Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna

Sabine Hossenfelder
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Czy fizyków zwiodło piękno ich własnych teorii? Czy to zgłębiając czarne dziury i początek Wszechświata, czy poszukując nowej fizyki w CERNie, współcześni uczeni są głęboko przekonani, że fundamentalne prawa przyrody muszą być proste, naturalne i eleganckie. Jednak zdaniem fizyczki Sabine Hossenfelder dogmatyczne stosowanie tych zasadniczo estetycznych, a przez to subiektywnych kryteriów obecnie hamuje rozwój fizyki. Supersymetria, wielka unifikacja, wieloświat, superstruny – hipotezy formułowane głównie w oparciu o wrażenie matematycznej schludności – albo nie znalazły potwierdzenia w danych eksperymentalnych, albo, co gorsza, są z gruntu nietestowalne. Jaka jest rola poczucia piękna w fizyce? Czy jakaś teoria może być „zbyt piękna, żeby nie być prawdziwa”? Czy naukowa obiektywność, ścisłość i ostrożność zostały bezpowrotnie „zagubione w matematyce”? Zastanawiając się nad przyczynami obecnej stagnacji w fizyce teoretycznej i dyskutując z jej luminarzami, autorka tropi i obnaża to, co we współczesnej nauce nie arbitralne, lecz modne; nieścisłe, choć zmatematyzowane; spekulatywne, a mimo to powszechnie przyjmowane. Zdaniem Sabine Hossenfelder - fizyczki i wziętej blogerki - Einstein i inni podobnie nastawieni fizycy "zagubili się w matematyce", by zaczerpnąć z tytułu tej dowcipnej, prowokującej książki. - Wall Street Journal W swojej nowej książce „Zagubione w matematyce” Sabine Hossenfelder zręcznie stawia czoła kryzysowi [w fizyce]. To szalenie głęboka, prowokująca do myślenia lektura, która powinna wywołać zwątpienie w każdym rozsądnym, zdolnym do autorefleksji przedstawicielu tej dziedziny. - Forbes  
Tytuł oryginalny: Lost in Math: How Beauty Leads Physics Astray
Data wydania: 2019-09-10
ISBN: 978-83-7886-459-2, 9788378864592
Wydawnictwo: Copernicus Center Press
Stron: 384
dodana przez: Mirko
Mamy 1 inne wydanie tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Posiadam Fizyka_1 Astronomia_1 Nauki_przyrodnicze_ogólne_1

Czy w fizyce teoretycznej przydałby się feminizm rozumiany, jako równość płci przy samorealizacji akademickiej?
Na szczerą do bólu opinię o nauce fundamentalnej i jej przedstawicielach w XXI wieku trzeba było czekać do pojawienia się młodej teoretyczki, która miała odwagę i napisała o tym książkę. Więc odpowiedzią na powyższe pytanie, rozumianą jako nowe spojrzenie na stare niedomagania, jest że tak - potrzeba świeżości spojrzenia i kobiecej szczerości.

Sabine Hossenfelder przekroczywszy 40-tkę postanowiła wykrzyczeć frustrację młodych wynikającą z panoszącej się 'punktozy', 'grantowego szaleństwa', zamknięcia grup badaczy wspierających wybiórczo raczej kierunki własnych dociekań. "Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna" jest wołaniem o zmianę w sposobie uprawiania współczesnej fizyki teoretycznej. Autorka w książce zajmuje się metodologią nauki, administracyjnymi patologiami, mrzonkami części środowiska i zawiedzionymi dotychczas nadziejami wiązanymi z LHC. Czyli poprzez uzewnętrznianą osobistą perspektywę, szuka źródeł własnych frustracji. Po dwóch dekadach pracy naukowej, pyta o sens wyboru drogi życiowej. Na koniec formułuje również kilka postulatów, które pomogłyby uzdrowić sytuację w fizyce.

To nie jest typowa popularno-naukowa praca. Książka rozgrywa się na kilku poziomach. Przede wszystkim jest o współczesnym froncie badań w fizyce. Tu autorka jest z reguły wystarczająco poglądowa. Do dynamizmu narracji wiele wnoszą rozmowy z tuzam...

{} | link |

Co czytać po książce “Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna”- Sabine Hossenfelder

Kubity i kot Schrödingera. Od maszyny Turinga do komputerów kwantowych
Kubity i kot Schrödingera. ... John Gribbin
Komputery kwantowe to jeden z najbardziej gorących tematów w...
Właściwości fizyczne żywności
Właściwości fizyczne żywności
Jest to pierwsze opracowanie o charakterze podręcznika, w kt...
Bóg i nowa fizyka
Bóg i nowa fizyka P. C. W. Davies, Paul Davies
Nowa fizyka zrewolucjonizowała naukę, umożliwiając badanie c...
Fizyka rzeczy niemożliwych.
Fizyka rzeczy niemożliwych. Michio Kaku
{}8.4/10
Promienie śmierci, pola siłowe, ubrania zapewniające niewidz...
Bóg jeszcze nie umarł. Co fizyka kwantowa mówi o naszym pochodzeniu
Bóg jeszcze nie umarł. Co f... Amit Goswami
Od tysięcy lat ludzie poszukiwali dowodów na istnienie boga,...

Cytaty z książki

O nie! Książka Zagubione w matematyce. Fizyka w pułapce piękna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe