WYBÓR REDAKCJI

Recenzja książki Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim

Klasa i szyk: wspomnienie Bogusława Kaczyńskiego

Autor: @ladymakbet33 ·1 minuta
2022-08-02 2 komentarze 10 Polubień
To właśnie o bohaterze książki Anny Lisieckiej, z którym znała się na gruncie prywatnym, Jerzy Gruza mówił: Kaczyński pojawia się w TV, nic się nie rusza, nie dzieje, a wszyscy gapimy się w ekran jak cielę na malowane wrota. Osobowość. W tych słowach nie ma ani cienia przesady, ponieważ Bogusław Kaczyński wybitnym człowiekiem był.

Przyszły artysta wychowywał się w domu otoczony miłością i uwagą rodziców, państwo Kaczyńscy po utracie syna, chuchali i dmuchali na Bogusława i Hannę.
Popularyzator muzyki klasycznej znał się na operze jak mało kto. Niespełniony pianista ubóstwiający Adę Sari, jako wierny uczeń pragnący poświęcić diwie pracę magisterską wieńczącą studia na Wydziale Kompozycji, Teorii i Dyrygentury. Profesor był innego zdania i polecił swojemu studentowi zająć się dorobkiem Albana Berga.

Autorka milczeniem pomija życie prywatne laureata wielu nagród, przynajmniej jest wolna od ocen, co stanowi spory walor. Dziennikarka koncentruje się raczej na karierze zawodowej bohatera. Są za to intrygi i knowania w teatrze, operze, wzajemna niechęć ludzi, zdawałoby się wrażliwych na słowo czy też podkopywanie autorytetu wielu sław. Bogusław w tym nie uczestniczył. Mimo to Lisieckiej udało się oddać galanterię całej plejady znakomitych przedstawicieli sztuki.

Bez wątpienia Bogusław Kaczyński należał do grona zacnych melomanów, z atencją podchodzący do muzyki poważnej. Ponadto gawędziarz i niezrównany erudyta. Dyskretny i skromny. Krytyk literacki był pomysłodawcą Festiwalu Muzyki w Łańcucie, później piastował funkcję pryncypała Festiwalu im. Jana Kiepury w Krynicy. Zajmował również stanowisko dyrektora Teatru Muzycznego ,,Roma". Dodać też należy, że jako autor programów telewizyjnych prowadził kluczowe wydarzenia, jak: Konkurs Chopinowski, Konkurs im. Henryka Wieniawskiego, Koncerty Noworoczne z Wiednia.

Bogusław Kaczyński cenił i lubił swoich słuchaczy, widzów, zawsze dystyngowany i przygotowany do programów. Był też twórcą Fundacji ORFEO, propagującą sztukę, kulturę narodową.

Biografia Będę sławny, będę bogaty jest solidnie napisana, rzetelna, pozbawiona zastrzeżeń merytorycznych, warsztatowych. Wzbogacona została mnóstwem listów, zdjęć.

Moja ocena:

Data przeczytania: 2022-08-02

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Anna Lisiecka
8.8/10
Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go ...
Komentarze
@Anna30
@Anna30 · 17 dni temu
Klasa i wielki meloman. Opowiadał zawsze z gracją o muzyce. Przyjaciel m.in. śp. Pana Kazimierza Kowalskiego. To dzięki nim polubiłam świat muzyki klasycznej.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · 17 dni temu
To prawda. Kiedy ujrzałam tę książkę w bibliotece, stwierdziłam, że muszę ją przeczytać. Autorka przywołuje również postać mojej ukochanej Marii Callas. W operze jestem zakochana od lat:)
× 1
@Anna30
@Anna30 · 17 dni temu
Dużo wiedział na jej temat i posługiwał się językiem zrozumiałym. To dzięki niemu polubiłam oglądanie oper. Później opowiadał o niej doskonale śp. Pan Kazimierz dzięki, któremu poznałam wielu młodych wykonawców i byłam na jednym koncercie np. Anna Żebrowska.
Podobał mi się jej występ. Pani Ania na koncercie powiedziała, że zna Pana Kazimierza i promuje ją w polskim radiu. Aż ciepło się robi na wspomnienie tych chwil.
Brak jest obecnie osób promujących operę, bo stanowi bardzo dobrą muzykę, w chwili, kiedy potrzebujemy jej posłuchać.
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · 17 dni temu
Zgadzam się, zamierzam przeczytać autobiografię p. Małgorzaty Walewskiej. Świetnie na temat opery pisze Sławomir Pietras, autor genialnych Felietonów operowych.
× 1
@milena9
@milena9 · 17 dni temu
Mistrz N8owy Polskiej. Klasa i pasja, szyk i elegancja. Dodaje do listy tytułów do zakupu do biblioteki publicznej. Recenzja miodzio 😊👍.
× 2
@ladymakbet33
@ladymakbet33 · 17 dni temu
Dziękuję, książka rzeczywiście warta przeczytania:))
× 1
Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Będę sławny, będę bogaty. Opowieść o Bogusławie Kaczyńskim
Anna Lisiecka
8.8/10
Kamera go kochała, wprost przechodził na drugą stronę ekranu. Mówił, że interesuje go tylko wielka widownia i gromadził milionową widownię. Także wtedy, kiedy po udarze mówił wolniej, wielbiciele go ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Czy dziś słowo celebryta ma jakieś znaczenie. Jest ono przypisywane zdecydowanie w większości przypadków bezpodstawnie. Zgadzacie się ze mną? Osobiście rzadko określam kogoś tym słowem. Bogusław Kacz...

@nana0404 @nana0404

Pozostałe recenzje @ladymakbet33

Pamiętajcie, że byłem przeciw
Stara, dobra szkoła reportażu

Seidler. Barbara Seidler. To mówi wszystko. Wytrawna reportażystka pisze o sprawach sądowych głębokiego PRL. Mamy wstrząsającą historię kobiety, która z zimną krwią zak...

Recenzja książki Pamiętajcie, że byłem przeciw
Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim
'Obywatel G.C. wchodzi na scenę'

Powyższe hasło wymyślone zostało przez ówczesną partnerkę naszego bohatera, Małgorzatę Potocką. Artystka szybko odnalazła się w tym świecie, jako kreatywna organizatorka...

Recenzja książki Lżejszy od fotografii. O Grzegorzu Ciechowskim

Nowe recenzje

I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii
Książka popularnonaukowa "na start"
@u2003:

„I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii” Jennifer Wright to jedna z pierwszych przeczytanych ...

Recenzja książki I (nie) żyli długo i szczęśliwie. Najgorsze rozstania w historii
Oddech
Piekielnie dobry debiut!
@maitiri_boo...:

Nina Igielska jest socjolożką, ekonomistką, niebawem również psycholożką. Jest także pisarką. Swoje teksty publikowała ...

Recenzja książki Oddech
Sąsiadka
Sąsiadka
@Gosia:

Tylu ludzi mijamy każdego dnia. Znamy z nich niewiele, ale ile z tych, których znamy, znamy naprawdę?? Rikki to pozorni...

Recenzja książki Sąsiadka
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl