Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach Aspekty militarne

Łukasz Tekiela
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach Aspekty militarne
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wyśmienita praca dr. Łukasza Tekieli traktująca o górnołyżyckim teatrze działań podczas wojny trzydziestoletniej, uzupełniająca dotychczasową lukę w literaturze tematu. Fragment recenzji wydawniczej prof. dr. hab. Krystyna Matwijowskiego: - Przy ujęciu podjętej problematyki i konstruowaniu pracy Autor nawiązał do najlepszych wzorów literatury polskiej, niemieckiej i angielskiej. Wprowadził do obiegu naukowego nieznane i niewykorzystane do tej pory źródła z zasobów archiwów polskich i niemieckich. Jego praca jest bardzo poważnym wkładem, zwłaszcza w aspekcie militarnym, w pogłębienie stanu wiedzy nad dziejami Górnych Łużyc. Dr Tekiela godnie nawiązuje do łużyckich studiów śp. Profesora Józefa Leszczyńskiego. Zakres tematyczny: organizacja wojska, organizacja wojska górnołużyckiego, geografia wojskowa Górnych Łużyc, działania wojenne na Górnych Łużycach w latach 1620?1645, finansowanie i utrzymanie wojska, logistyczny wymiar wojny trzydziestoletniej, finansowanie i utrzymanie wojska w skali kraju, ziemi i miast.
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-89802-94-1, 9788389802941
Wydawnictwo: WAW
Stron: 280

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach Aspekty militarne aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@ladymakbet33
2021-07-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane

Od ogółu do szczegółu. Czyli militarny wymiar trzydziestoletniej zawieruchy dziejowej.

Tytuł monografii pióra doktora Łukasza Tekieli, nawiązuje do innej, klasycznej pozycji, również wrocławskiego naukowca. Chodzi o pracę: Wojna Trzydziestoletnia na Śląsku. Aspekty militarne.

Tym razem autor podjął się opisu działań wojennych na Górnych Łużycach. Historyk bazował na polskich, niemieckich i angielskich materiałach źródłowych. Przypomniał o wielu zapomnianych pozycjach, wykorzystał nieznane dotąd źródła. Generalnie doktor Tekiela koncentruje się bardziej na kwestiach wojskowych niż na politycznych; oczywiście odświeża podstawowe fakty związane z wojną.

Historyk odwołuje się do historii Górnych Łużyc, przechodząc do charakterystyki samych zmagań. Publikacja przeznaczona dla tych wszystkich, którzy interesują się wielkimi konfliktami zbrojnymi.

{}× 1 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wojna trzydziestoletnia na Górnych Łużycach Aspekty militarne. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl