Życie po europejsku

Reinghard Wolfgang
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza
Życie po europejsku
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
8 /10
Ocena 8 na 10 możliwych
Na podstawie 1 oceny kanapowicza

Opis

Książka ta w chwili jej wydania została przez niemieckich historyków okrzyknięta najlepszym dziełem autora i przełomem w historiografii. Autor w sposób niezwykle nowatorski, łącząc i uzupełniając kilka różnych dziedzin nauki, ukazał sposób życia w Europie na przestrzeni wieków. Praca składa się z 3 części. W części I, zatytułowanej CIAŁO, autor przedstawia ewolucję stosunku Europejczyków do takich problemów, jak higiena osobista, choroby, nagość czy głód. W części II, noszącej tytuł ŻYCIE W SPOŁECZNOŚCI, profesor Reinhard ukazał szerokie spektrum stosunków międzyludzkich od więzów rodzinnych, przez postrzeganie różnych momentów życia człowieka (dzieciństwo, dorosłość, starość) aż do kontaktów z przedstawicielami innych narodowości. Część III, ostatnia, zatytułowana PRZESTRZEŃ, to analiza postrzegania przez Europejczyków otaczającego ich świata. Lektura dla wszystkich, którzy interesują się fenomenem kultury europejskiej.
Data wydania: 2009
ISBN: 978-83-01-16084-5, 9788301160845
Wydawnictwo: PWN - Naukowe PWN

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

Książka Życie po europejsku nie ma jeszcze recenzji. Znasz ją? Może napiszesz kilka słów dla innych Kanapowiczów?
️ Napisz pierwszą recenzje

Moja opinia o książce

Opinie i dyskusje

@Carmel-by-the-Sea
2019-12-15
8 /10
Przeczytane Historia_3 Posiadam

Obyczajowość i życie codzienne na przestrzeni wieków, to jeden z najbardziej fascynujących typów dyskursu historycznego. Można na przemiany patrzeć syntetycznie, można odczytywać je poprzez współczesne kalki, można dokonywać detalicznych analiz mikrospołeczności i interpolować na większe zbiorowości. "Życie po europejsku. Od czasów najdawniejszych do współczesności" Wolfganga Reinharda to solidny głos w dyskusji o tym, kim jesteśmy, skąd pochodzimy i jak rozumiemy procesy dziejowe.

Opiniowana monografia stanowi panoramę dziedzictwa kulturowego Europy i jej mieszkańców. Autor systematycznie zreferował człowieka, ujmując w historyczną zmienność rozumienie jestestwa, w trzech dużych blokach: CIAŁO (higiena osobista i ubiór, seksualność, zmysły i cierpienie, choroby i śmierć), BLIŹNI (małżeństwo i rodzina, zmiany podczas dorastania, edukacja, grupowość relacji, odmienność, stosunek do państwa, zderzenia kultur), OTACZAJĄCE ŚWIATY (jednostka wobec idei, gospodarki, wytworów kultury, rozumienia siebie i transcendencji).

Nie jest to popularna praca, w której pejzaż zachowań życia codziennego przybliża się poprzez zreferowanie dość luźno powiązanych ze sobą faktów, w stylu 'w XVII wieku używano widelców', 'dziecko do XVIII wieku traktowano jak nieuformowany dorosły' czy 'higiena osobista w późnym średniowieczu była na wyższym poziomie niż w XVII wieku'. U Reinharda fakty te są podane, ale stanowią zaledwie tło dla prezentowanych procesów przemian. Można więc zetkną...

| link |

Cytaty z książki

O nie! Książka Życie po europejsku. czuje się pominięta, bo nikt nie dodał jeszcze do niej cytatu. Może jej pomożesz i dodasz jakiś?
Dodaj cytat
© 2007 - 2024 nakanapie.pl