Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu

Ivan Cloulas
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Wyniosłe, pełne harmonii i malownicze zamki nad Loarą były scenerią wydarzeń jednego z najwspanialszych okresów w historii, odrodzenia. Wyniosłe ze znaczonej klęskami przeszłości, są świadectwem cywilizacji sławiącej radość i rozkose życia. Najstarsze z nich poznały nieszczęścia wojny stuletniej. Ofiarowały swoje szańce Karolowi VII, który potrzebował Joanny d'Arc, by dotrzeć z Chinon do Reims na swoją koronację. "Król Bourges" wrócił jednak do Doliny Loary, wiedziony upodobaniami i miłością.Choć nie przebrzmiały jeszcze echa krwawych i zaciętych walk, dla Loches nastał czas gier i zabaw w towarzystwie Agnieszki Sorel, kochanki króla. U podnóża upadających twierdz, które pełniły wcześniej funkcje więzień i strażnic wojskowych, zaczęły wyrastać dwory. Po zbudowaniu Plessis-les- Tours Ludwik XI z przyjemnościa korzystał z uroków prywatnej rezydencji. Zarówno tam, jak w Amboise, gdzie przebywała królowa z dziećmi, coraz więcej znaków zwiastowało nadejście nowych czasów.
Tytuł oryginalny: Les chateaux de la Loire au temps de la Renaissance
Data wydania: 1999
ISBN: 83-87505-32-3, 8387505323
Wydawnictwo: Moderski i S-ka
Seria: Życie codzienne
Kategoria: Historia
Stron: 303

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
{}
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
{}

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
{}️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie

@MAD_ABOUT_YOU
2019-11-20
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
{} 8 /10
Przeczytane 1ł) Historia: Francja 1l) Król, królowa i alkowa &* 1a) Posiadam: domowisko 1g) Biografie/Autobiografie 1ź) 2006-2010

Historię Francji zaczęłam poznawać tak trochę od końca. Od Ludwika XIV do współczesności jest bowiem znacznie bliżej, a historia wieku XVII i XVIII to temat szerzej omawiany w szkołach niż okres średniowiecza i renesansu. I mimo iż szkołę ukończyam już dawno, a na studiach zaczytywałam sie raczej Tacytem i Swetoniuszem, to przygodę z Francją i jej królami wolałam rozpocząć od najwybitniejszej i nie mniej kontrowersyjnej postaci (przynajmniej wg niektórych).
"Zaprzyjaźniwszy" się już z Ludwikiem postnowiłam poznać również kilku jego dzadków i pradziadków, a nawet prapradziadków :). I własnie tak trafiłam pod dworskie strzechy zamków nad Loarą.
Książka Cloulasa to długi ale niewykle interesujący, pełen szczególików i ciekawostek opis codzienności na królewskich zamkach. Autor nie skupia się wyłącznie na postaciach władców, poznajemy także ich żony, dzieci, kochanki, zaufanych ministrów, duchownych, ludzi nauki, poetów czy lokajów. Znajdziemy tu niemal wszystko, od informacji dotyczących posiłków, codziennej toalety, higieny, strojów, ceremoniału dworskiego, wychowania dzieci, chrztów, nocy poślubnych, uprawy ogrodów, a także zabaw z tańcami czy polowań. Niektóre z informacji mogą wydawać się nudne (np. spis dworskich tkanin i mebli, lista potraw dietetycznych, wystrój komnat), ale wprowadzają taką normalność i pokazują, że król, mimo iż pomazaniec boży, to i tak w pewne miejsca zwykł chodzić jeśli nawet nie sam, to przynajmniej piechotą.

{}× 4 | link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie codzienne w zamkach nad Loarą. W czasach Renesansu. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
{} Dodaj cytat
  • O nas
  • Kontakt
  • Pomoc
  • Polityka prywatności
  • Regulamin
  • © 2021 nakanapie.pl
    Zrobione z {} na Pradze Południe