Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce

Tim Marshall
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów
Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.8 /10
Ocena 7.8 na 10 możliwych
Na podstawie 9 ocen kanapowiczów

Opis

Świeże i oryginalne spojrzenie na geopolitykę stojącą za dzisiejszymi problemami polityki międzynarodowej.

Przywódcy wszystkich państw i narodów są ograniczeni przez geografię. Ich wybory krępują góry, rzeki, morza i beton. Dlatego, chcąc nadążać za wydarzeniami na świecie, powinniśmy rozumieć ludzi, idee i ruchy społeczne, a dla uzyskania pełnego obrazu musimy również zrozumieć geografię.
Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego Putin ma aż taką obsesję na punkcie Krymu, dlaczego przeznaczeniem Stanów Zjednoczonych było zdobycie statusu supermocarstwa albo dlaczego wpływy Chin wciąż się zwiększają – ta książka da ci odpowiedź na powyższe pytania.
Marshall przygląda się przeszłości, teraźniejszości i przyszłości, by przybliżyć czytelnikowi jeden z najważniejszych czynników wpływających na światową historię. Wskazuje, że pora więcej uwagi poświęcić przedrostkowi „geo-” w słowie geopolityka.

Inteligentne spojrzenie na sposób, w jaki geografia kształtuje wybory światowych przywódców. Gideon Rachman, ft.com
Niewielu korespondentów zagranicznych we współczesnych mediach brytyjskich potrafi przedstawić globalną sytuację polityczną tak jak Tim Marshall...

Genialny styl, w jakim wiedza oraz doświadczenie przelane zostały na karty Więźniów geografii, pokazuje, dlaczego w sprawach polityki z głosem Marshalla liczy się cały świat.
retroculturati.com

Marshall nie obawia się trudnych pytań i odpowiada na nie z błyskotliwą precyzją (…) W coraz bardziej zagmatwanym, chaotycznym i pełnym koneksji świecie Więźniowie geografii to praktyczny, a zarazem zwięzły podręcznik traktujący o geopolityce.
Adam LeBor, „Newsweek”

W swej najnowszej książce Marshall rzeczowo i w fascynującym stylu wyjaśnia, dlaczego bez geografii polityka nie może istnieć. Na wyróżnienie zasługuje sposób, w jaki autor potrafi uchwycić psychologię narodów oraz nadać mapom siłę, którą politycy zmuszeni są ujarzmić.
Dan Lewis, Top Ten Holiday Reads, Stanfords, worldtravelguide.net
Tytuł oryginalny: Prisoners of Geography. Ten Maps That Tell You Everything You Need To Know About Global Politics
Data wydania: 2022-03-29
ISBN: 978-83-8202-541-5, 9788382025415
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Kategorie: Gospodarka, Polityka
Stron: 376
dodana przez: ReginaCatta
Mamy 3 inne wydania tej książki

Autor

Tim Marshall Tim Marshall
Urodzony 1 maja 1959 roku w Wielkiej Brytanii
Timothy John Marshall to brytyjski dziennikarz, autor i prezenter specjalizujący się w sprawach zagranicznych i dyplomacji międzynarodowej. Marshall jest gościnnym komentatorem światowych wydarzeń dla BBC, Sky News oraz gościnnym prezenterem w LBC. ...

Pozostałe książki:

W teatrze cieni. Historia ostatniej europejskiej wojny Potęga geografii, czyli jak będzie wyglądał w przyszłości nasz świat Więźniowie geografii. 12 map, które pomogą Ci zrozumieć świat
Wszystkie książki Tim Marshall

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Podstawy geopolityki

12.04.2022

Książka Marshalla to dobra podstawa do wiedzy z zakresu geopolityki. Nie zgodzę się z podtytułem, że to wszystko co chciałbyś wiedzieć o geopolityce, myślę że raczej to wszystko co powinieneś wiedzieć o geopolityce. Autor w 10 rozdziałach stara się opisać, a raczej streścić historię, geografię i politykę 10 regionów, na które podzielił mapę świ... Recenzja książki Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce

@Brzezina@Brzezina × 8

Tim Marshall o geografii

28.09.2021

„Polityka to scena, z której czasem lepiej słychać suflerów niż aktorów”. Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny... Między nimi kraje Europy, które rozrywane wewnętrznymi konfliktami mocarstw, szarpane są z jednej sceny politycznej na drugą. Bez wątpienia w XXI wieku prym, postrach, zgorszenie wiedzie Federacja Rosyjska. Jest ona niby zagrożeni... Recenzja książki Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce i geopolityce

Moja opinia o książce

Opinie

@krysztyna
2022-01-07
8 /10
Przeczytane

Bardzo pouczająca książka. Polecam każdemu, daje wiele do myślenia.

× 2 | link |
@Gabriela_Deda
2020-08-14
6 /10
Przeczytane

Z pewnością jest to świetna pozycja dla laików, którzy z geopolityką nie mieli do tej pory za wiele wspólnego. Autor omawia pokrótce niemal wszystkie części świata, opisując ich największe bolączki oraz problemy wynikające zarówno z geografii, jak i z ich relacji z pozostałymi państwami. Książkę czyta się dość powoli ze względu na ogrom wiedzy w niej zawartej - żeby dobrze zrozumieć wszystkie poruszane zagadnienia, niejednokrotnie warto sięgać do innych źródeł (map, notek historycznych itp.) i rozszerzać swoją wiedzę na dane tematy. Oczywiście nie jest to niezbędne i nie trzeba tego robić absolutnie za każdym razem, jednak warto mieć na uwadze, że jest to niewielka pozycja (ok. 370 stron), w której opisane są problemy całego świata - trudno więc oczekiwać, że temat zostanie wyczerpany. Na pewno jest to lektura, która otwiera drzwi do dalszego zgłębiania tematu i pozwala poznać absolutne podstawy geopolityki. Szczególnie polecam ją osobom zainteresowanym światem (być może tym, którzy uwielbiają reportaże?). Jestem pewna, że większość osób niezaznajomionych z tematem globalnej polityki wyniesie z tej lektury sporo wartościowych informacji.

× 1 | link |
@Beata_
2022-01-14
6 /10
Przeczytane
@Brzezina
2022-04-12
6 /10
Przeczytane
@aniabruchal89
2021-09-28
10 /10
BT
2020-06-14
8 /10
Przeczytane
KA
2020-05-19
8 /10
Przeczytane
@girlinthebookspoland
2019-11-11
9 /10
Przeczytane
AN
2019-12-14
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Więźniowie geografii, czyli wszystko, co chciałbyś wiedzieć o globalnej polityce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl