Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii

Helge Kragh
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jakie miejsce w fizyce i kosmologii zajmują spekulacje? Czy teoria wszystkiego jest oryginalnym pomysłem współczesnych naukowców? W jakim stopniu nauki fizyczne to wyłącznie suche fakty, ścisłe matematyczne wzory i sterylne eksperymenty? Wielkie spekulacje to książka, w której wraz z autorem odbywamy fascynującą wędrówkę poprzez historię idei fizycznych od czasów rewolucji naukowej do dzisiaj. Jest jednym z niewielu dzieł, dzięki któremu możemy śledzić powstawanie koncepcji dotyczących opisu świata i wszechświata w perspektywie historycznej. Kolejne rozdziały to wielkie, choć czasem chybione, kroki ludzkości na drodze do głębszego zrozumienia mechanizmów przyrody. Autor porusza także kwestie dotyczące granicy pomiędzy nauką a pseudonauką oraz roli, jaką odgrywa filozofia i aspekty pozanaukowe w kształtowaniu światopoglądu autorów wielkich koncepcji naukowych.
Data wydania: 2015-10-15
ISBN: 978-83-7886-154-6, 9788378861546
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 740

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Astronomia_3 Fizyka_3 Posiadam

Nie wolno czytać tej książki, zaś moja opinia o niej może być przydługa!
"Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii" Helge Kragha powinna trafić na indeks ksiąg zakazanych, jeśli jego redakcją zajmowaliby się fizycy. To żart, choć książka jest niewątpliwie obrazoburcza.

W umysłach wielu ludzi pokutuje przekonanie, że nauka to ciągła zmiana. Skoro paradygmaty ulęgają zmianie, to właściwie stan aktualny wiedzy o świecie będzie czymś błędnym jutro. Jest to jednocześnie prawda i nieprawda. Kragh w swojej pracy pokazuje ten paradoks dobitnie. Niestety wymagany poziom obycia czytelnika ze współczesną fizyką jest wysoki. Choć nie ma epatowania wzorami, to jest ich tyle, że pracy nie powinien przeczytać nikt (zgodnie z prawem, że każdy wzór zmniejsza o połowę liczbę czytelników), choć są to mniej groźne definicje, a nie równania. A tak na poważnie, to jest to pierwsza, dostępna po polsku, tak obszerna książka, która zbiera teorie, postulaty i koncepcje dotyczące opisu fizykalnego świata, łącznie z pogłębionymi filozoficznymi motywacjami uczonych. Dostajemy 728 stron faktów, które dla historyka i filozofa nauki stanowią kopalnię wiedzy opartej dodatkowo na bogatej bibliografii źródłowej. Ponadto większość poruszanych zagadnień, to współczesne dywagacje o kondycji fizyki i astrofizyki teoretycznej. Widać ogrom pracy autora, który jest ekspertem historii nauki.
W przeciwieństwie do pozycji popularnych, gdzie autorzy szafują niepotrzebnie po...

× 2 | Komentarze (1) | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielkie spekulacje. Teorie i nieudane rewolucje w fizyce i kosmologii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl