"Żyrafa i Szakal w nas" pokazuje, że można jednocześnie zaakceptować swojego szakala, dając mu przestrzeń do działania, jak i być żyrafą, dzięki głęboko zakorzenionej, typowo ludzkiej potrzebie, aby na każdym kroku nieść szczęście i pokój. Żyrafa pomaga szakalowi formułować jego potrzeby w taki sposób, że miejsce bezwzględności zastępuje współczucie. Zaraz zaraz... szakal i żyrafa, o co chodzi?
Szakal i żyrafa to zwierzaki, którymi zdecydował posłużyć się Marshall B. Rosenberg, autor Porozumienia bez Przemocy, aby w jasny i klarowny sposób przekazać swoją filozofię. Te zwierzęta reprezentują dwie typowo ludzkie strony. Szakalowi zależy na osiągnięciu wyznaczonych sobie celów, jest władczy i lubi oceniać siebie i innych. Żyrafa jest silna i zarazem delikatna, patrzy na świat i jej mieszkańców życzliwym okiem, komunikuje się językiem serca i lubi mieć jasną sytuację, przy jednoczesnym poszukiwaniu kontaktu z sobą i innymi.
Autorka, Justine Mol, trenerka Porozumienia Bez Przemocy od wielu lat, opowiada o prawdziwych żyrafach i szakalach a także przenosi ich cechy na to, co dzieje się w nas, daje wskazówki i przykłady, jak ludzie wyrażają się, będąc chwilowo jednym czy drugim. „Żyrafa i szakal w nas” to książka, która przedstawia filozofię Porozumienia bez Przemocy... trochę inaczej.