka razy udało mi się program zobaczyć i bardzo go polubiłem. Otwierał jakąś schowaną a tak interesującą szufladę ze skarbami w zapyziałej, pozornie tylko homogenicznej, postsocjalistycznej rzeczywistości. Dobrze, że powstała ta książka, ponieważ - niestety - na antenie trudno było te rozmowy uświadczyć - przemknęły bez wznawiania jak kometa. Szkoda, że nie było kontynuacji, że nie ma dalszego ciągu - ja bym chciał, żeby taka audycja, najlepiej raz w tygodniu, istniała cały czas. Widać po tych wypowiedziach, że dziś znajdujemy się w zupełnie innym punkcie dyskusji o Śląsku. Trudno powiedzieć, czy dalej. Co ciekawe, jako te najbardziej "passé" (czasem może wręcz naiwne) i "daneben" jawią mi się tu sądy wypowiadane przez nie-Ślązaków, warszawiaków...I tak Drawicz mówi o tym, co zna, czyli wcale nie o Śląsku, a o Mazurach. Owszem, jak...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wesoło czyli Smutno: Kazimierza Kutza rozmowy o Górnym Śląsku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl