Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii

Govert Schilling
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

W odległym zakątku Wszechświata dwie masywne gwiazdy zakończyły życie w wybuchu supernowej. Pozostał po nich podwójny układ żarłocznych czarnych dziur. Krążąc wokół siebie, czarne dziury wytwarzały fale – niewielkie zmarszczki czasoprzestrzeni rozchodzące się z prędkością światła. Fale unosiły ze sobą energię, a to sprawiało, że czarne dziury zbliżały się do siebie coraz bardziej. W końcu wykonywały kilkaset okrążeń na sekundę z prędkością liniową wynoszącą połowę prędkości światła, a potem w ostatnim rozbłysku czystej energii wpadły na siebie i stopiły się w jeden obiekt. Rozpaczliwy krzyk umierających czarnych dziur w postaci fal grawitacyjnych dotarł do granic naszej Galaktyki po upływie 1,3 miliarda lat. Sto lat przed ich dotarciem do Ziemi, dwudziestosześcioletni Albert Einstein przewidział ich istnienie, ale musiało upłynąć jeszcze pół wieku, zanim ludzie zaczęli ich poszukiwać. Przewidywania Einsteina zostały ostatecznie potwierdzone w poniedziałek 14 września 2015 roku, o godzinie 9:50:45 czasu uniwersalnego. Wykrycie fal grawitacyjnych jest niezwykle ważnym wydarzeniem, jednym z wielkich odkryć, równie istotnym jak odkrycie cząstki Higgsa. Na naszych oczach narodził się nowy rodzaj astronomii, zajmującej się badaniem dynamiki samej przestrzeni, a nie wypełniających ją obiektów materialnych. Govert Schilling, jeden z najlepszych popularyzatorów astronomii, opisuje historie wykrycia fal grawitacyjnych z taką pasją, że trudno się oderwać od lektury. Govert Schilling jest znanym na całym świecie holenderskim popularyzatorem astronomii. Jest redaktorem czasopisma „Sky & Telescope”, a jego artykuły ukazują się również w takich periodykach, jak „Science”, „New Scientist” i „BBC Sky at Night Magazine”. Napisał ponad pięćdziesiąt książek. W 2007 roku Międzynarodowa Unia Astronomiczna na jego cześć nadała planetoidzie 10986 nazwę Govert.
Data wydania: 2018-02-27
ISBN: 978-83-8123-136-7, 9788381231367
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Seria: Wiedza i Życie - Orbity Nauki
Stron: 424

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Posiadam Astronomia_1

14 września 2015 roku o godzinie 09:50:45 czasu uniwersalnego przez ułamek sekundy Ziemia i wszystko, co ją buduje, uległa deformacji (wydłużeniu i skróceniu) o jedną dziesięciotrylionową procenta. Każde ludzkie ciało czy atom dowolnej materii doznał zniekształcenia. Odpowiadało za ten efekt zderzenie dwóch masywnych czarnych dziur, które 1,3 miliarda lat świetlnych od nas uległy zlaniu się w jeden obiekt i w efekcie tego wygenerowały falę grawitacyjną, która z prędkością światła rozpoczęła podróż przez kosmos, by te kilka lat temu dać się wykryć na naszej planecie w detektorze LIGO. Od tej chwili nic już nie mogło być takie samo. To nie SF, to rzeczywistość, która wynika z prac Einsteina opublikowanych dokładnie 100 lat wcześniej.

O tym, jak doszło do tego odkrycia, skąd to wszystko wiemy, jak planujemy dalsze kroki w badaniu tego nowego okna na świat, opowiada książka „Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii” pióra pisarza i popularyzatora nauki Goverta Schillinga. Opiniowana publikacja to świetny raport z frontu badan nauki. To ciekawa wizja stanu idei wykuwanych w naukowym imperatywie, który ludzi kieruje ku nieznanemu. Już po dwóch latach od tego odkrycia, szefowie projektu detektora LIGO (m.in. Kip Thorne, znany z książki "Interstellar i nauka") dostali Nobla.

Autor jest dziennikarzem i od lat pisze artykuły popularno-naukowe z astronomii. Bardzo dobrze operuje słowem, nie wdaje się w detaliczne dywagacje z użyc...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Zmarszczki czasoprzestrzeni. Einstein, fale grawitacyjne i przyszłość astronomii. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat