Zderzenie Cywilizacji i nowy kształt ładu światowego

Samuel P. Huntington
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów
Zderzenie Cywilizacji i nowy kształt ładu światowego
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.2 /10
Ocena 9.2 na 10 możliwych
Na podstawie 5 ocen kanapowiczów

Opis

„Jedna z najważniejszych książek, jakie ukazały się na świecie po zakończeniu zimnej wojny”

Henry Kissinger

Świat, jaki się wyłonił po zimnej wojnie, nie jest światem jednej cywilizacji. Po długim okresie dominacji Zachodu zmienił się układ sił, wzrosła potęga cywilizacji niezachodnich. Polityka globalna stała się wielobiegunowa. Pierwsze lata po zakończeniu zimnej wojny stały pod znakiem dramatycznych przemian tożsamości różnych ludów. W świecie, jaki wtedy nastał, zaczęły się liczyć symbole kulturowej tożsamości, takie jak krzyże, półksiężyce, a nawet nakrycia głowy. Kulturowa tożsamość okazała się tym, co dla większości ludzi ma najważniejsze znaczenie. Amerykański politolog Samuel P. Huntington dowodzi, że źródłami konfliktów międzynarodowych stają się już nie ideologie czy gospodarka, ale różnice kulturowe, wywodzące się w znacznej mierze z podziałów religijnych i przesądzające o tożsamości narodów. Autor wyjaśnia ewolucję polityki światowej i próbuje odpowiedzieć na pytanie, co dalej z cywilizacją Zachodu.

Data wydania: 2018-12-04
ISBN: 978-83-8116-499-3, 9788381164993
Wydawnictwo: Zysk i S-ka
Stron: 584
Mamy 2 inne wydania tej książki

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zderzenie Cywilizacji i nowy kształt ładu światowego aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane Reportaże_i_ współczesny_świat Posiadam

To jedna z tych książek, na które przez kolejne dekady powołują się inni - interpretują, budują na nich światopogląd i narrację o globalnych przemianach. Dla mnie to lektura nieprzeczytana w odpowiednim momencie. W związku z nowym wydaniem uznałem jednak, że trzeba przeczytać, by wyrobić sobie zdanie. Sięgając po nią, liczyłem na konfrontację przewidywań stanu polityki na początek XXI wieku z zaistniałą rzeczywistością nam już znaną. Ciekawił mnie stopnień przenikliwości amerykańskich analityków budujących rozumienie świata u swoich przywódców.

"Zderzenie cywilizacji i nowy kształt ładu światowego" Samuela Huntingtona to kontrowersyjny i opiniotwórczy traktat o globalnych procesach geopolitycznych, społecznych i ekonomicznych końca ubiegłego wieku z pogłębioną panoramą historycznych przemian prowadzących do stanu post-zimnowojennego z wyłaniającym się nieuchronnym nowym ładem bez układu dwubiegunowego.

Kluczowe tezy, które postawił autor, związane zostały z budującymi się na świecie napięciami między kilkoma cywilizacjami (głównie chodzi o Zachód, Chiny, Rosję i świat muzułmański). Przyczyną napięć, głównym motywatorem zmian, czyli komponentem napędzającym świat końca XX wieku, według Huntingtona, była tożsamość kulturowa budująca cywilizacje, społeczne tożsamości i rozróżnienie 'wy' od 'my'. Świat w książce jest podzielony, jakby pływał na płytach tektonicznych, które na styku doprowadzają do litosferycznej dynamicznej zmiany, czyli do konfrontacji zbrojne...

{} | link |
@columbus
2008-11-09
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Bardzo ciekawa jest mapka, na której Huntington kreśli granicę między cywilizacją zachodnią a prawosławną. Ta granica biegnie przedwojenną wschodnią granicą Rzeczypospolitej, w poprzek obecnych państw Białorusi i Ukrainy. To by wyjaśniało wiele z ich aktualnych politycznych kłopotów.

{} | link |
WK
2009-02-19
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
@wisienka
2009-02-16
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane
@frodo
2008-12-11
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zderzenie Cywilizacji i nowy kształt ładu światowego. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2021 nakanapie.pl