Zośkowiec

Jarosław Wróblewski
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów
Zośkowiec
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
9.7 /10
Ocena 9.7 na 10 możliwych
Na podstawie 3 ocen kanapowiczów

Opis

JEDEN Z OSTATNICH CZTERDZIESTU CZTERECH. Bo tylu jeszcze żyje żołnierzy Harcerskiego Batalionu AK „Zośka”. Henryk Kończykowski, ps. „Halicz”,członek plutonu „Felek”, wspomina świat, który przeminął. Dzieciństwo i młodość w przedwojennej Warszawie przerwane wojną i okupacją. Potem udział w konspiracji, w akcjach „małego sabotażu”, wreszcie – w Powstaniu Warszawskim. „HALICZ” wspomina dramatyczne wydarzenia, których był uczestnikiem. Wydarzenia, o których można przeczytać w podręcznikach historii. Dzięki niemu poznajemy je Z PIERWSZEJ RĘKI. Transport broni przygotowanej na godzinę „W”, krwawe walki na Woli, zdobycie więzienia „Gęsiówki”, obrona szpitala Jana Bożego, odwrót kanałami. Grozę budzi relacja z walk na Przyczółku Czerniakowskim, gdzie na jego oczach zginął Andrzej Romocki „Morro”. Potem miała być WOLNA POLSKA, a zaczął się STALINIZM. I „Halicz” osobiście go doświadczył. Wspomina, jak byli żołnierze „Zośki” dbali o pamięć poległych w Powstaniu kolegów, jak chcieli żyć PO LUDZKU, pracować i kształcić się W OJCZYŹNIE. Ona zaś odpłaciła im represjami, prześladowaniami, zepchnięciem do grupy obywateli drugiej kategorii. Skąd się biorą bohaterowie? Dlaczego młodzi ludzie woleli zginąć n iż żyć w niemieckiej niewoli lub pod sowiecka okupacją? Odpowiedź jest prosta – takie wartości wynieśli z rodzinnego domu, ze szkoły, z drużyny harcerskiej. Henryk Kończykowski jest JEDNYM Z NICH. To JEDEN Z OSTATNICH. Wspomnienia ilustrują fotografie z rodzinnych zbiorów „Halicza”, po raz pierwszy publikowane zdjęcia ze Starego Miasta z okresu Powstania Warszawskiego, a także nieznane dotychczas dokumenty z archiwum IPN. To książka nie tylko o „ZOŚKOWCU”. To książka także O POLSCE.
Data wydania: 2014-01-13
ISBN: 978-83-64095-06-1, 9788364095061
Wydawnictwo: Fronda
Stron: 448

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Ku chwale Ojczyzny!

5.02.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

Powstanie Warszawskie to temat, który dzieli Polaków na dwa obozy. W pierwszym z nich znajdują się osoby, które uważają, iż poległym obrońcom miasta należy się pamięć, cześć i szacunek. Pomimo wielkich strat poniesionych zarówno w setkach istnień, jak i zniszczeniu budowli zdobiących ulice stolicy, dokonali czegoś wielkiego, starali się odzyskać wo... {} Recenzja książki Zośkowiec

Bóg, Honor, Ojczyzna

4.02.2014
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}

"Dziś to jest dziwne, że się kiedyś cieszyło, że się trafiło innego człowieka. Śmierć? Człowiek stał się na nią odporny, ona była wszędzie". "Powstanie Warszawskie" - temat poruszany na lekcjach historii w każdej szkole, w naszym kraju. Temat często wykładany w sposób suchy i typowo książkowy, nie pobudzający w ten sposób umysłów młodych ludzi d... {} Recenzja książki Zośkowiec

@awiola@awiola {}

Moja opinia o książce

Opinie

@ryszpak
2019-12-01
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 9 /10
Przeczytane A.D. 2016 II wojna - wspomnienia II wojna - ruch oporu Posiadam U ludzi Wspomnienia / wywiady

Wspaniale, bardzo bogato wydana książka (pokusiłbym się jeszcze o twardą okładkę). Autor przedstawia losy Henryka Kończykowskiego "Halicza", żołnierza baonu "Zośka", plutonu "Felek". Tekst przeplatany jest wprost ogromną ilością zdjęć rodzinnych, zdjęć wojennych oraz wielu listów i dokumentów, zarówno autorstwa "Halicza" jak i tych dotyczących jego i jego rodziny (np. wyroki sądu, donos do naczelnika więzienia, fragmenty powstańczej kroniki plutonu "Felek".
Henryk Kończykowski opisuje swoje lata dziecięce i młodzieńcze, liczne wyjazdy po Polsce międzywojennej, opisuje ciężkie lata okupacji i również bardzo ciężkie lata powojenne, więzienie, liczne prześladowania. Życiorys bardzo typowy dla żołnierza Armii Krajowej, docenionego dopiero w latach 90.

Bardzo gorąco polecam. Nie tylko miłośnikom historii.

{} | link |
@Krasnoludek
2014-02-05
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Książka, która byłaby genialnym podręcznikiem, ciekawym doświadczeniem dla ucznia. Dla mnie to nośnik ważnych informacji, emocji, nauka patriotyzmu, lojalności i odwagi. Polecam.

{} | link |
@awiola
2014-02-04
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 10 /10
Przeczytane

Cytaty z książki

O nie! Książka Zośkowiec. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe