Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego

Jack Cohen, Ian Stewart
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5 /10
Ocena 5 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W jaki sposób materia nieożywiona przekształciła się w żywe istoty, obdarzone na dodatek inteligencją i wyobraźnią? Według niektórych stało się to za sprawą Boga. Według innych są za to odpowiedzialne fundamentalne prawa przyrody. Ta prowokująca książka podaje jeszcze inną, równie intrygującą odpowiedź, która bierze pod uwagę zarówno osiągnięcia nauki o chaosie oraz złożoności, jak i kontekst kulturowy rozwoju człowieka. IAN STEWART jest znanym angielskim matematykiem i autorem wielu książek, w tym bestsellera „Czy Bóg gra w kości?” JACK COHEN jest biologiem, autorem blisko stu prac naukowych i kilku monografii. „Najbardziej zajmująca umysł książka, jaką przeczytałem w tym roku.” Terry Pratchett
Tytuł oryginalny: Figments of Reality
Data wydania: 2003-06-30
ISBN: 83-7255-156-1, 8372551561
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Na ścieżkach nauki
Stron: 367
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
5 /10
Przeczytane Biologia_medycyna_2 Posiadam Nauki_przyrodnicze_ogólne_2

Czy ze współpracy biologa z matematykiem wynika coś dobrego? Bez wątpienia, lecz nie tym razem, a przynajmniej liczyłem w tej literackiej kooperacji na więcej. Książka "Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego" to, już po samym tytule, zapowiedź wielkiego wyzwanie pisarskiego dla autorów. Matematyk Ian Stewart i biolog Jack Cohen postanowili prześledzić fenomen złożoności otaczającego nas świata w połączeniu z opisem badającego go umysłu, który sam w wyniku ewolucji biologicznej i kulturowo-społecznej, dorastał przez tysiąclecia do zrozumienia.

Autorzy, dość nieprzewidywalnie dla mnie, wybrali grupę zagadnień, które postanowili opisać w jakoby nowatorski sposób. Prześledzili procesy ewolucji biologicznej, prowadzące do złożoności życia ziemskiego, skupiając się na wieloaspektowości relacji świata ożywionego. Swoje podejście zareklamowali, jako odrzucenie redukcjonizmu i rozbudowanie opowieści w narracji kontekstualnej (sami woleli nie używać słowa 'holizm', które ma dla nich pozanaukowe konotacje). Uznali, niewątpliwie słusznie, że umysł ludzki wymagał interakcji z otoczeniem, by wyewoluować do obecnej postaci - na zasadzie rekurencyjnych zmian i sprzężeń. Nasz język, emocje, poczucie siebie i rozumienie otoczenia, to świat wymagający bodźców. Tak wyglądał ogólny plan pracy. W detalach wyszło czasem interesująco, czasem niepokojąco jednostronnie, a w pewnych fragmentach nieciekawie.

Cohen i Stewart starają się przekonać czytelnika do istnienia poważ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Wytwory rzeczywistości. Ewolucja umysłu ciekawego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl