Witajcie w Ameryce

Linda Boström Knausgård
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Witajcie w Ameryce
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Świat jedenastoletniej Ellen zawalił się w momencie odejścia, a potem śmierci, ojca. W ramach protestu, ale też z poczucia winy, dziewczynka postanawia przestać mówić.

W powolnej opowieści Lindy Boström Knausgard śledzimy losy naszej bohaterki zamkniętej w mikrokosmosie tego, co pozostało z rodziny – matki i brata.
„Nasza rodzina jest rodziną światła” powtarza matka, ale tak naprawdę jej członkowie żyją w cieniu.


Główna bohaterka nie współczuje samej sobie, nie prosi nas o litość, a więc i my, czytelnicy, jej nie współczujemy.
„Dagens Nyheter”


Pełna delikatności historia dziewczynki: minimalistyczna, zwięzła, subtelna, ale też brutalna. Napisana w samoobronie, zapewniająca wyzwolenie.
„Der Spiegel”


Ellen korzysta z najmocniejszej broni, jaką dysponuje: milczenie bohaterki udowadnia, że siła literatury jest niezrównana.
„Vanity Fair”
Tytuł oryginalny: Välkommen till Amerika
EAN: 9788395800924
Wydawnictwo: Pauza
Stron: 112
dodana przez: dorota.sawicka

Autor

Linda Boström Knausgård Linda Boström Knausgård
Urodzona 15 października 1972 roku w Szwecji (Boo)
Linda Boström Knausgård jest poetką i pisarką, znaną w Szwecji o wiele wcześniej niż jej były mąż, Norweg Karl Ove Knausgård. Debiutowała w 1998 roku tomem poezji, następnie wydała zbiór opowiadań i dwie powieści. Wydana w 2016 roku Witajcie w Amery...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Witajcie w Ameryce nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@dorota.sawicka
2020-09-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Patologia w rodzinie może przyjmować różne formy, czasem jest widoczna na zewnątrz, a kiedy indziej jest wewnątrz na pozór zwyczajnej rodziny. Ellen przestała mówić. Po rozpadzie małżeństwa jej rodziców postanowiła, że nigdy się już nie odezwie. Ojciec – znęcał się nad rodziną fizycznie i psychicznie, matka – osoba dominująca w rodzinie, aktorka teatralna, wiecznie w ruchu, nie znosi słabości i nie dopuszcza myśli, że coś może robić źle i tym samym krzywdzić dzieci. Jest jeszcze brat, który zamknął się w swoim świecie i pokoju i tylko tam czuje się bezpiecznie, ze swoją muzyką. Pomiędzy nimi Ellen, wrażliwa nastolatka, która przestając mówić wyraża niemy bunt przeciwko światu, w którym przyszło jej żyć. Świat widzimy jej oczami, oczami dziecka, które nie potrafi poradzić sobie z rozpadem rodziny. Miotają nią sprzeczne emocje: z jednej strony ojciec był znienawidzony, bała się go jak był, z drugiej strony, jak odszedł, brakuje go do pełnej rodziny. Frustrację pogłębia jego zachorowanie na chorobę psychiczną, a później śmierć. Matka zdaje się nie zauważać problemów córki i jej niemego wołania o pomoc. Z całości wyłania się bardzo smutny i traumatyczny obraz rodziny, wydarzenia relacjonowane są niemal beznamiętnie przez Ellen, w rezultacie całość niesie potężny ładunek emocjonalny, aż chce się krzyczeć z bezsilności.
Polecam, kapitalnie przedstawiony obraz dysfunkcyjnej rodziny, zostawia po sobie wiele do przemyślenia i zostaje długo w pamięci.

{}× 1 | link |
MO
2021-08-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@elutka_a
2021-06-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@MgorzataM
2021-05-14
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Y: 2021

Cytaty z książki

O nie! Książka Witajcie w Ameryce. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl