Zośkowiec

Jarosław Wróblewski
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zośkowiec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

JEDEN Z OSTATNICH CZTERDZIESTU CZTERECH. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Henryk Kończykowski, ps. „Halicz”,członek plutonu „Felek”, wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu”, wreszcie – w Powstaniu Warszawskim. „HALICZ” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je Z PIERWSZEJ RĘKI. Transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia „Gęsiówki”, obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. Potem miała być WOLNA POLSKA, a zaczął się STALINIZM. I „Halicz” osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze „Zośki” dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć PO LUDZKU, pracować i kształcić się W OJCZYŹNIE. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii. Skąd się biorą bohaterowie? Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć n iż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją? Odpowiedź jest prosta – takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej. Henryk Kończykowski jest JEDNYM Z NICH. To JEDEN Z OSTATNICH. Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów „Halicza”, po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN. To książka nie tylko o „ZOŚKOWCU”. To książka także O POLSCE.
Data wydania: 2014-01-13
ISBN: 978-83-64095-06-1, 9788364095061
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 448

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ku chwale Ojczyzny!

5.02.2014

Powstanie Warszawskie to temat, który dzieli Polaków na dwa obozy. W pierwszym z nich znajdują się osoby, które uważają, iż poległym obrońcom miasta należy się pamięć, cześć i szacunek. Pomimo wielkich strat poniesionych zarówno w setkach istnień, jak i zniszczeniu budowli zdobiących ulice stolicy, dokonali czegoś wielkiego, starali się odzyskać wo... Recenzja książki Zośkowiec

Bóg, Honor, Ojczyzna

4.02.2014

"Dziś to jest dziwne, że się kiedyś cieszyło, że się trafiło innego człowieka. Śmierć? Człowiek stał się na nią odporny, ona była wszędzie". "Powstanie Warszawskie" - temat poruszany na lekcjach historii w każdej szkole, w naszym kraju. Temat często wykładany w sposób suchy i typowo książkowy, nie pobudzający w ten sposób umysłów młodych ludzi d... Recenzja książki Zośkowiec

Moja opinia o książce

Opinie

@ryszpak
2019-12-01
9 /10
Przeczytane A.D. 2016 II wojna - wspomnienia II wojna - ruch oporu Posiadam U ludzi Wspomnienia / wywiady

Wspaniale, bardzo bogato wydana książka (pokusiłbym się jeszcze o twardą okładkę). Autor przedstawia losy Henryka Kończykowskiego "Halicza", żołnierza baonu "Zośka", plutonu "Felek". Tekst przeplatany jest wprost ogromną ilością zdjęć rodzinnych, zdjęć wojennych oraz wielu listów i dokumentów, zarówno autorstwa "Halicza" jak i tych dotyczących jego i jego rodziny (np. wyroki sądu, donos do naczelnika więzienia, fragmenty powstańczej kroniki plutonu "Felek".
Henryk Kończykowski opisuje swoje lata dziecięce i młodzieńcze, liczne wyjazdy po Polsce międzywojennej, opisuje ciężkie lata okupacji i również bardzo ciężkie lata powojenne, więzienie, liczne prześladowania. Życiorys bardzo typowy dla żołnierza Armii Krajowej, docenionego dopiero w latach 90.

Bardzo gorąco polecam. Nie tylko miłośnikom historii.

| link |
@Krasnoludek
2014-02-05
10 /10
Przeczytane

Książka, która byłaby genialnym podręcznikiem, ciekawym doświadczeniem dla ucznia. Dla mnie to nośnik ważnych informacji, emocji, nauka patriotyzmu, lojalności i odwagi. Polecam.

| link |
@awiola
2014-02-04
10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zośkowiec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2023 nakanapie.pl