Zestrzelony!

Walter Schuck
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów
Zestrzelony!
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
5.5 /10
Ocena 5.5 na 10 możliwych
Na podstawie 2 ocen kanapowiczów

Opis

Walter Schuck zaliczył podczas II wojny światowej 206 strąceń. Oto jego relacja z walk nad Oceanem Arktycznym i nad Niemcami. Autobiografia Schucka zaczyna się w czasach jego młodości. Dalej opisuje on swoje przeżycia od okresu kształcenia, przez starcia powietrzne nad Oceanem Lodowatym i przygody pomiędzy walkami, aż po akcje w samolotach odrzutowych JG 7 i koniec wojny. Schuck spisał wspomnienia za namową przyjaciół. Jasnym, rzeczowym językiem opowiada o specyfice działań nad Oceanem Lodowatym, gdzie niezachodzące słońce latem i ciemna zima wyznaczają rytm życia. Prowadzone tam zacięte boje zmierzały do zniszczenia dostaw przeciwnika lub zabezpieczenia własnych. Szczegółowe sprawozdanie z zatopienia „Tirpitza” nadaje nowego wymiaru jego historii. Jest to relacja młodego lotnika, który bardzo szybko osiągnął wysoki status w armii i wszedł do grona myśliwskich sław. Próbuje ukazać mało zrozumiały dziś pogląd, iż wraz ze swymi towarzyszami starali się działać dla „ludzi i kraju”. Trochę się usprawiedliwia, twierdząc, że ich szlachetne motywacje były nadużywane, a oni sami należą do zdradzonego pokolenia. Stosunkowo niewiele jednak uwagi poświęca polityce. Nie stara się umniejszać „zasług” III Rzeszy i narodowego socjalizmu. Natomiast bardziej skupia się na aspektach wojskowych: codziennym funkcjonowaniu sił powietrznych, misjach bojowych prowadzonych w trudnych warunkach nad Oceanem Arktycznym i beznadziejnych już walkach nad terytorium Rzeszy. Walter Schuck urodził się we Frankenholz nad Saarą 30 czerwca 1920 r. Wcześnie odkrył w sobie zamiłowanie do lotnictwa i już w wieku 16 lat ubiegał się o przyjęcie do służby w Luftwaffe. Walczył nad Oceanem Arktycznym i nad terytorium Niemiec, gdzie z myśliwca Messerschmitt Bf 109 przesiadł się na odrzutowy Me 262. Osiągnął ogólną liczbę 206 potwierdzonych zestrzeleń w 500 potyczkach. Po wojnie pracował jako instruktor lotniczy, szkoląc między innymi Syryjskie Siły Powietrzne. Zmarł 27 marca 2015 roku.
Data wydania: 2018-05-29
ISBN: 978-83-7674-614-2, 9788376746142
Wydawnictwo: Replika
Kategoria: Hobby
Stron: 400

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Coś mi się wydaje, że książka Zestrzelony! aż się prosi o Twoją recenzję. Chyba jej nie odmówisz?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@piotr_osowski
2019-10-30
4 /10
Przeczytane 03. II Wojna Światowa 06. Lotnictwo 01. Biografie i pamiętniki

Na półkach: Przeczytane , Posiadam , II Wojna ,
A Skrzydła

Mam mieszane uczucia po przeczytaniu tej książki i niestety z przewagą tych negatywnych.
Najpierw plusy:
- napisana lekkim piórem, dosyć przyjemna w czytaniu,
- liczne zdjęcia dające obraz zarówno miejsc jak i ludzi wymienianych w tekście.
Minusy:
- zdjęcia drukowane między tekstem, na tym samym papierze, a jest on bez wątpienia „budżetowej” jakości,
- wspomnienia spisane lata po opisywanych wydarzeniach, stąd dość płytka warstwa emocjonalna, brak jest w opisach tej adrenaliny, która pojawia się w dziennikach spisywanych na gorąco,
- j.w. - opisy walk powietrznych pozbawione dynamizmu,
- oczywiście, my rycerscy Niemcy jak giniemy to szkoda i się smucimy, a jak giną ruski no to dobrze, bo to dzicz,
- no i ten epizod jak z Hollywoodzkiego melodramatu jak to wrogowie – zestrzelony i zestrzeliwujący - padają sobie w ramiona i jednoczą się w przyjacielskim uścisku.

Drugi raz na lekturę tej książki bym się raczej nie zdecydował.

| link |
KR
@Krystian_3
2021-02-21
7 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zestrzelony!. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl