Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków

Krzysztof Rejmer
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Jednym ze wspomnień mojego wczesnego dzieciństwa jest miesięcznik „Horyzonty techniki” prenumerowany przez ojca. Niczym bohater schulzowskiego opowiadania Księga pochłaniający historię Anny Csillag i jej cudownego środka na porost włosów, z wypiekami na twarzy czytywałem wtedy rubrykę „Fantazje i facecje naszych dziadków”. Do dziś pamiętam rysunki przedstawiające majestatyczne zeppeliny i wielkie maszyny parowe, albo panów w melonikach (jak gdyby wyjętych wprost z obrazów Magritte'a) pedałujących z jakąś dziwną zawziętością, by w ten sposób poruszać skrzydłami ornitopterów. Autor „Zapomniana historia nauki” to zbiór ciekawych, przewrotnych esejów opisujących mniej znane fakty naukowe. Autor pokazuje, jak długą i żmudną drogę należało przebyć, abyśmy mogli korzystać z dobrodziejstw współczesnej techniki. Niewątpliwą zaletą książki jest wybór tematów mało znanych, dotyczących zaskakujących aspektów ludzkiej aktywności. Autor pokazuje naukę od mniej koturnowej strony, wraz z jej ślepymi uliczkami, curiosami, paranauką, także cechy osobowości (te pozytywne i te wstydliwe) ludzi próbujących rozwijać wiedzę i technikę. Przybliża także czytelnikowi nietuzinkowe i barwne osobowości. Nie unika przy tym tematów kontrowersyjnych, starając się pokazać ich uwarunkowania psychologiczne, społeczne czy historyczne. Książka jest przeznaczona dla szerokiego grona czytelników zainteresowanych nauką, jej historią, ciekawymi postaciami ludzi tworzących cywilizację, ale również jej manowcami i ślepymi uliczkami. Książka dr. Rejmera wprowadza czytelnika w nieznany już dla wielu świat optymizmu poznawczego, charakterystycznego dla XIX stulecia. Czytając ją, przenosimy się w świat zbliżony do tego, stworzonego przez Cyrusa Smitha z „Tajemniczej wyspy” czy kapitana Nemo z „20 tysięcy mil podmorskiej żeglugi”. (…) niezwykle miło jest pobyć przez chwilę w towarzystwie bohaterów tej książki, którzy potrafili przez całe życie wierzyć w poznawalność i możliwość ujarzmienia świata. O ile jednak Julius Verne wymyślał świat i bohaterów w nim żyjących, w książce Krzysztofa Rejmera spotykamy realnie żyjących i działających ludzi. Ich niezłomny optymizm może imponować, a wręcz zachęcać do porzucenia – przynajmniej intelektualnie – ograniczeń tak zwanej życiowej mądrości. Z recenzji Marka Kordosa
Data wydania: 2020-10-10
ISBN: 978-83-01-19394-2, 9788301193942
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN
Stron: 260

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
7 /10
Przeczytane Posiadam Historia_1 E-book Nauki_przyrodnicze_ogólne_1

"Zapomniana historia nauki" Krzysztofa Rejmera to dziwna książka. Składa się z kilkudziesięciu opowiastek, które dość trudno objąć jednoznacznie tematycznie. Treścią jej nie jest nauka, nie ma tu też wyszukanego i trudnego słownictwa. Nie odnajdziemy w niej regularnego historycznego pejzażu rozwoju techniki. To bardzo luźno powiązany zbiór czasem smutnych, czasem śmiesznych, ale niemal zawsze kompletnie zapomnianych meandrów ludzkiej dociekliwości i pomysłowości w umilaniu sobie życia. Pozbierane opowieści obejmują niemal wyłącznie okres nowożytny (wiek XVII-XX). Są obrazem stanu ducha ludzi odważnych, ale i tych, którzy bali się latających maszyn, pierwszych rowerów, piorunochronu czy dzikości mitycznych ludów zza morza, o których opowiadali podróżnicy.

Trudni odnieść się do treści książki, bo jej patchworkowość to właściwie uniemożliwia, a szkoda odbierać frajdę czytelnikom detalami, których w pamięci trochę pozostaje. Są pierwsze loty balonem, samolotem, pierwsze próby z łodziami podwodnymi. Sporo tekstów opisuje fascynatów, zwariowanych badaczy i poszukiwaczy. Jest kamień filozoficzny, są plany uwolnienia Kościuszki z rosyjskiej niewoli, potężny żeński gang londyński i wiele, wiele innych ciekawych zakurzonych opowieści.

Książka Rejmera zasługuje na dobra notę, choć autor stylem literackim nie zachwycił. Czasem pewne treści rozciągał, inne (które wydawałyby się ciekawsze) urywał nagle. Dodatkowo brak jakiegoś porządku w łączeniu tematów w sąsiadujący ze ...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zapomniana historia nauki, czyli fantazje i facecje naszych dziadków. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl