Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich

Izabela Malej, Zofia Tarajło-Lipowska
Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

Spis Treści : Transformacja tradycji bizantyjskiej u Słowian prawosławnych. Polityka kulturalna władcy w okresie chrystianizacji i jej wpływ na procesy literackie Wizerunek św. Sergiusza z Radonieża jako wyraz podstawowej idei prawosławia progu Wielkiego Księstwa Moskiewskiego Między królem a carem. Dylematy prawosławnych obywateli Rzeczypospolitej w latach 20. XVII wieku Mesjanizacja idei słowianofilskich w poezji Sama Bohdana Horobonia Gotycyzm w powieściach historycznych Aleksandra Weltmana Religiozni ep srpskog predromantizma: biblijskie teme i stihovana žitija Kobieta autorka w oczach czeskiej i słowackiej dziewiętnastowiecznej krytyki literackiej Nie tylko arcydzieła. Z zagadnień popularyzacji literatury rosyjskiej wśród uczniów polskich w połowie XIX wieku Pisarze rosyjscy o Madonnie Sykstyńskiej Rafaela Bohater Antona Czechowa ? Rosjanin czy Europejczyk? Między nieświadomością a mistyfikacją. Veda Slovena ? fałszerstwo literackie Słowiańszczyzny południowej Symbolika wanitatywna w poezji Zinaidy Gippius. Funkcje motywów akwatycznych Filozoficzno-kosmopologiczny aspekt ?gry umysłu? w Srebrnym gołębiu Andrieja Biełego Refleksje nad kondycją ludzką we wczesnej prozie Siergieja Siergiejewa-Censkiego Paryż Konstantina Secesja ukraińska. Twórcy Ukrainy Naddnieprzańskiej Pejzaż duchowy Hiszpanii w prozie Jovana Duuicia O prozie Jewdokii Nagrodskiej Człowiek i śmierć w Opowiadaniu o siedmiu powieszonych Leonida Andriejewa Michał Zoszczenko i Mikołaj Gogol, czyli o powinowactwach duchowych i literackich Ukraiński rydwan Dziewicy Orleańskiej. Wizerunek Joanny d?Arc w liryce ?kwadrygi wisnykowskiej? Mýtus matky ve slovinské próze Emigracja rosyjska pierwszej fali w twórczości Borysa Zajcewa Strefa zła w twórczości rosyjskich pisarzy emigracyjnych pierwszej fali Kontakty i koneksje czeskich i francuskich surrealistów w okresie międzywojennym Dlaczego Kundera myli się co do Nietzschego? Rytuały religijne i świeckie w antyutopii angielskiej i rosyjskiej. Na przykładzie powieści Aldousa Huxleya i Eugeniusza Zamiatina
Data wydania: 2004
ISBN: 978-83-229-2592-8, 9788322925928
Wydawnictwo: Uniwersytet Wrocławski

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Wielkie tematy kultury w literaturach słowiańskich. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl