Znaczenie pojęć filozoficzno-politycznych w De Civitate Dei św. Augustyna

Teresa Wnętrzak
Książka Znaczenie pojęć filozoficzno-politycznych w De Civitate Dei św. Augustyna
Książka Znaczenie pojęć filozoficzno-politycznych w De Civitate Dei św. Augustyna
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie

Opis

De Civitate Dei jest dziełem ważnym i reprezentatywnym dla rzymskiej literatury późnego antyku, a zarazem apologią chrześcijaństwa, filozofią i teologią historii, traktatem politycznym i podręcznikiem życia chrześcijańskiego. Na nim opierali się tak zwolennicy jak i przeciwnicy państwa kościelnego. Bogata i różnorodna tematyka De civitate Dei skłoniła Teresę Wnętrzak (filologa klasycznego i historyka) do uznania tego dzieła za najodpowiedniejszy materiał literacki do zbadania, jakim zmianom podlegały podstawowe pojęcia polityczne i filozoficzne świata rzymskiego pod wpływem myśli chrześcijańskiej. W przedmiocie tak obszernym i skomplikowanym autorka zmuszona została do ograniczenia pola badań do podstawowych pojęc, m.in. tak istotnych, jak: virtus, civitas, sapientia, pax, iustitia, amor, bonum. Dowodzi, że języki nowożytne w wielu wypadkach nie są w stanie oddać adekwatnego przekładu pojęć łacińskich, zmieniających swój sens w zależności od kontekstów sytuacyjnych.  
Data wydania: 2002
ISBN: 83-7271-140-2, 8372711402
Wydawnictwo: Wydawnictwo Naukowe Akademii Pedagogicznej w Krakowie
Cykl: Prace Monograficzne, tom 322
Kategoria: Filozofia
Stron: 194
dodana przez: kazal_ka

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe


Ogłoszenia

{}
Dodaj ogłoszenie
za darmo!
Używane książki mają duszę. Zamiast kupować w sklepie, zajrzyj na naszą stronę z ogłoszeniami. Książkowe zero-waste? Kupuj używane, sprzedawaj niechciane.

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Czy ja dobrze widzę, że znasz książkę Znaczenie pojęć filozoficzno-politycznych w De Civitate Dei św. Augustyna? Koniecznie daj znać, co o niej myślisz w recenzji!
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Cytaty z książki

O nie! Książka Znaczenie pojęć filozoficzno-politycznych w De Civitate Dei św. Augustyna. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się
{}