Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Gerda Weissmann-Klein
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów
Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9 /10
Ocena 9 na 10 możliwych
Na podstawie 6 ocen kanapowiczów

Opis

  „Wszystko za życie” to niezapomniana historia sześcioletniej gehenny Gerdy Weissmann Klein, ofiary nazistowskiego okrucieństwa – od dzieciństwa w rodzinnym domu w polskim Bielsku po wręcz cudowne ocalenie i wyzwolenie przez amerykańskich żołnierzy w czeskich Volarach. Gerda zabiera czytelnika w przerażającą, lecz przepełniającą nadzieją podróż.
Błoga, idylliczna młodość nastoletniej Gerdy legła w gruzach, gdy we wrześniu 1939 roku naziści wkroczyli do Polski. Choć najeźdźcy przez pewien czas pozwalali Weissmannom żyć w piwnicy ich domu, ostatecznie rozdzielili rodzinę i wywieźli jej członków do niemieckich obozów pracy. W ciągu kolejnych kilku lat Gerda została pozbawiona wszystkiego poza życiem. Nim wojna dobiegła końca, straciła rodziców, brata, dom, dobytek i wszystko, co było jej drogie.
Na przekór koszmarnym przejściom młoda kobieta nie straciła hartu ducha i wiary w człowieczeństwo. W mrokach niemieckich obozów wraz z przyjaciółkami zdołała zbudować wspólnotę, opartą na miłości i braterstwie. Chociaż naziści okradli je z istoty młodości i życia, udało im się przetrwać barbarzyństwo dręczycieli. Piękna opowieść Gerdy niesie bezcenny przekaz dla każdego z nas. Opowiada o strasznej pożodze i krzywdzie ubiegłego stulecia, lecz daje też nadzieję, że z nienawiścią można wygrać. 
Data wydania: 2019-09-11
ISBN: 978-83-8178-092-6, 9788381780926
Wydawnictwo: Bez Fikcji
Stron: 328
dodana przez: Monika_Bocwinska

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Wiara i nadzieja w czasach zagłady

28.11.2019

„ Czas jeśli tylko mu się pozwoli, sprawi to, czego uczynić nie zdoła ni serce, ni umysł. „ Często lubimy ekscytować się drobnostkami, z małych rzeczy robić wielki problem. Przejmować się tym, co mówią i myślą o nas inni, ale kiedy sięgamy po literaturę opowiadającą o II Wojnie Światowej, to wtedy uświadamiamy sobie, co znaczą problemy życia ... Recenzja książki Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

@gala26@gala26 × 2

Polecam

17.09.2019

Są historie, o których się nie zapomina, "Wszystko za życie" jest właśnie taką książką. Żadne słowa nie oddadzą bólu i cierpienia tych ludzi... 😩. . Ta książka to nie fikcja, to prawdziwe i brutalne fakty przedstawione oczami Gerdy, której życie zamieniło się w piekło. . Mimo, że książka porusza trudny temat czytało się ją dość lekko i szybko. ... Recenzja książki Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę

Moja opinia o książce

Opinie

@gala26
2019-11-28
8 /10
Przeczytane Z historią w tle 2019 Od wydawnictw/autorów/wygrane w konkursie Moja prywatna biblioteczka Biografie

Wiara i nadzieja w czasach zagłady

„ Czas jeśli tylko mu się pozwoli, sprawi to, czego uczynić nie zdoła ni serce, ni umysł. „

Często lubimy ekscytować się drobnostkami, z małych rzeczy robić wielki problem. Przejmować się tym, co mówią i myślą o nas inni, ale kiedy sięgamy po literaturę opowiadającą o II Wojnie Światowej, to wtedy uświadamiamy sobie, co znaczą problemy życia codziennego, na tle losu ludzi, którzy przeżyli piekło.

„ Wszystko za życie „ to jedna z książek o holokauście, ale zupełnie inna od powielanych często w literaturze schematów. Inna, bo jest mocno prawdziwa. „ Wszystko za życie „, to wstrząsająca biografia polskiej Żydówki Gerdy Weissmann, której cudem udało się przeżyć liczne obozy, okrucieństwo barbarzyńców, 350 – kilometrowy marsz śmierci przez Czechy, nie tracąc przy tym hartu ducha i woli życia. Książkę po raz pierwszy wydano w 1957 roku w Stanach Zjednoczonych, na jej podstawie został nakręcony film dokumentalny, który w 1995 roku otrzymał Oscara w kategorii najlepszy krótkometrażowy film dokumentalny.

Jedna chwila, jeden list, jedna decyzja sprawiły, że koleje losów rodzinny Waissmanów potoczyły się tak nie inaczej. Gerda Weissman ma dopiero piętnaście lat i całe życie przed sobą, wychowała się w Bielsku w kochającej się rodzinie żydowskiej. Machina wojny odbierze jej wszystko, co kocha i co jest dla niej najważniejsze. Gerda opowiada swoją historię prostymi słowami, ale nie jest przez to mnie tragiczna, a ...

× 1 | link |
@kamilaxddd
2019-11-12
10 /10

Historia Gerdy, polskiej Żydówki której udało się wyjść z piekła.
Opowiada nam swoją historię. Historia jej jest bardzo poruszająca. Bowiem nielicznym udało się przeżyć.
Gerda straciła całą rodzinę,dom,wolność. Jej siła i upór utrzymywała ją przy życiu choć czasami miała chwile słabości i chciała już to skończyć.
Wraz z przyjaciółkami starała się normalnie funkconować i żyć tak jakby już następnego dnia wojna miała się zakończyć.
Nie było łatwo, wywozili ją z obozu do obozu. Ciężko pracowała ale dzięki temu starała się nie myśleć o najbliższych.
Chciała być wolna i nie mogła doczekać się tego dnia.
Wolność była jej motywacją by żyć. Głębi serca wierzyła,że to kiedyś nastąpi i wyjdzie z tego cało. Udało jej się przejść 350-kilometrowy
marsz śmierci,który jak się okazało stał się dla niej marszem wolności.
Pomimo tego bólu i straty najbliższych Gerda się zakochała.
Jej wybawcą był Kurt, amerykański żołnierz.

Od bólu do miłości. Tak wszystko się potoczyło. Historia Gerdy wzbudziła we mnie wiele emocji.
Tym bardziej,że to wszystko działo się w miejscowościach gdzie przebywałam i obok,których mieszkałam.
I teraz będąc tam na pewno moje myśli będą skierowane na hirtorie Gerdy i tego przez co musiała tam przejść.

| link |
@napisaneslowa
2020-01-20
8 /10
Przeczytane

"Wszystko za życie" to bardzo trudna powieść pod wieloma względami. Po pierwsze tematyka - życie Żydów w czasie wielkiej zagłady. Po drugie styl autorki, ciężki, przesiąknięty bólem, strachem, ale i nadzieją. Historia opowiedziana przez Gerdę Weissmann jest historią jej życia, opowiedzianą po latach. Takie książki nigdy nie będą lekkie i przyjemne, ale taki jest ich cel - ciągle przypominać, że wojna i nienawiść do ludzi rodzi tylko zło i nigdy nie powinna mieć miejsca. 

| link |
@juliakochanowska.jk
2022-07-14
9 /10
Przeczytane Historia
NA
2019-12-04
10 /10
Przeczytane
@Monika_Bocwinska
2019-09-16
9 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Wszystko za życie. Niewiarygodna historia polskiej Żydówki, która przeżyła Zagładę. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl