Zaprzysiężona dziewica

Elvira Dones
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów
Zaprzysiężona dziewica
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7 /10
Ocena 7 na 10 możliwych
Na podstawie 4 ocen kanapowiczów

Opis

Można je spotkać w bałkańskich górach, w Albanii nazywane są „zaprzysiężonymi dziewicami” – virgijneshë. Można je spotkać, ale można ich nie zauważyć – ubrane jak mężczyźni wykonują męskie zajęcia i zawody, noszą strzelbę, palą papierosy, a młodsze z nich w miastach pracują jako kierowcy tirów. Zgodnie z tradycją złożyły śluby wiecznej czystości i przyjęły rolę mężczyzny, by pod męskim imieniem dbać o honor rodu. Niektóre z nich, w tajemnicy przed surową opinią publiczną, uczyniły to z powodów osobistych. Nawet ci, którzy, znając ten egzotyczny obyczaj, rozszyfrują tożsamość głównego bohatera – zagubionego na lotnisku w Waszyngtonie młodego Albańczyka, Marka Dody – dadzą się porwać intrygującej opowieści o źródłach jego decyzji o przemianie w mężczyznę. A to dopiero początek historii!
Data wydania: 2010
ISBN: 978-83-928734-5-7, 9788392873457
Wydawnictwo: DodoEditor
Seria: Swoimi ścieżkami
Stron: 228

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Zaprzysiężona dziewica

12.05.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Mark jest z pozoru zwyczajnym Albańczykiem - ciężko pracującym i szanowanym wśród ludzi. Wiedzie samotne i monotonne życie. Z wyglądu jest może nieco bardziej chudszy, mizerniejszy, a może i delikatniejszy od innych mężczyzn. Jednak nie spotykają go z tego powodu żadne przykrości. Należy mu się szacunek, bo wybrał prawo Kanunu, czyli zbioru tradycy... {} Recenzja książki Zaprzysiężona dziewica

Moja opinia o książce

Opinie

@zooba
2019-11-27
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane Posiadam 2017

Tytuł mnie drażnił, taki pod publiczkę, "dziewica" zawsze przyciągnie ciekawskich. Okładka jednak nie zapowiadała prostej pogodnej historii - przedstawia zdjęcie fragmentu twarzy, równie dobrze męskiej co kobiecej. Bo bohaterka jest tytułową zaprzysiężoną dziewicą, która wyrzekła się swojej płci, nie dlatego, że czuła się obco i źle, a dlatego, że w miejscu gdzie żyła tylko tak mogła uniknąć niechcianego małżeństwa i zapewnić sobie swobodę wyboru. Najbardziej szokujące dla mnie było to, że sytuacja taka miała miejsce nie tak dawno, w latach 80-tych XX wieku, i nie tak daleko, bo w Albanii.

Bohaterkę widzimy w dwóch okresach życia - kiedy wchodziła w rolę mężczyzny - i nikogo to nie dziwiło, wręcz przyjęte zostało to z aprobatą - oraz kiedy wracała do siebie, do bycia kobietą. Autorka przemyca w powieści trochę informacji o Albanii u schyłku rządów Hodży, po upadku komunizmu i trochę o sytuacji emigracji albańskiej w USA. Pisze o trudnym życiu w górach, o surowym kodeksie honorowym i o pozycji kobiet. Ich życie upływało w wąskich granicach tego, co dozwolone, według woli rodziny (włączając w to aranżowane małżeństwa), i w posłudze mężczyznom. Z drugiej strony życie kuzynki Lili w USA usłane różami też nie było i pokazanie tego, że sama swoboda szczęścia nie daje uważam za cenne. W końcu bohaterka stopniowo oswaja się z nowo odzyskaną kobiecością po latach kontrolowania gestów, głosu i emocji.

Tematyka powieści jest fascynująca. Ceną, którą Hana zapłaciła za ...

{} | link |
@trnabadara
2019-11-17
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane

Mea culpa - niezbyt dokładnie przeczytałam opis książki przez co przekonana byłam, że sięgam po reportaż. A to z reportażem nic wspólnego nie ma.
Zaprzysiężona Dziewica to beletrystyka, poruszająca dość ciekawy aspekt kultury albańskiej. Mimo, że autorka, w krótkim wywiadzie poprzedzającym treść powieści, przyznaje, iż spotkała osobę, której historia przypomina losy Hany, stało się to już po opublikowaniu niniejszej książki. Jest to więc w pełni fikcja literacka oparta. Co więcej, śmiem twierdzić, że potencjał tego szalenie interesującego tematu nie został wykorzystany. Akcja rozgrywa się w kilku przedziałach czasowych i miejscach: w górach Albanii w młodości Hany, w Tiranie oraz w Stanach Zjednoczonych. Autorka skupia się głównie na emocjonalnych rozterkach Hany/Marka i jej relacjach z rodziną, stosunkowo niewiele miejsca poświęcając opisowi kultury albańskich gór i realiów życia zaprzysiężonej dziewicy w męskim wcieleniu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie nieco mylący opis jakim reklamowana jest książka. Wystarczyło uczciwie podkreślić: 'hej, to obyczajówka, oparta na ciekawym zwyczaju albańskim, ale nadal obyczajówka'.

{} | link |
@m_silakowska
2021-01-24
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 6 /10
Przeczytane
@nieidentyczna
2014-05-12
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zaprzysiężona dziewica. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe