Zmartwychwstanie recenzja

Czy Rosja się zmieniła od czasów Tołstoja?

WYBÓR REDAKCJI
Autor: @jatymyoni ·5 minut
2023-05-05
4 komentarze
37 Polubień
Według mnie nie jest to najbardziej znana, ani najlepsza powieść Tołstoja. „Zmartwychwstanie „ jest natomiast ostatnią napisaną powieścią autora, pisaniu której poświęcił dziesięć lat. Dwa lata wcześniej usłyszał historię o młodym arystokracie pełniącym rolę ławnika i zobaczył na ławie oskarżonych kobietę, którą wcześniej uwiódł. Dziewczyna trafiła do domu publicznego, a on zaproponował jej małżeństwo, jako odkupienie swoich win. Opowieść ta stanowiła dla autora kanwę, na której przedstawił swoje poglądy społeczno- religijne. Zaciekawiła mnie ta książka, gdyż kościół prawosławny za tę powieść nałożył na autora ekskomunikę. Trzeba przyznać, że w powieści autor ostro skrytykował rosyjski kościół prawosławny i jego hierarchów. Szczególnie to widać w opisie mszy w cerkwi, w której biorą udział więźniowie. Autor całkowicie odrzuca kościelne obrzędy i rytuały, a także rolę duchownych w kościele, uważając je za sprzeczne z nauką Chrystusa. W myśl tołstojowskiej doktryny religijnej celem człowieka jest osiągnięcie zbawienia już na ziemi i do tego dąży Niechludow, bohater tej powieści.

Hrabia Dymitr Iwanowicz Niechludow jest bogatym arystokratą z licznymi koneksjami. We wczesnej młodości był idealistą, rozdaje wtedy otrzymaną w spadku po ojcu ziemię chłopom. Wtedy też u krewnych poznaje Katerinę Masłową (Katiuszę), wychowankę tych krewnych, dziewczynę z ludu, w której się zakochuje. Po latach wstępuje do armii i zapomina o swoich wcześniejszych ideałach. Prowadzi hulaszczy tryb życia jak cała młoda rosyjska arystokracja. Ponownie spotyka Katiuszę, ale teraz ją uwodzi, a właściwie gwałci i odjeżdża, zapominając o całym zajściu. Gdy go poznajemy, prowadzi spokojne, dostatnie życie, które polega głównie na zabawie i walce z nudą. W swoich planach ma nawet małżeństwo z odpowiednią kandydatką. Wszystko się zmienia, gdy zostaje powołany do pełnienia roli przysięgłego w sądzie. W czasie jednej z rozpraw wśród oskarżonych o zabójstwo rozpoznaje Katiuszę, która teraz jest ekskluzywną prostytutką. Katiusza zostaje skazana na katorgę na Syberii. Niechludow przeżywa wstrząs, czuje się odpowiedzialny za to co spotkało Katiuszę. Pragnie teraz zadośćuczynić wyrządzonemu złu i liczy na przebaczenie z drugiej strony. Wymyśla, że jedynym możliwym zadośćuczynieniem jest jej poślubienie. Odwiedza Katiuszę w więzieniu, rozmawia z nią o swoich planach i próbuje ułatwić jej tam życie. Przy okazji poznaje historie innych więźniów i cały system sądowy i więziennicy w Rosji. Wynajmuje też prawników, aby uchylić jej wyrok, w tym celu nawet wyrusza do stolicy. Udaje mu się przenieść Katiuszę do więźniów politycznych, gdzie rygor tam jest mniejszy. Kiedy Katiusza wyrusza na zsyłkę na Syberię, wyrusza razem z nią. W drodze poznaje innych więźniów politycznych, głównie rewolucjonistów. Podziwia ich za odwagę występowania przeciwko systemowi, ale nie podziela ich przekonań. Dochodzi do wniosku, że rewolucjoniści chcą wyłącznie władzy, a prosty lud ich nie obchodzi. W czasie tej wędrówki Katiusza poznaje narodnika Simonsona, który się w niej zakochuje, a ona zgadza się zostać jego żoną. W ten sposób odrzuca propozycję Niechludowa. Niechludow zaczyna szukać innego sposobu odkupienia swoich win.

Ciekawą postacią jest Katiusza Masłowa. Wychowana dość starannie i żyjąca pod pewnego rodzaju kloszem, gdy okazuje się, że jest w ciąży, zostaje wyrzucona na bruk i musi szukać swojego miejsca na ziemi. Po urodzeniu dziecka oddaje je i zaczyna szukać pracy. Może harować od świtu do nocy za nędzne pieniądze. Ona jednak woli łatwiejszy chleb. Katerina jest piękną kobietą, znającą dobre maniery, umiejącą czytać i pisać, wybiera więc zawód ekskluzywnej prostytutki. Do momentu wtrącenia jej do więzienia, takie życie jej odpowiada. Jednak pod wpływem rozmów z Niechludowem ona też się zmienia. Nie chce już wracać do poprzedniego życia, ani nie chce być narzędziem moralnej przemiany Noechludowa, pragnie żyć własnym życiem.

Zastanawia mnie stosunek autora do kobiet. Jeden ze skazańców, wiejski chłop ożenił się, ale po pewnym czasie żona uciekła do karczmarza. On poszedł i zażądał jej zwrotu. Jednak sytuacja powtórzyła się i chłop znowu żądał jej zwrotu. Kobieta jest tutaj traktowana jak rzecz, do której chłop ma pełne prawo i nikt się jej nie pyta o zdanie. Podobnie postępuje Niechludow w stosunku do Katiuszy. Jego celem nie jest Katiusza i chęć otoczenia ją opieką. Jego celem jest odkupienie swoich win, a Katiusza jest tylko środkiem do ich odkupienia. Tym razem Katiusza może odmówić i to robi. Niechludow przyjmuje to i znajduje sobie inne środki do osiągnięcia swojego celu. Zresztą przez całą powieść przewijające się w niej kobiety są zawsze środkiem do osiągnięcia jakichś celów przez Niechludowa. Czy Niechludow się zmienił? Według mnie nie. Zmienił się cel, jaki sobie wyznaczył, a ludzie wokół niego służą mu wyłącznie, jako środki do osiągnięcia tego celu. Dalej pozostaje człowiekiem zapatrzonym w siebie, pragnie osiągnąć własną doskonałość moralną. Można się zastanawiać, ile w kreacji postaci Niechludowa jest Lwa Tołstoja

W „Zmartwychwstaniu” Tołstoj zawarł ostrą krytykę społeczeństwa i państwa rosyjskiego pod koniec XIX wieku. Szlachta, duchowieństwo i carscy urzędnicy przedstawieni są tu bardzo negatywnie. Szczególną uwagę skierował na wymiar sprawiedliwości. Zaczyna od samego procesu, opisuje zachowanie sędziów, przysięgłych, a także adwokatów. Procesy często są wręcz parodią sprawiedliwości. W przypadku pomyłki sądowej ( wynikającej często z niestaranności przysięgłych) nie ma możliwości odwołania się i uniewinnienia. Masłowskiej, mimo znajomości i koneksji Niechludowa nie udało się uniewinnić, Jedynie katorgę zamieniono jej na zsyłkę na Syberię. Opisuje też funkcjonowanie więzień i dolę skazańców w nich umieszczonych, a później drogę na Sybir, która często kończyła się śmiercią przed dotarciem do celu. Dużo miejsca poświęca tragicznemu położeniu chłopów. Często nie stać ich było na wyżywienie rodziny, a więc rodzące się dzieci nie były karmione, aby szybko odeszły z tego świata. Pisarz pokazuje olbrzymią ekonomiczną przepaść pomiędzy robotnikami w mieście, chłopami, a zamożną szlachtą. Wyśmiewa się z tych ostatnich, z ich poglądów, zachowania, stylu życia.

Interesujące może być porównanie współczesnej Rosji i tej pod koniec XIX wieku. Co prawda nie ma już cara, ale jest Putin. Nie ma już bogatej szlachty i arystokracji, ale są oligarchowie. Czy zmniejszyła się przepaść między mieszkańcami bogatych miast a biedną prowincją i wsiami? Nie mówiąc już o wymiarze sprawiedliwości, gdzie nadal przeciwników politycznych zsyła się na roboty lub morduje. Pod tym względem jest to ciekawa lektura. Oczywiście jest też historia Niechludowa i problem moralny winy i zadośćuczynienia, a także pytanie jak dalece człowiek może zmienić swoje życie i poglądy pod wpływem jakiegoś wydarzenia.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-03-23
× 37 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Zmartwychwstanie
4 wydania
Zmartwychwstanie
Lew Tołstoj
7.9/10

"Zmartwychwstanie" należy do najbardziej znanych powieści Lwa Tołstoja. Osnową jej fabuły stało się rzeczywiste wydarzenie, o którym w roku 1877 opowiedział pisarzowi znajomy prawnik. Książka, której ...

Komentarze
@almos
@almos · ponad rok temu
Świetna recenzja, ciekawa interpretacja, książkę znałem głównie jako traktat moralny, ale jest w niej sporo krytyki Rosji ówczesnej. Myślę, że współczesny system sprawiedliwości w tym kraju jest gorszy od tamtego - bolszewizm zrobił swoje.
× 7
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Dziękuję.
× 2
@Carmel-by-the-Sea
@Carmel-by-the-Sea · ponad rok temu
Bardzo dobra i wnikliwa recenzja.
Mam wrażenie, że XXI-wieczni Rosjanie nie czytają swoich klasyków, a do tego nam cześć 'naszego świata' chce tego zakazać. My być może potrzebujemy zaledwie wyjaśnienia z tych książek, za to Rosjanie powinni przez nie rozpocząć pokutę, by niektórzy z nich mogli doczekać się zmartwychwstania.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Dziękuję. Ciekawe, że takie podejście do kobiet było w prawie całej Europie.Søren Aabye Kierkegaard w "Albo -albo" zawarł "Pamiętnik żonatego mężczyzny", gdzie opisuje rolę kobiety w rodzinie. Wszędzie, ale nie w Polsce. Tutaj mężczyźni walczyli albo wywozili ich na zsyłkę, a kobiety miały wszelkie prawa, a o tym ciągle zapominamy.
× 1
@zuszka60
@zuszka60 · ponad rok temu
Niesamowicie interesująca recenzja. Książkę czytałam wieki temu. Zachęciłaś mnie do odświeżenia powieści i przeczytania ponownie. Po upływie tak długiego czasu na pewno inaczej odbiorę ją.
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Dziękuję.
× 2
@Anna30
@Anna30 · ponad rok temu
Słowa uznania za bardzo ładnie napisaną recenzję.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad rok temu
Dziękuję.
× 1
Zmartwychwstanie
4 wydania
Zmartwychwstanie
Lew Tołstoj
7.9/10
"Zmartwychwstanie" należy do najbardziej znanych powieści Lwa Tołstoja. Osnową jej fabuły stało się rzeczywiste wydarzenie, o którym w roku 1877 opowiedział pisarzowi znajomy prawnik. Książka, której ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @jatymyoni

Miasteczko Hibiskus
W komunizmie nie jest winien system, ale ludzie.

Z ciekawością parę razy sięgnęłam po książki opowiadający o historii Chin pod rządami Mao Zedonga, czyli jak budowano tam komunizm. Jednak do tej pory czytałam książki n...

Recenzja książki Miasteczko Hibiskus
Muzyka duszy
Czy może istnieć świat bez muzyki?

Ponoć muzyka łagodzi obyczaje. Na pewno nie w Świecie Dysku, gdzie pojawiła się nowa kapela składająca się z druida, trolla i krasnoluda. Stworzyli muzykę wykrokową, któ...

Recenzja książki Muzyka duszy

Nowe recenzje

Córka milionera
Córka milionera
@Malwi:

"Córka milionera" to kryminał, który na pierwszy rzut oka może wydawać się klasycznym dreszczowcem, ale Tomasz Wandzel ...

Recenzja książki Córka milionera
Tylko dobre wiadomości
Z optymizmem patrzeć w przyszłość
@Moncia_Pocz...:

Już dość dawno nie sięgałam po książki Agnieszki Krawczyk, choć kiedyś czytywałam je systematycznie. Postanowiłam nadro...

Recenzja książki Tylko dobre wiadomości
Pomiędzy wiarą a przekleństwem
Jestem oczarowana
@stos_ksiazek:

Ależ wyciągnęłam się w tę książkę. Po prostu przepadałam! Nie spodziewałam się, że „Pomiędzy wiarą a przekleństwem” Joa...

Recenzja książki Pomiędzy wiarą a przekleństwem