Dziwolągi recenzja

"Książka rodem z gabinetu osobliwości"

Autor: @leo.wspolpraca ·2 minuty
2024-02-07
Skomentuj
1 Polubienie


Na pewno niejednokrotnie słyszeliście już o występach "dziwadeł" organizowanych, by za odpowiednią ilość monet ukazać publice niecodzienne persony z całego świata.Popularna rozrywka przełomu XIX i XX wieku (choć znana była już w średniowieczu), nasycająca oglądających deformacjami ciała, chorobami a także mistyfikacją.Jeżeli chcecie zagłębić się w tym temacie, to książka odpowiednia dla was.Joanna Zaręba przedstawiła freaks shows z innej strony, tej całkowicie ludzkiej by wytłumaczyć czytelnikom genezę i powody zjawiska.
Raczy nas ciekawostkami i swoimi refleksjami.
Freak shows czyli pokaz anomalii ludzkich było wydarzeniem ku uciesze oglądających oraz edukacyjnym.
Doktorzy z uczelni zjeżdzali się wtedy, ponieważ mieli okazję zbadać konkretne schorzenia, których wcześniej nie widzieli.Dzięki temu przetrwały po czasy współczesne ciekawe opisy lekarskie.
Książka podzielona jest na rozdziały gdzie Pani Zaręba pogrupowała konkretne cudna natury.
Mamy tu człowieka wilkołaka, syjamskie bliźniaki, najgrubsze i najchudsze osobistości, karły i wiele innych.Historie a także rekordy z ich życia poprzeplatane anegdotami.
Z dziwolągów dowiemy się o przesądach panujących na terenach konkretnych państw dotyczących dzieci urodzonych z dolegliwościami.
Niektóre z nich tłumaczono wpływami czarnej magii bądź karą za ludzkie grzechy.Wiedzieliście, że włochate znamiona na ciele miały powstać, ponieważ ciężarna matka długo zapatrzyła się na mysz?
Pozycja pokazuje także jak żyli ludzie z niepełnosprawnościami, jak próbowali zarabiać na życie.Bracia syjamscy Chang i Eng, którzy mimo tego że byli zrośnięci, nauczyli się pływać jako iż byli synami rybaków.
Po śmierci gwiazd ich nietypowe zwłoki prezentowano i wykorzystywano do zarabiania.Pozyskiwano szkielety,sporządzano gipsowe odlewy,członki konserwowano w formalinie.
Niektóre części ciała opisanych tu osób do dziś można oglądać w muzeach.
Dawniej stanowiły one dobry kąsek dla kolekcjonerów dziwności. Ludzie który kolekcjonowali przyrodnicze anomalie, chcieli mieć szkice, pośmiertne części ciała, odlewy bądź kości a nawet wypchanych ludzi.
Mąż Julii Pastorany jeździł z jej wypchanym i zabalsamowany ciałem przez 10 lat po licznych krajach, by pokazać ją jako triumf nad śmiercią i rozkładem.Prawda,że to nieco nietypowe informacje?Znajdziecie tu ich znacznie więcej.
"Dziwolągi" to naprawdę fajna ciekawostka wydawnicza ostatnich miesięcy.
Styl pisania jest bardzo zrozumiały i lekki.Oprócz opisów dostaliśmy także zdjęcia każdej persony by lepiej można było zrozumieć ich wyjątkowość.
Książka nasyca wiedzą oraz skłania do głębszego myślenia na temat tego czym jest życie z niepełnosprawnościami bądź niecodziennym wyglądem.Spodoba się na pewno czytelnikom lubiącym historyczne fakty, zabobonne odniesienia i możliwość wglądu w myślenie ludzi z poprzednich stuleci.

Moja ocena:

× 1 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Dziwolągi
Dziwolągi
Joanna Zaręba
8.3/10

Nazywano ich dziwolągami, wybrykami natury i pokazywano w gabinetach osobliwości. Przedstawienia z ich udziałem – freak shows lub side shows – stały się w drugiej połowie XIX stulecia elementem wysta...

Komentarze
Dziwolągi
Dziwolągi
Joanna Zaręba
8.3/10
Nazywano ich dziwolągami, wybrykami natury i pokazywano w gabinetach osobliwości. Przedstawienia z ich udziałem – freak shows lub side shows – stały się w drugiej połowie XIX stulecia elementem wysta...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Historia ludzkości pełna jest wstydliwych rozdziałów, o których najchętniej byśmy zapomnieli. Najdelikatniej mówiąc: zdarzało nam się nie popisać, gdy dyskryminowaliśmy, deptaliśmy albo wykorzystywal...

@alicya.projekt @alicya.projekt

Pozostałe recenzje @leo.wspolpraca

Cywilizacja pierwotna
W poszukiwaniu badań nad rozwojem cywilizacji- religia, zabobony, mitologia.

"Cywilizacja pierwotna - badania rozwoju mitologii, filozofii, wiary, mowy, sztuki i zwyczajów", autorstwa Edwarda B. Tylora, profesora antropologii na Uniwersytecie Oks...

Recenzja książki Cywilizacja pierwotna
Rośliny uzależniające
Jak rośliny wpływają na cywilizacje oraz postrzeganie świata.

"Biochemiczny geniusz roślin polega na umiejętności tworzenia skomplikowanych, jedynych w swoim rodzaju cząsteczek. Jedne produkują zapachy, inne dostarczają wyjątkowych...

Recenzja książki Rośliny uzależniające

Nowe recenzje

Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski
Sąsiedzi z piekła rodem
@monweg:

Dzieje relacji prusko/niemiecko-rosyjskich/sowieckich. Może nas nie interesować historia. Często nasza niechęć wyno...

Recenzja książki Piekielni sąsiedzi. Jak Rosja i Niemcy dogadywały się kosztem Polski
Dom Naszej Pani
Dom Naszej Pani.
@Malwi:

Moja opinia o książce "Dom Naszej Pani" Anny Klejzerowicz jest mieszana. Z jednej strony, znowu spotykamy się z Emilem ...

Recenzja książki Dom Naszej Pani
Cieniobójcy
I o to chodzi!
@Aleksandra_99:

Czy debiut, na dodatek fantastyka to dobry pomysł? Coraz więcej książek przekonuje mnie, że tak! Mateusz Żuchowski w ks...

Recenzja książki Cieniobójcy
© 2007 - 2024 nakanapie.pl