Czasem czuły, czasem barbarzyńca recenzja

Jak być prawdziwym mężczyzną?

Autor: @almos ·2 minuty
2020-05-18
4 komentarze
9 Polubień
Dwóch mężczyzn, dziennikarz i psychoterapeuta, rozmawia o męskości, o jej kryzysie, o tym, że zdecydowana większość mężczyzn odbierana jest przez kobiety, jako 'niewyraźni', mało męscy. Także o olbrzymiej i niedocenianej roli ojców w wychowaniu chłopców, o znaczeniu męskich przyjaźni, o męskiej seksualności.

Zacznijmy od tego, czym jest męskość w dzisiejszych czasach, to „świadomość siebie, swoich uczuć, potrzeb, zasad. Ale też umiejętność wyrażania tego. Bycia z tym w kontakcie”. Prawdziwy mężczyzna wie, co chce w życiu robić. To facet, który „potrafi wejść w realny kontakt z kobietą, pokazać się takim jakim jest.”

Taka postawa jest raczej rzadka, bo prawdziwą męskość nabywa się w byciu z facetami: męskie grupy wsparcia, męskie przyjaźnie, towarzystwo mądrych, dojrzałych mężczyzn: „musimy swoją męskość przegadać w męskim gronie”. Bo jedynie facet może nam dać męskie zrozumienie, punkt widzenia, wsparcie. Tego kobiety nam nie dadzą i dać nie mogą! A jest tak, że obecnie młodzi ludzie przebywają w mocno sfeminizowanym świecie: dom rodzinny, przedszkole, szkoła itd. Brakuje wokół nich mądrych, dojrzałych, męskich facetów.

Po drugie, większość facetów żyje dzisiaj w stanie permanentnej emocjonalnej samotności, mają silną tendencję do blokowania swoich emocji, do tłumienia ich, zresztą zgodnie ze społecznym konwenansem: mężczyzna nigdy nie płacze. I coś jest na rzeczy, bo jeśli mężczyzna okazuje emocje typu lęk, smutek, żal to otoczenie uważa go słabeusza, beksę, niemęskiego. Każe mu się ogarnąć. A blokowanie, unikanie emocji to rzecz szkodliwa dla zdrowia i dla kontaktów międzyludzkich, mężczyźni z zablokowanymi emocjami są w kontaktach jakby przeźroczyści, niewyraźni.

Bardzo mnie poruszył rozdział o kastrowaniu mężczyzn przez kobiety. Kastrowaniu, czyli publicznym poniżaniu, ośmieszaniu, podporządkowaniu, pozbawianiu znaczenia i sprawczości. Taki kastrowany mężczyzna reaguje na trzy sposoby, albo się poddaje i wycofuje na kanapę, albo ucieka się do przemocy, (co jest dowodem wielkiej bezradności), albo odchodzi. A odchodzi facet dobrze osadzony w swojej męskości: nie będzie przecież walczył z kobietą. Widziałem w życiu prawdziwe mistrzynie kastracji, i większość facetów niestety się poddaje, stają się ciepłymi misiami, rezygnują z relacji z kumplami, gasną, często chorują, smutny widok. A ich synowie powtarzają ten schemat...

Wbrew pozorom kobiety chcą mieć koło siebie facetów, którzy wiedzą czego chcą ale Masłowski mówi bardo ostro (moim zdaniem za ostro): „ja takich facetów znam może dwa procent. A cała reszta to są ci, którzy starają się zorientować, czego chcą kobiety.” Czyli są niewyraźni, cały czas przeglądają się w oczach kobiet a potwierdzeniem ich wartości, męskości jest reakcja kobiety.

Mówi jeszcze Masłowski „kobiety rozumieją swoje potrzeby (…) potrafią je wypowiadać i domagać się ich zaspokojenia”. A my chłopy niestety tego nie wiemy, musimy się zapytać swojej kobiety. Niestety „Każdy (…) sam powinien umieć odpowiedzieć na pytanie, jakie ma preferencje życiowe, a nie, że musi się zapytać żony”.

Jest w książce wiele innych wątków, męska seksualność, przemoc i nadopiekuńczość matek wobec synów i jej skutki, itd., odsyłam do lektury.

To ważna książka, otworzyła mi oczy na wiele spraw, uważam ją za potrzebną dla nas facetów byśmy szczerze sobie odpowiedzieli na pytania: kim jesteśmy? kim chcemy być?, jakie są nasze relacje z płcią piękną? Bardzo też jestem ciekaw reakcji kobiet na nią...

Moja ocena:

Data przeczytania: 2016-11-07
× 9 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
2 wydania
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
6.6/10

Przewodnik po męskości - pisany przez mężczyzn dla mężczyzn. Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną m...

Komentarze
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
Chyba czytałam... Ciekawe jest to, co piszesz o nabieraniu męskości przez kontakt z facetami. Teraz mówi się, żeby facetom ograniczać kontakty z facetami... Ale chyba tak. Tylko żonaty powie żonatemu jak to jest, tylko facet z teściową wie jak to jest, tylko ojciec doradzi ojcu.
Tak, faceci się chyba bardziej blokują emocjonalnie. Moim zdaniem taka blokada jest bardzo destrukcyjna. Widać to po liczbie samobójstw wśród facetów. Ktoś mi ostatnio powiedział, jak wszczęłam temat ojca rodziny, który się powiesił, że szkoda, że nie poszedł do specjalisty. To usłyszałam, że 'faceci się nie skarżą, faceci idą na wódkę'. Albo tłumią w sobie latami problemy. Ja jestem osobą ekstrawertyczną, więc takie podejście mnie smuci.
Moje pytanie dotyczy 'kastrowania' kontra chwalenia. Bo ja uważam, że trzeba pochwalić, a słyszałam opinię, że to 'psuje' chłopa...
I jeszcze chciałam powiedzieć o reakcji kobiet na ten temat. Ponoć są podejścia świadome i podświadome. Chyba któraś z polskich autorek książek erotycznych mówiła, że ona to uwielbia 'karków'. Nie wiem, ale są też kobiety, które cenią facetów 'opoki'. I dobrze, że tacy jeszcze są.
× 3
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Tak, kontakty facetów z facetami są ważne, ale chodzi o to żeby szczerze pogadać o ważnych sprawach, to trudne, bo od razu jest chwalenie się, puszenie, ucieczka w alkohol, który bardzo zaburza autentyczność kontaktu.
A prawdziwe męsko-męsko kontakty są nam bardzo potrzebne...
× 1
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
I oby faceci spotykali samych mądrych doradców.... Jestem abstynentką, więc tylko mogę mówić o tym, co widziałam, ale przy wódzi to raczej nieszczęście gotowe niż porządna porada...
× 1
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · ponad 4 lata temu
Mężczyźni w większości rodzin już dawno oddali wychowanie dzieci a w tym również synów kobietom. I zbieramy tego efekty w postaci zniewieściałych maminsynków. Brak dziadków, brak ojców w co dziennym życiu młodych ludzi musiało źle zaowocować. To ojciec powinien być przewodnikiem syna w dorastaniu. I pierwszym przyjacielem. Ale ten model rodziny jest już dawno nieaktualny a nawet niemodny. A kobiety, które musiały stawać się silne faktycznie zaczęły dominować w rodzinach. A jaki skutek jest tego to widać, gołym okiem.
Bardzo dobra pozycja. Ale jaki może mieć wpływ na odwrócenie trendów.


× 2
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
Może choć jedną duszę wyratuję od kastrowania emocjonalnego. ...
× 1
@Vernau
@Vernau · ponad 4 lata temu
świetna i mądra recenzja, tym bardziej wartościowa, że napisana przez mężczyznę, przenikliwa i dająca do myślenia, mam nadzieję, że więcej mężczyzn podziela twoje zdanie, bo takich właśnie mężczyzn brakuje nam kobietom.
× 2
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Dzięki, bardzo mi miło :-) ale ze świadomością mężczyzn jest tak sobie niestety...
× 2
@almos
@almos · ponad 4 lata temu
Wiele mówiący fakt: w dotychczasowej dyskusji o książce, oprócz mnie, faceta, uczestniczą tylko kobiety...
× 2
@Anna_Natanna
@Anna_Natanna · ponad 4 lata temu
A czy zwyczajni faceci czytają takie książki?, czyli tacy, którym wiedza na nic nie jest potrzebna. W takim modelu rodzinnym się wychowali i taki sami tworzą. Stary model odszedł wraz z wojną...Kobiety przejęły stery w czasach socjalizmu, gdy mężczyźni odbudowywali Ojczyznę i pracowali daleko od domów. Sama znam to z autopsji. Oni przynosili co miesiąc pieniądze a żony zajmowały się domem i dziećmi. A dzisiaj, gdy mężczyźni pracują poza granicami kraju albo od rana do wieczora,i to w ogromnej ilości, jaki wpływ mogą mieć na wychowanie dzieci. Oni są od dostarczania pieniędzy. I tak traktują ich również dzieci.
× 2
@Renax
@Renax · ponad 4 lata temu
Moim zdaniem ważne jest, żeby w związku i rodzinie dawać sobie poczucie wartości. Żeby jej nie odbierać, jak to czasami widzę, że na większym spotkaniu żona jak podkreśli, że mąż to takie zero... Ja wychodziłam za mąż już z 'bagażem' singielki lub też starej panny, jak kto nazwie, więc uważam, że związki, w których jedno drugiemu udowadnia, że jest lepsze i na pewno 'go załatwi na cacy' raczej w pewnym wieku są bez sensu. A może mam taki charakter. A są też związki pełne niedopowiedzeń. Niedawno słuchałam męża żony, że on tyle dla niej robi, a ona tylko wrzeszczy. Wiem, że bywają tam krzyki. Nie wiem czyja wina, ale smutne jest to, że takie rzeczy on nie może jej powiedzieć wprost, ale na przystanku... Może stąd te krzyki? Nie wiem.
Natomiast w kwestii rozłąki to to smutne, straszne i zawsze trzeba dążyć do tego, żeby tego unikać.

× 1
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
2 wydania
Czasem czuły, czasem barbarzyńca
Tomasz Kwaśniewski, Jacek Masłowski
6.6/10
Przewodnik po męskości - pisany przez mężczyzn dla mężczyzn. Kim jest współczesny mężczyzna, a kim chciałby być? Jak postrzegają samych siebie, a jak widzą ich kobiety? Jaki wpływ na bycie mężczyzną m...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Pozostałe recenzje @almos

Obywatel Stuhr
Książka promocją filmu?

Niedawno zmarły Jerzy Stuhr pisał i wydawał sporo książek, ale są one różnej jakości. Ta pozycja, napisana razem z synem, zawiera dwa wywiady z autorami przeprowadzone p...

Recenzja książki Obywatel Stuhr
Źródła
Zwyczajne piekło

Ostatnio lubię czytać krótkie książki, ta ma 112 stron, ale treści i emocji jest w niej bardzo dużo. To historia rodzinna opowiedziana przez trzy osoby i dziejąca się w ...

Recenzja książki Źródła

Nowe recenzje

Morderstwo w hotelu
Uroczystość otwarcia hotelu, koncert rock'n'rol...
@burgundowez...:

„Morderstwo w hotelu” to czwarta część serii Merryn Allingham o Florze Steele, właścicielce księgarni i samozwańczej de...

Recenzja książki Morderstwo w hotelu
Glennkill. Sprawiedliwość owiec
Świeży, oryginalny i pełen humoru kryminał, w k...
@burgundowez...:

Jeśli sądzicie, że widzieliście już wszystko w literaturze kryminalnej, „Glennkill. Sprawiedliwość owiec” udowodni Wam,...

Recenzja książki Glennkill. Sprawiedliwość owiec
Noc spadających gwiazd
Magiczna noc
@ela_durka:

Jakiś czas temu miałam okazję, a w zasadzie wielką przyjemność przeczytać powieść "Nowe życie Kariny" pani Marty Nowik....

Recenzja książki Noc spadających gwiazd
© 2007 - 2024 nakanapie.pl