Wielkie spory w fizyce kwantowej recenzja

Jak mechanika kwantowa ograniczyła nam dostęp do rzeczywistości.

Autor: @Carmel-by-the-Sea ·5 minut
2020-08-24
Rodzic ślęczy nad rachunkami (opłatami, które każde gospodarstwo domowe wykonuje okresowo). Przychodzi dziecko i domaga się wyjścia na spacer. Rodzic podirytowany odrzuca prośbę zasłaniając się brakiem czasu. Dziecko stwierdza z żalem, że nie rachunki są celem życia - są obowiązkiem, konsekwencją pewnych ustaleń, nad które czasem trzeba się wznieść, by nie zatracić istoty własnego istnienia. Należy okresowo wracać do pytań, których tylko pozornie nie warto w pewnym wieku już zadawać (chyba każdy zna takie rezolutne dzieciaki).

Tak mniej więcej wygląda świat podstaw fizyki (czyli w zawieszonym ‘nad głowami’ naukowców intelektualnym napięciu) od niemal stu lat. Wtedy to sformułowano podstawy mechaniki kwantowej, które szybko obudowano językiem, nazwanym ‘interpretacją kopenhaską’, tłumaczącym świat rzeczywisty inną od naszej codzienności logiką. Rodzic jest fizykiem godzącym się na pewien stan faktyczny i na wytłumaczenie posiadane od dekad, a dziecko jest kimś, kto wraca do sporu, który wywoływali fizycy, na czele z Einsteinem i Schrödingerem. Domagali się oni kilku czytelniejszych odpowiedzi na pytania, które Bohr, Born, Pauli i Heisenberg zapakowali w mgliste pojęcie ‘komplementarność’ (czyli koncepcję ‘zszycia’ świata falowego i cząstkowego w jeden opis). Ci ostatni mieli o tyle mocne argumenty do takiej postawy, że cały aparat matematyczny zbudowany do opisu świata subatomowego działał – eksperymenty potwierdzają, że gmach fizyki kwantowej ma solidne umocowanie. Ich następcy zaakceptowali ukształtowany utylitaryzm i operacjonizm, czyli skupili się na ‘dokładaniu nowych cegieł’ do teorii. Jak powiedział Feynman: ‘zamknij się i licz’ – czyli w naszej analogii – bądź dorosły, skup się na bieżących problemach codzienności, rachunkach i nie wracaj do marzeń z dzieciństwa.

O tym zawieszonym napięciu jest książka „Wielkie spory w fizyce kwantowej” włoskiego fizyka Franco Selleriego. Praca nie jest długa, ale wymagająca skupienia. Właściwie jest opisem kilku kluczowych spornych pojęć, które mechanika kwantowa zrodziła lub przeformułowała. Chodzi o: przyczynowość, dualizm falowo-korpuskularny, istotę probabilistyczną pomiaru, realizm, lokalność. W swej istocie jest zbiorem poglądów kilku kluczowych fizyków, którzy w latach 1925-1935 starali się poukładać w głowach konsekwencje świata, który wyłaniał się z tej rewolucji w fizyce. Selleri pokazuje, że konsekwencje tej debaty sięgają podstaw rozumienia świata myśli i umysłu, idei, biologicznej rzeczywistości, realności materialnej i filozoficznych problemów ontologii, metafizyki i epistemologii.

Za największy plus książki uważam świetne nakreślenie linii sporu między zwolennikami kwantów (jako ostatecznej wizji świata, która wyklucza pełne zrozumienie procesów i 'dziania się') i przeciwników, którzy chcą zachować klasyczne zdobycze nauki (przyczynowość zjawisk, wypracowane wcześniej rozumienie czasu i przestrzeni, obiektywność istnienia rzeczywistości). "Wielkie spory ..." bardzo ciekawie łączą filozofię nauki z przykładami fundamentalnych, dla zrozumienia istoty, doświadczeń realizowanych w praktyce (dostajemy poglądowe rysunki układów eksperymentalnych). Zdecydowanie warto zaznaczyć pojawienie się niemal ścisłego wyprowadzenia (właściwie bez wzorów) kluczowej, dla zrozumienia znaczenia lokalności w fizyce kwantowej, nierówności Bella (str. 131-137), która pokazała jak należy rozumieć paradoks EPR (Einstein-Podolsky-Rosen). Komentarz do tego twierdzenia bardzo elementarnie naświetla, gdzie tkwi problem z 'blokadą' części naukowców, by zaakceptować świat kwantowy.

Minusy? Książka niestety do pełnego zrozumienia wymaga może nie kursu podstaw kwantów, ale zapoznania się z postulatami mechaniki kwantowej, z kilkoma pojęciami, może nawet z symbolami matematycznymi. Tu chyba polecam świetną książkę (z zabawnymi rysunkami) profesora Białkowskiego (*). Druga trudność, to pewna niekonsekwencja. Jedno z pojęć (komplementarność) nie zostało jasno opisane, zanim Selleri poddał analizie jego konsekwencje, co utrudnia śledzenie wywodu. Kilka innych pojęć zostało wprowadzone, chyba przy założeniu pewnej wiedzy czytelnika. To jeszcze bym zaakceptował, ale pojęcie 'ergodyczność' wydało mi się zbyt zaawansowane, by bez wprowadzenia używać w tekście. Trochę pułapek czeka na czytelnika, który musi się zmierzyć z przeszmuglowanymi tezami wątpliwej wartości (szczególnie przytoczone filozoficzne konsekwencje z końca książki). Poza tym tłumacz przesadnie komplementuje, chyba mało popularną, interpretację mechaniki kwantowej recenzenta Z. Jacyny-Onyszkiewicza (str. 138).

"Wielkie spory w fizyce kwantowej” to wymagająca, ale i dość niespotykana, konstrukcja. Zapewne zaciekawi filozofów nauki i chyba każdego, kto chciałby wczuć się w sedno problemów mechaniki kwantowej. Podczas jej czytania (a może tuż przed) polecam poza książką Białkowskiego, genialny zbiór kilkunastu wypowiedzi fizyków (z następnego pokolenia po twórcach teorii kwantów), którzy własnymi słowami opisują ten mało intuicyjny świat kwantowy (**).

Książka jest świetnym zrelacjonowaniem konfliktu wielkich fizyków. Nie chodzi w tym sporze o rachunki, nawet najtrudniejsze, ale o konsekwencje mechaniki kwantowej, o rozumienie tego, co nam się wydaje, o istotę rzeczywistości, o relacji między obiektami, o to, co zrozumieć można. Chyba najlepiej oddają to napięcie dobrze dobrane cytaty. Wybrałem sześć (po trzy z 'obu stron barykady'). Jeśli czytelnik tej opinii nie sięgnie po książkę, to może chociaż zachowa w pamięci te kilka kluczowych i głębokich zdań. Chyba oddają powagę sytuacji.

Albert Einstein:
"Nawet wielki początkowy sukces teorii kwantów nie potrafi przekonać mnie, że u podstaw wszystkiego nie ma przyczynowości. Wiem dobrze, że młodsi koledzy uważają te postawę za efekt sklerozy. Pewnego dnia okaże się, która z tych dwóch postaw będzie słuszna."

Max Born:
"Jak to się dzieje, że wielcy odkrywcy, tacy jak Einstein, Schrödinger i de Broglie, nie są zadowoleni z panującej sytuacji? Ich zarzuty nie są skierowane przeciwko poprawności formuł, ale przeciwko ich interpretacji. Należy podkreślić dwa ściśle ze sobą powiązane widzenia: problem determinizmu i problem rzeczywistości."

Erwin Schrödinger:
"De Broglie otrzymał ten sam cios i doznał tego samego zawodu co ja, gdy dowiedziałem się, że interpretacja typu transcendentalnego (prawie psychicznego) zjawiska falowego została uznana przez większość najwybitniejszych teoretyków jako jedyna dająca się pogodzić z doświadczeniami. Stała się ona wiarą ortodoksyjną, zaakceptowaną prawie przez wszystkich, z nielicznymi wyjątkami."

Wolfgang Pauli:
"Fizyka współczesna staje wobec tego co nieracjonalne, gdy ma wybrać rodzaj pomiaru, który ma zamiar wykonać. Te pomiary przerywają proces rozwijający się według reguł deterministycznych i wprowadzają zmiany (zaburzenia) o niemożliwych do przewidzenia skutkach, które są uważane za zdarzenia w swej istocie przyczynowe."

Louis de Broglie:
"W przeciwieństwie do pewnych ekstremalnych twierdzeń filozofii idealistycznych, mam głębokie przekonanie, że istnieje jedna rzeczywistość fizyczna, wobec nas zewnętrzna, niezależna od naszej myśli i od naszych niedoskonałych środków, których używamy do jej poznania."

Werner Heisenberg:
"Prawa natury nie determinują zaistnienia danego zjawiska, lecz prawdopodobieństwo tego, że dane zdarzenie będzie miało miejsce; to prawdopodobieństwo musi być związane z polem fali, które z kolei podlega pewnym ścisłym matematycznym równaniom falowym."

DOBRA - 7.5/10

=======

* G. Białkowski, "Mechanika kwantowa - o czym to jest?", WSziP 1989
** red. P. Davies, J. Brown, "Duch w atomie. Dyskusja o paradoksach teorii kwantowej", CiS 2006

Data przeczytania: 2020-08-24

Franco Selleri

Franco Selleri (urodzony w 1936 roku w Bolonii), wybitny włoski fizyk, profesor Uniwersytetu i Narodowego Instytutu Fizyki Nuklearnej w Bari, członek Fundacji L. De Broglie'a oraz Nowojorskiej Akadem...

@almos · ponad 3 lata temu
Świetna recenzja, ale książka zdaje się nie do zdobycia...
@Carmel-by-the-Sea · ponad 3 lata temu
Dzięki. W stopce redakcja nie napisała o nakładzie, ale skoro to publikacji uczelniana, to zapewne jakieś 200-300 egzemplarzy. Raczej nigdy nie walała się między patelnią a przecierem w Biedronce (zawsze mi szkoda jak to widzę w przypadku jakichkolwiek książek). :) Swój egzemplarz kupiłem 15 lat temu na allegro.
@almos · ponad 3 lata temu
W ogóle to szukam przedstawienia mechaniki kwantowej ale bardziej z filozoficznego niż czysto fizyczno-matematycznego punktu widzenia. Narobiła mi apetytu książka Dragana, ale mam ochotę na coś więcej. Byłbym wdzięczny gdybyś mógł coś polecić.
@Carmel-by-the-Sea · ponad 3 lata temu
Biorąc na siebie odpowiedzialność z rekomendacji, muszę się najpierw wytłumaczyć. Są dwie grupy ludzi, którzy opisują dziwny świat kwantowy. To fizycy i filozofowie. Pierwsi robią to na dwa sposoby: technicznie i opisowo (‘filozofując’). Drudzy – właściwie tylko stosując drugą metodą. Wyjątkowość mechaniki kwantowej (QM) wynika z obserwowanej nieintuicyjnej nieoczywistości i związanych z nią doświadczeń i fundamentalnych dla człowieka konsekwencji, jeśli zacznie się zastanawiać, co te wyniki znaczą.

Łatwo można wpaść w niepotrzebny ślepy zaułek puszczając wodze fantazji o kwantach. Zdarza się to filozofom i nawet fizykom, gdy stosują tanie chwyty. Zresztą widać to po licznych bezwartościowych publikacjach (typu: ‘kwanty a dusza’, ‘psychologia atomu’) – w tym popularny jest Deepak Chopra, który jest o tyle niebezpieczny, że znany, ma pewną wiedzę, ale szkodzi swoimi poglądami. Zastanawiając się nad poleceniami lektur, bardzo chciałbym uniknąć takich kierunków. Są poważni filozofowie, którzy od lat analizują konsekwencje świata kwantowego, ale chyba nie znam Polaków. Większość dobrych autorów z filozoficznym podejściem niestety nie jest przetłumaczona na polski (David Z. Albert, Max Jammer, Tom Maudlin, Steven French, John Stachel - te nazwiska znam i wiem, że są ekspertami).

Wydaje mi się, że nim zacznie się analizować konsekwencje mechaniki kwantowej – dla rozumienia rzeczywistości - trzeba przyjąć do wiadomości jej rewolucję (sam walczę z własnym racjonalizowaniem tych konsekwencji). I chyba są dwa fundamentalne zjawiska wywracające dotychczasowe ‘klasyczne’ widzenie świata:

a) Dualizm falowo-korpuskularny
Tutaj najważniejsze jest zrozumienie eksperymentów i układów laserowych (Dragan pięknie opisuje interferometr Macha-Zehndera – str. 127-136). Nieco inaczej, ale to samo pokazuje Selleri (str. 60-66). Tego autora polecam jako filozofa fizyki - poza ostatnim rozdziałem. W poczytaniu o eksperymentach chodzi o oswojenie się z faktem: fotony, elektrony,… czasem zachowują się jak cząstki punktowe, a czasem jak obejmujące duży makroskopowy obszar fale. Jak czytam o tych eksperymentach, to sam nie wierzę, że tak jest (a stykam się z tym od lat). Jeśli miałbym polecić coś innego – gdzie nie ma matematyki, ale wytłumaczenie tej zdumiewającej własności podano znakomicie – warto sięgnąć po książkę Hobsona i świetny opis doświadczenia Younga ze szczelinami (ten eksperyment uznano niedawno za najlepszy i najważniejszy w historii fizyki) – str. 155-171. Również Lederman i Hill w swojej książce świetnie pokazują eksperyment ze szczelinami - dokładnie, z rysunkami czytelnymi (str. 64-143)

b) Sens przyczynowości, lokalności, rozumienie pomiaru jako obserwacji
W przypadku tej nieoczywistości, analizowane są w literaturze przede wszystkim eksperymenty z połowy lat 30-tych. Chodzi o ‘kota Schrödingera’ i ‘paradoks EPR’. Oba stanowią poważne wyzwanie dla rozumu, bo na poziomie kwantów pomiar inaczej należy rozumieć. Głównie te właśnie zagadnienia odpowiadają za całą masę tzw. interpretacji QM. Pojawiają się pojęcia: redukcja paczki falowej, dekoherencja, nielokalność, przyczynowość, determinizm ewolucji układu i indeterminizm pomiaru, splątanie,... Ostatecznie wymyślono wieloświaty, możliwość podróży nadświetlnych, … Na ten temat jest chyba w każdej książce popularnej z QM. Różne podejścia interpretacyjne świetnie opisuje Tegmark (polecam głównie rozdział na str. 267-334). Od strony realizowanych eksperymentów współcześnie, pisze szeroko największy żyjący ekspert doświadczalny – Anton Zeilinger.

Wszyscy wspomniani autorzy piszą o tym, jak rozumieją ten świat kwantowy. Są między nimi różnice w oferowanych propozycjach radzenia sobie z nieracjonalnością dla naszego rozumu. Tak już trochę od strony ogólno-filozoficznej o tych problemach opowiada fantastyczny zbiór tekstów pod redakcją (i z świetnym wstępem) Daviesa i Browna. To spisane rozmowy z wybitnymi fizykami, które odbyły się na antenie BBC. Jest tam Aspect (pierwsze eksperymenty ze splątaniem), Wheeler (opiekun Feynmana i człowiek od wszystkiego), Deutsch (‘mistyk’ od informatyki kwantowej), Bell (twórca fundamentalnego twierdzenia, o którym szeroko pisze Selleri) czy Bohm (twórca jednej z interpretacji QM). Tę książkę bardzo polecam ('must read') – to połączenie faktów, świetnego opisu sedna z filozofią nauki i głębokimi odniesieniami do rzeczywistości.

Z podejść, które są historyczne i pokazują kolejno kluczowe etapy, kontrowersje wokół QM, polecam pracę Kumara. Uważam, że to świetne wprowadzenie przede wszystkim do istoty sporu Einstein-Bohr o rzeczywistość fizykalną. Trochę podobne, ale z mniejszą ilością historycznej perspektywy, za to z większym odwołaniem do innych nauk przyrodniczych i kwantowych konsekwencji dla kognitywistyki, jest książka Rosenbluma i Kuttnera.

Mam też książki, których nie czytałem, a są bardzo ‘w temacie’. PIW w serii ‘plus minus nieskończoność’ wydał prace twórców QM. Są dwie książki Heisenberga (uważam, że jest on najważniejszym ‘ojcem' teorii kwantów). Obie są po części autobiografiami, przemyśleniami fizyczno-filozoficznymi o tym, co sam tworzył. To bardzo subiektywny punkt widzenia, ale daje duży ładunek informacyjny braku intuicyjności kwantów i ciekawe sposoby rozumowego wytłumaczenia tego, co się stworzyło i potwierdziło doświadczalnie. Zupełną filozofią przyrody jest filozoficznie dopracowana publikacja Carla von Weizsäckera – wybitnego fizyka jądrowego (jego młodszy brat był prezydentem Niemiec). Cały jeden rozdział książki opowiada o filozoficznych konsekwencjach kwantowych (str. 259-323). Takim zupełnym ‘odjazdem’ – czyli poważnym połączeniem języka matematyki, fizyki i filozofii jest praca sprzed ponad pół wieku polskiego fizyka Białobrzeskiego. Tu jest wszystko (ale trzeba coś wiedzieć o operatorach hermitowskich i przestrzeniach Hilberta 😉). Wspomnianych czterech książek nie czytałem w całości, ale z tego, co przyswoiłem z nich – oceniam, że są bardzo wartościowe.

Ostatnio ukazała się książka, której jeszcze nie czytałem - czeka na regale. To praca fizyka Marcina Łobejko (młody ambitny fizyk, o którym dobre rzeczy słyszałem) i filozof nauki Łukasz Lamża (inną jego książkę bardzo cenię). Z tego, co widzę - ich praca jest nieduża, dość syntetyczna i z takim filozoficznym spojrzeniem na kwanty. Trochę tam wszystkiego.

PODSUMOWANIE (numeracja z listy tytułów):
----------------------------------------------------------------------

Na początek polecam bezapelacyjnie: 7 i od razu 3.

Potem trzy drogi możliwe:

a) bardziej fizyczna: 8 (jako historyczny podkład), 6 (jako opis eksperymentów kwantowych), 5 (przegląd interpretacji QM)
b) fizyczno-filozoficzna: 4, 9, 14 (jeśli okaże się tak dobra, jak się zapowiada)
c) bardziej filozoficzna: 2 (większość pracy), 12, 10, 11, 13 (dla odważnych)

======

Tytuły:

1. A. Dragan, „Kwantechizm, czyli klatka na ludzi”, Fabuła Fraza 2019
2. F. Selleri , „Wielkie spory w fizyce kwantowej”, Wydawnictwo Uniwersytetu Gdańskiego 1999
3. A. Hobson , „Kwanty dla każdego. Jak zrozumieć to, czego nikt nie rozumie”, Prószyński i S-ka 2018
4. L. Lederman, C. Hill , "Zrozumieć niepojęte. Fizyka kwantowa a rzeczywistość", Prószyński i S-ka 2013
5. M. Tegmark, „Nasz matematyczny Wszechświat. W poszukiwaniu prawdziwej natury rzeczywistości", Prószyński i S-ka 2015
6. A. Zeilinger , „Od splatania cząstek do kwantowej teleportacji”, Prószynski i S-ka 2013
7. P.C.W. Davies, J.R. Brown , „Duch w atomie”, CiS 1996
8. M. Kumar, "Kwantowy świat. Einstein, Bohr i wielki spór o naturę rzeczywistości", M. Kumar, Prószyński i S-ka 2012
9. B. Rosenblum, F. Kuttner , "Zagadka teorii kwantów. Zmagania fizyki ze świadomością", Proszyński i S-ka 2013
10. W. Heisenberg , „Część i całość”, PIW 1987
11. W. Heisenberg , „Ponad granicami”, PIW 1979
12. C. F. von Weizsäckera , „Jedność przyrody”, PIW 1978
13. C. Białobrzeski , „Podstawy poznawcze fizyki świata atomowego”, PWN 1984
14. M. Łobejko, Ł. Lamża , "Co się dzieje w świecie kwantów?", Copernicus Center Press 2019

@almos · ponad 3 lata temu
Wielkie dzięki! Twoja odpowiedź mocno przekroczyła moje oczekiwania! Teraz nie mam wyjścia - muszę się brać do lektury!
@Carmel-by-the-Sea · ponad 3 lata temu
Miało być krótko, a wyszedł nieznośny dydaktyzm. Chęci były dobre. ;)
@jatymyoni · ponad 3 lata temu
Bardzo wnikliwa recenzja i ciekawa książka.
@Carmel-by-the-Sea · ponad 3 lata temu
Dzięki. Książka, to spora dawka fizyki odniesionej do pojęć nad których oczywistością się nie zastanawiamy. A tu wychodzi, że możemy nie mieć racji.
Franco Selleri

Pozostałe recenzje @Carmel-by-the-Sea

Krótka historia prawie wszystkiego
Poniekąd wspaniała opowieść o nauce

Kultowa w kręgach popularnonaukowych książka, która doczekała się świetnych ocen mnóstwa czytelników, to ciekawe wyzwanie do zbudowania własnej oceny. Nie chodzi silenie...

Recenzja książki Krótka historia prawie wszystkiego
W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów
Świat Lema

Nie do końca jestem przekonany do formuły zbudowanej w tekst stanowiący zbiór cytatów wydobytych z większych form literackich. Aforyści, którzy taką wersję komunikacji u...

Recenzja książki W strachu przed antymaterią. 1381 cytatów

Amok
Amok
@ladybird_czyta:

Nie mogę uwierzyć, że to koniec historii Larysy i Brunona! I choć mam świadomość, ze sami sobie zgotowali taki, a nie i...

Recenzja książki Amok
W czasie suszy płynie krew
Kryminał z suszą w tle
@anatola:

Zmiany klimatyczne są faktem. Ostatnie anomalie pogodowe, które mogliśmy zaobserwować w Polsce, tylko potwierdzają to, ...

Recenzja książki W czasie suszy płynie krew
Porwani
Porwani
@Marcela:

Marcel Moss to pseudonim tajemniczego autora facebookowego profilu ZWIERZENIE. Jego książki podbiły listy bestsellerów ...

Recenzja książki Porwani