Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi

José Luis González
Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Literatura puertorykańska wyróżnia się na tle pisarstwa iberoamerykańskiego odmienną tematyką i osobliwym nastrojem. Losy tego kraju - uzależnionego najpierw od Hiszpanii, a obecnie związanego strategicznie i gospodarczo z USA - wpłynęły w sposób zasadniczy na ukształtowanie się świadomości jego obywateli. Puertorykańczycy przebywają jednocześnie w dwóch światach: tradycją i językiem związani są z kulturą latynoamerykańską, ale w życiu codziennym legitymują się paszportami Stanów Zjednoczonych; tam też najczęściej podejmują pracę, podporządkowując się żywiołowi anglosaskiemu i obcemu im stylowi życia.

Owo zderzenie odmiennych kultur zadecydowało o swoistej monotematyczności literatury puertorykańskiej: dominuje w niej problem utrzymania narodowej tożsamości i refleksja nad skomplikowaną sytuacją obywatela kraju zależnego.

Tom opowiadań "Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi" José Luisa Gonzáleza - będący pierwszą książką pisarza puertorykańskiego przełożoną na język polski - jest pod tym względem wyjątkowo reprezentatywny. Obok przeżyć uczestnika drugiej wojny światowej zawarta w nim została cała gorycz losu imigranta, ale nie zabrakło też akcentu optymistycznego: w znakomitym opowiadaniu tytułowym González zasygnalizował możliwość reintegracji narodowej w specyficznych warunkach pluralistycznej społeczności amerykańskiego miasta.
[z posłowia Adama Komorowskiego]
MALBOROUGH POSZEDŁ NA WOJNĘ
- Odsłona pierwsza: Wyzwolenie
- Odsłona druga: Bohaterowie
- Odsłona trzecia: Maruja
INNE OPOWIADANIA
- Wieczór gdy znów staliśmy ludźmi
- Trzeci dzwonek
- Krzew w płomieniach
- Ziomek
POSŁOWIE - Adam Komorowski
Tytuł oryginalny: Mambrú se fue a la guerra (y otros relatos)
Data wydania: 1983-04-30
ISBN: 83-08-01050-4, 8308010504
Wydawnictwo: Literackie
Seria: Proza Iberoamerykańska
Stron: 170
dodana przez: jatymyoni

Autor

José Luis González José Luis González
Urodzony 8 marca 1926 roku w Portoryko (Santo Domingo)
Portorykański pisarz. Urodził się w Dominikanie - jego matka pochodziła z tego kraju, ojciec był Portorykańczykiem. W Portoryko rodzina zamieszkała w latach 30. Studiował na Universidad de Puerto Rico, Recinto de Río Piedras, następnie w Stanach Zje...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wieczór, gdy znów staliśmy się ludźmi. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl