Życie Sus

Jonas T. Bengtsson
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów
Życie Sus
Lista autorów
Popraw tę książkę | Dodaj inne wydanie
7.4 /10
Ocena 7.4 na 10 możliwych
Na podstawie 18 ocen kanapowiczów

Opis


Dziewiętnastoletnia Sus jest już w zasadzie dorosła i sama radzi sobie w życiu, ale wiele osób nadal bierze ją za dziecko. Prawie jakby czas zatrzymał się dla niej i dla jej rodziny - zwłaszcza że brat leży w szpitalu z kawałkiem szrapnela przesuwającego się w mózgu, a ojciec przebywa w więzieniu za zamordowanie ich matki.

Wkrótce jednak życie zacznie się na nowo i gdy bramy więzienia się otworzą, Sus będzie gotowa do starcia z potworem.

Tytuł oryginalny: Sus
Data wydania: 2020-02-12
ISBN: 978-83-66517-18-9, 9788366517189
Wydawnictwo: Poznańskie
Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Stron: 213
dodana przez: malinka.a

Autor

Jonas T. Bengtsson Jonas T. Bengtsson
Urodzony w 1976 roku w Danii (Kopenhaga)
Jonas T. Bengtsson zadebiutował na scenie literackiej w 2005 roku powieścią Aminas breve. Natychmiast okrzyknięto go "niezwykłym nowym głosem duńskiej prozy", a czytelnicy z niecierpliwością czekali na kolejną książkę. Dwa lata później Bengtsson pot...

Pozostałe książki:

Submarino Baśń
Wszystkie książki Jonas T. Bengtsson

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Moja Biblioteczka

Już przeczytana? Jak ją oceniasz?

Recenzje

W tej prostocie tkwi metoda

WYBÓR REDAKCJI
2.07.2021

"Życie Sus" Bengtssona to napisana niezwykle prostym językiem powieść opowiadająca o życiu dziewiętnastoletniej dziewczyny. Niech nie zwiedzie was jednak forma oraz długość książki, to, że jest krótka, złożona z prostych i niewyszukanych zdań wcale nie oznacza, że jest lekka w odbiorze bądź też płytka. "Życie Sus" zdecydowanie uznałabym za literat... Recenzja książki Życie Sus

Dokąd zmierzasz Sus?

18.09.2020

Książka, która zrobiła na mnie olbrzymie wrażenie. Wrażenie to potęguje prostota tej opowieści, narracja pozbawiona ozdobników, proste zdania i proste dialogi, bez zbędnych opisów, wyłącznie fakty. Dla dziewiętnastoletniej Sus życie do tej pory było wielką traumą. Matka alkoholiczka i narkomanka została zamordowana przez ojca, alkoholika znęcające... Recenzja książki Życie Sus

@jatymyoni@jatymyoni × 23

Gdzie pojawia się gniew znajdzie się i siła

13.12.2021

„Życie Sus” Jonasa T. Bengtssona nie jest nowatorska w swej wymowie, a po raz kolejny ukazuje kobietę jako jednostkę niepokorną, będącą na bakier z normami, ale silną. Na okładce mamy porównanie do Pippi Pończoszanki, a mnie po lekturze Bengtssona Sus skojarzyła się z Lisbet Larssona, jako jej młodsze, jeszcze słodkie wcielenie. Skandynawowie nie ... Recenzja książki Życie Sus

@Asamitt@Asamitt × 17

Życie życiu nierówne

23.12.2020

Kolejna pozycja z serii dzieł pisarzy skandynawskich i tym razem w ramach popularyzowania literatury duńskiej miałam okazję sięgnąć po "Życie Sus" - historię współczesną, prostą językowo, nieskomplikowaną, a jednak dowodzącą, ze czasem nie trzeba wielu słów o mnożących się wydarzeniach, które kręcą się w karuzeli niepomyślności, by wciągnąć czyte... Recenzja książki Życie Sus

Moja opinia o książce

Opinie

@Anna_GP
2020-02-15
6 /10
Przeczytane

Bardzo ciężko mi było z tą książką.

Seria dzieł pisarzy skandynawskich Wydawnictwa Poznańskiego to gwarancja jakości i nie mogłam się tej książki doczekać. Kupiłam ją w przedsprzedaży i zaczęłam czytać natychmiast.
Może po prostu okres walentynkowy to nie jest jej czas?

To jest książka o samotności i braku miłości. Nie jest pierwszą taką książką, którą przeczytałam, ale ta wyjątkowo mi nie wchodziła. Po kilku, kilkunastu stronach musiałam robić przerwę.
Skończyłam tę lekturę przygnębiona.

Być może 6 gwiazdek to za mało, ale nie mogę z czystym sumieniem polecić tej książki. Jest dołująca.

I jeszcze uwaga na marginesie. Są książki krótkie i książki długie. Ta jest krótka i nie ma sensu udawać, że jest inaczej.
Wydawnictwo Poznańskie wydało ją na najgrubszym możliwym papierze, z szerokimi marginesami, z powiększonym odstępem między wierszami, z rozdziałami zaczynającymi się w połowie strony. A i tak wyszło im 212 stron.
Nie było to konieczne i zalatuje oszustwem.

× 6 | link |
@powiescidlo
2021-01-05
6 /10
Przeczytane

"Życie Sus" jest dziwną powieścią. Dziwną nie w sensie bycia złą, czy nieoryginalną. Jest dziwna, ponieważ cała akcja nie jest zbytnio porywająca.Jeżeli szukacie powieści, gdzie dzieją się zwroty akcji i plot twisty, to tutaj niestety tego nie znajdziecie. Jednak też i nie po to ona powstała.

Odebrałam ją raczej jako próbę ukazania bezradności i zagubienia młodej dziewczyny, której w młodym wieku odebrano wszystko,co kocha, i teraz musi próbować odnaleźć się w tym rozszalałym zgiełku miasta, wraz z czyhającymi na nią niebezpieczeństwami. Razem z nią pragniesz odszukać choć odrobinę nadziei i radości, drobinki miłości, czułego gestu i przywiązania. Krótkość zdań akcentuje stan emocjonalny bohaterki, lecz nie jest to tak genialne i świeże jak u Dagermana, który wywarł na mnie większe wrażenie. Tutaj całość czytało mi się o wiele gorzej i ciężej.

Ostatecznie, choć czytałam opinie o mocy i dosadności tej pozycji, niestety nie odszukałam w niej tych aspektów. Czy daje do myślenia? Z całą pewnością, jednak nie tak, jak inne pozycje.

× 2 | link |
@Antoniowka
2021-02-14
7 /10
Przeczytane

Problemy nastolatków, narkotyki, patologie – to nie są tematy, po które sięgam. „Życie Sus” przeczytałam, ponieważ książka ta należy do „Serii Dzieł Pisarzy Skandynawskich” – a postanowiłam sobie, że przeczytam wszystkie tomy, które obecnie się ukazują.

I z wszystkich książek z tej serii, z którymi się zapoznałam, ta podobała mi się najmniej, co nie znaczy, że oceniam ją słabo.

Książka przedstawia historię Sus, dziewczyny z patologicznej rodziny, która musi radzić sobie sama. Różne są jej działania, a brak przekazania pozytywnych wzorców skutkuje tym, że Sus nie kroczy drogą prawości. Mimo to czytelnik współczuje bohaterce i nie potępia jej jednoznacznie (no, może trochę za sprawę kota).

Smutna to książka pokazująca, że niektórzy ludzie nie mają szans (albo ich szanse są małe) na normalne społecznie życie z racji tego, z jakich rodzin pochodzą. Prostota narracji tylko pogłębia to odczucie.

× 2 | link |
@ksiazkirabe
2020-03-09
6 /10
Przeczytane 2020 Legimi

Ta książka była brzydka, brudna, przygnębiająca, ponura, zimna, bez emocji, a zarazem wywołująca u czytelnika różne emocje. Widać, że to literatura skandynawska. To nie była przyjemna lektura, to nie była historia, do której chciałabym wrócić, niemniej, czuję się nią poruszona, ale niekoniecznie w miły sposób. To takie poruszenie połączone z oburzeniem, z niezrozumieniem, ze smutkiem, że tak mógłby ktoś żyć, tego doświadczać...


Książka przeczytana w ramach Olimpiady Czytelniczej

× 2 | link |
@w.moich.kregach
2022-10-25
9 /10
Przeczytane
@karolinakusmierz14
2022-04-22
8 /10
Przeczytane
@Puella13
2021-11-17
8 /10
Przeczytane
@Czytaczka.a
2021-08-20
6 /10
Przeczytane 2021
@testerka_ksiazek
2021-07-02
9 /10
Przeczytane Posiadam
@ksiazka_w_pigulce
2020-12-23
7 /10
Przeczytane
@portana36
2020-10-17
7 /10
Przeczytane
@Asamitt
2021-12-09
6 /10
Przeczytane Skandynawskie/Nordyckie tereny Obyczajowe/Przygodowe/Dramaty
@jatymyoni
2020-09-18
9 /10
Przeczytane L. skandynawska Bardzo dobra książka
@posrodkwiatowicieni
2020-09-14
9 /10
Przeczytane
@Beksinska
2020-08-09
7 /10
Przeczytane
Zaloguj się aby zobaczyć więcej

Cytaty z książki

“Sus gardzi, ale ma nadzieję, że pewnego dnia jej pogarda urośnie w nienawiść. Nienawiść może zmienić się w gniew, a gniew to najlepsze antidotum na strach, tego jest prawie pewna.”
#
Dodaj cytat
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl