Za murami Broadmoor

Jonathan Levi, Emma French
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów
Za murami Broadmoor
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 11 ocen kanapowiczów

Opis

Broadmoor. Niewiele miejsc na świecie budzi równie przerażające skojarzenia. W słynnym angielskim szpitalu psychiatrycznym, otwartym w 1863 roku, od przeszło stu pięćdziesięciu lat przebywają najbardziej brutalni, najgroźniejsi przestępcy Wielkiej Brytanii, sprawcy wstrząsających zbrodni.
Wśród słynnych pensjonariuszy byli m.in. James Kelly, podejrzewany o to, że jest Kubą Rozpruwaczem, seryjni mordercy Peter Sutcliffe (Rozpruwacz z Yorkshire), John Straffen i Kenneth Erskine, bandyta Charles Bronson, gangster Ronnie Kray i kanibal Peter Bryan.

Jonathan Levi, dziennikarz telewizyjny, i Emma French, specjalistka w zakresie historii kultury, przez blisko dekadę obserwowali życie toczące się za murami ściśle strzeżonego zakładu dla obłąkanych przestępców, rozmawiali z członkami personelu i pacjentami.
Pozwoliło im to stworzyć wyczerpujące studium przeszłości, teraźniejszości i przyszłości Broadmoor u progu nowej epoki i ujawnić pilnie skrywane tajemnice.

Ich książka to frapująca, mroczna podróż w głąb umysłów przestępców leczonych w Broadmoor.Tytuł oryginalny: Inside Broadmoor
Data wydania: 2022-05-18
ISBN: 978-83-8143-642-7, 9788381436427
Wydawnictwo: Czarna Owca
Kategoria: Literatura faktu
Stron: 200
dodana przez: ReginaCatta

Autor

Jonathan Levi Jonathan Levi
Urodzony w 1955 roku w USA (Nowy Jork)
Jonathan Levi to odnoszący sukcesy manager telewizyjny, producent, współautor książek i dokumentalista nominowany do nagrody Brytyjskiej Akademii Filmowej (BAFTA). Zainteresowany niezwykłymi tematami, jako pierwsza osoba uzyskał nieskrępowany dostęp...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

"Za murami Broadmoor"

17.07.2022

Nawet nie wiecie, jak się cieszę, że mogłam sięgnąć po tę książkę i poczytać sobie o psychopatach. I od razu zaznaczę, że tak, ze mną jest wszystko w porządku. Chyba🤔 Po prostu moja głowa przy czytaniu książek o takiej tematyce, odpoczywa i jestem nawet w stanie się zrelaksować, czytając o tak trudnych sprawach. Uwielbiam przy takich książkach dos... Recenzja książki Za murami Broadmoor

Historia Broadmoor

15.06.2022

„Każdy rodzi się z predyspozycjami do pewnych zachowań. Zaburzenia psychiczne to skutek uwarunkowań genetycznych, wpływu środowiska i wychowania, traumatycznych przeżyć w dzieciństwie i nadużywania narkotyków” Człowiek rodzi się zły czy się staje? Od czego zależy to, czy jednostka zejdzie na złą drogę? Jak to jest, że osoby wychowane w tej samej ... Recenzja książki Za murami Broadmoor

Broadmoor

20.06.2022

Jak tylko zobaczyłam książkę „Za murami Broadmoor. Najsłynniejszy szpital psychiatryczny na świecie.” wiedziałam, że muszę ją przeczytać. Jak wiecie uwielbiam zaglądać w mózgi psychopatów i na mnie ta książka wywarła pozytywne wrażenie. Dzięki niej mogłam poznać historię najsłynniejszego szpitala psychiatrycznego w UK. Szpital Broadmoor znajduje ... Recenzja książki Za murami Broadmoor

Za kulisami reportażu

18.06.2022

Broadmoor Hospital to szpital psychiatryczny o wysokim poziomie bezpieczeństwa w Crowthorne, w hrabstwie Berkshire, w Anglii. Jest to najstarszy z trzech szpitali psychiatrycznych o wysokim poziomie bezpieczeństwa w tym kraju. Wiedząc, że niegdyś pensjonariuszami owego szpitala były takie osobistości jak Rozpruwacz z Yorkshire, Ronnie Kray, Charle... Recenzja książki Za murami Broadmoor

Moja opinia o książce

Opinie

@Bookmaania
2022-06-09
6 /10
Przeczytane Przeczytane w 2022 Współpraca Wydawnictwo Czarna Owca

Autorzy, dziennikarz telewizyjny Jonathan Levi oraz specjalistka w zakresie historii kultury Emma French przez dziesięć lat analizowali i obserwowali życie jakie toczy się w murach Breadmoor. Jest to angielski szpital psychiatryczny dla brutalnych i niebezpiecznych przestępców, gdzie przebywali m. in. Peter Sutcliffe (Rozpruwacz z Yorkshire), kanibal Peter Bryan czy gangster Ronnie Kray.
Współpracując stworzyli książkę opisującą szczegółowo Broadmoor.

Nastawiłam się na inną treść, ponieważ chciałam dowiedzieć się o ludziach psychopatach jacy odsiedzieli swój czas "za murami Broadmoor". Tymczasem lektura powyższej książki skupia się przede wszystkim na historii i funkcjonowaniu szpitala psychiatrycznego.
Najsłynniejszy szpital psychiatryczny, który został otwarty w 1863 roku nie jedno widział i w dalszym ciągu spełnia swoją rolę, zmieniają się tylko ludzie..
Więc, jeśli jesteście w dalszym stopniu zainteresowani charakterystyką miejsca, w którym znalazło się tak wielu znanych i niebezpiecznych przestępców to zachęcam do lektury.

× 7 | link |
@kubera_anna
2022-07-01
6 /10

Sięgając po książkę, która w założeniu miała opowiadać historię najsłynniejszego szpitala psychiatrycznego na świecie nastawiałam się na naprawdę wiele ciekawostek i mocne wrażenia. Niestety nie do końca znalazłam to w tej pozycji.
Dowiedziałam się ze szczegółami historii Broadmoor od czasu jego powstania, aż do czasów obecnych, kiedy to szpital szykuje się do przeniesienia w inne miejsce. Czytało mnie się również całkiem nieźle, ale w mojej opinii tych szczegółów i historii samego miejsca było trochę za dużo, natomiast za mało otrzymałam historii samych osób psychicznie chorych, które za jego murami przebywały.
Oczywiście autorzy zwrócili uwagę na wiele ważnych kwestii, jak choćby na to, że w szpitalu przebywa coraz mniej pacjentów, że coraz trudniej „wykręcić” się od wyroku udając niepoczytalność, że na przestrzeni lat wiedza w tym zakresie została wzbogacona tak bardzo, że wielu pacjentom można udzielić skutecznej pomocy.
Podróży w umysły przestępców niestety nie doświadczyłam, mimo że pojawiały się krótkie wstawki różnych przypadków sprawiające, że na ciele pojawiała się gęsia skórka, ale dla mnie to wciąż było za mało.
Mimo wszystko cieszę się, że po tę pozycję sięgnęłam, gdyż po raz kolejny miałam okazję dowiedzieć się czegoś nowego, a o psychopatycznych mordercach zawsze mogę przeczytać w innej książkowej pozycji.

× 1 | link |
MA
2022-06-04
7 /10

“Za murami Broadmoor” to wciągający i mroczny reportaż o najsłynniejszym szpitalu na świecie. Przebywają lub przebywali tu mordercy, gwałciciele, pedofile, gangsterzy, kanibale czy słynni przestępcy tacy jak Kuba Rozpruwacz. Dzięki tej książce i jej autorom zaglądamy do wnętrza Broadmoor- dla mnie nie była to zbyt przyjemna ani napawająca optymizmem wycieczka.

Książka podzielona jest na kilka rozdziałów z których dowiadujemy się między innymi o historii szpitala, jego pracownikach i trochę o okolicznych wioskach. Poznajemy procedury jakie istnieją obecnie i co doprowadziło do tego rodzaju zabezpieczeń i rygoru, zaglądamy na oddział przyjęć, oddział dla pacjentów niebezpiecznych czy oddziały podwyższonego ryzyka. Nie zabraknie paru słów o “gwiazdach” Broadmoor, czyli sławnych przestępcach przebywających w murach szpitala, ucieczkach, nadużyciach czy przyszłości Broadmoor. Niektóre historie mrożą krew w żyłach i ciężko zrozumieć jak pracownicy wytrzymują codzienną presję i przebywanie z mordercami na co dzień oraz jak ciężka jest to praca. Pracownicy w pensjonariuszach widzą przede wszystkim ludzi, którym trzeba pomóc, nie przestępców- często ich wyczyny wywołane są okrutnymi przeżyciami z dzieciństwa, traumami i brakiem normalności już od momentu przyjścia na świat. Często skazani wyrządzają krzywdę sami sobie lub innym pensjonariuszom, nierzadko to oni sami stają się ofiarami. Zapewne przy takim podejściu i wejrzeniu w głąb konkretnego człowieka ciężk...

| link |
@aleksandraczarnecka1989
2022-06-12
10 /10

Za murami BroadMoor. Najsłynniejszy szpital psychiatryczny na świecie.
Jonathan Levi&Emma French
Wydawnictwo @wydawnictwoczarnaowca

Dziękuję za egzemplarz recenzencki.

Książka to reportaż, który przybliża nam historię najsłynniejszego szpitala dla psychicznie chorych - BroadMoor. Autorzy, którzy wielokrotnie odwiedzili to miejsce bardzo dokładnie i szczegółowo opisują nam min. jacy pacjenci i z jakimi zaburzeniami tam trafiają, jakie należy posiadać umiejętności i kompetencje, by zostać tam zatrudnionym, w jaki sposób szpital zapewnienia bezpieczeństwo nie tylko pacjentom, ale również personelowi jak również okolicznym mieszkańcom, bowiem niejednokrotnie zdarzały się ucieczki, które były tragiczne w skutkach. Ludzie, którzy są osadzeni w BroadMoor są niebezpieczni nie tylko dla otoczenia, ale również i dla siebie. Wielu z nich wraca tu ponownie, choć lekarze robią wszystko, by ustabilizować ich stan zdrowia zarówno psychiczny jak i fizyczny. Jest to niesamowicie trudna i wymagająca praca. Nie każdy ma w sobie bowiem tyle empatii, by w potworach, jak określa ich prasa i opisują media zobaczyć człowieka. Wielu bowiem z nich jest nie tylko oprawcą, ale i ofiarą. Dopuszczali się tak makabrycznych zbrodni, które nie mieszczą się w głowie i trudno sobie wyobrazić, że człowiek zdolny jest do takich czynów. Wgłębiając się jednak w lekturę dowiadujemy się, że niejednokrotnie ci...

| link |
AL
2022-08-18
6 /10

„Za murami Broadmoor” to reportaż o najsłynniejszym szpitalu psychiatrycznym, w którym zamykani byli najgroźniejsi przestępcy Wielkiej Brytanii.

Autorzy serwują nam garść rzetelnych informacji o funkcjonowaniu szpitala, sylwetki personelu, krótkie wzmianki o pacjentach i dokonanych przez nich zbrodniach. Sporo też dowiemy się na temat charakterystyki oddziałów, życia codziennego w Broadmoor i hierarchii pacjentów.

Wydawać by się mogło, że placówka zapewnia bezpieczeństwo wszystkim przebywającym w niej osobom. W szpitalu przebywa obecnie około 200 pacjentów, a nad ich bezpieczeństwem czuwa ponad 900 wykwalifikowanych pracowników. Nie wyklucza to jednak niebezpiecznych incydentów. Niestety, w tej ściśle strzeżonej placówce dochodziło zarówno do ataków na personel, jak i przypadków targnięcia się pacjentów na własne życie.

Okazuje się, że w Broadmoor nie tylko pacjenci są niebezpieczni, autorzy przytaczają także kilka przykładów nadużyć członków personelu względem pacjentów.

System zabezpieczeń szpitala sugeruje, że jest to miejsce, z którego nie ma ucieczki. Nic bardziej mylnego! W historii placówki miało miejsce kilka prób ucieczki z różnym rezultatem. Ich opisy także znajdują się w reportażu.

Książka liczy mniej niż 200 stron, jednak jej lektura trochę mi się dłużyła ze względu na to, że wymagała maksymalnego skupienia. Cieszę się, że poznałam sporo ciekawostek o tym miejscu. Odczuwam jednak pewien niedosyt jeżeli chodzi o his...

| link |
@sija002
2022-08-26
8 /10
Przeczytane
@ksiazka_ukryta_w_puszczy
2022-07-17
10 /10
@mommy_and_books
2022-06-20
9 /10
Przeczytane
@pannajagiellonka
2022-06-18
3 /10
@karsob85
2022-06-16
7 /10
Przeczytane
@jasminowaksiazka
2022-06-15
5 /10

Cytaty z książki

O nie! Książka Za murami Broadmoor. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl