Czuła przewodniczka recenzja

Różne twarze kobiecości

Autor: @bookoralina ·3 minuty
2023-03-13
Skomentuj
13 Polubień
Ciągnie mnie ostatnio do książek traktujących o kobiecości, miłości do siebie, samoakceptacji i rozwoju. Z czego to wynika? Sama nie wiem. Możliwe, że jestem w takim momencie życia, w którym potrzebuję odnaleźć samą siebie. W którym muszę postawić siebie na pierwszym miejscu.

Zanim przejdę do wyrażenia opinii na temat książki, chcę podzielić się kilkoma cytatami, sentencjami, które swojego czasu dały mi dużo do myślenia. Niektóre wydają się oczywiste i banalne, ale nawet te, jeśli trafią na nas w odpowiednim momencie, potrafią mocno na nas wpłynąć.

"Ty, jak nikt we Wszechświecie, zasługujesz na swoją miłość."
- Budda

„Krytykujesz siebie od lat, ale to nie działa. Spróbuj więc schlebiać sobie i zobacz, co się stanie”
–Louise L. Hay

„Jesteś swoim największym krytykiem”
- Unknown

„Be nice to yoursefl, it’s hard to be happy, when someone is mean to you all the time”
-Uknown

Mimo że od premiery „Czułej przewodniczki” minęło już trochę czasu i początkowo wcale nie miałam zamiaru jej czytać, przyszedł moment, w którym trafiła w moje ręce.

Na początku byłam przekonana, że to poradnik, a jako że lubię po nie czasami sięgać, ucieszyłam się. Kiedy jednak przeczytałam kilka stron, uznałam, że książka to opis drogi, jaką przeszła autorka w pewnego rodzaju samorozwoju. Nie byłam przekonana co do tej formy. Na szczęście okazało się, że książka jest czymś pomiędzy nimi dwoma, co skutkowało dobrą lekturą.

Autorka podczas długiej drogi, którą przebyła, doszła do pewnych wniosków na temat kobiecości, z którymi postanowiła podzielić się z czytelniczkami.

Według niej w każdej z nas żyje kilka postaci: Potulna, Królowa Lodu, Męczennica, Kobieta Zafoliowana, Dzika Dziewczynka, a wreszcie Czuła Przewodniczka, której powinnyśmy nauczyć się słuchać.

Nie zdradzę, co kryje się pod każdą postacią, choć zapewne można się tego domyślić. Niech chęć poznania ich, pozostanie elementem zachęcającym Was do lektury.

Muszę przyznać, że odnalazłam fragment każdej z nich w sobie i myślę, że żyją w każdej z nas. Choć w różnym nasileniu. W jednej główne skrzypce gra Potulna, w innej Królowa Lodu.

Naszą rolą jest nauczenie się balansowania pomiędzy tymi postaciami, zrozumienie własnych emocji i pozwolenie sobie na ich odczuwanie. A w tym wszystkim pomóc ma nam Czuła Przewodniczka, czyli głos, która każda z nas w sobie ma, choć nauczyłyśmy się go zagłuszać.

Większość spostrzeżeń autorki jest bardzo trafna, niektórych nie potrafiłam odnieść do siebie, a jeszcze inne nie do końca zgadzały się z moją wrażliwością. Zaskakujące było dla mnie, że pomimo mojej „alergii” na coaching, nie odczułam go tutaj zbyt dużo, nie był nachalny i męczący.

Jest to naprawdę wartościowa książka, która daje do myślenia. Pozostawia czytelniczkę w stanie głębokiego zamyślenia nad swoim postępowaniem i życiem w ogóle.

Pozwala przyjrzeć się rolom, jakie odgrywamy na co dzień. Jednocześnie pełna jest subtelnych rad, które możemy spróbować wprowadzić, aby polepszyć nasze samopoczucie, aby zadbać o swój dobrostan, aby w końcu zrozumieć lepiej samą siebie.

Dodatkowym, dość ciekawym, zabiegiem jest posługiwanie się przez autorkę odniesieniami do znanych filmów, seriali, piosenek i wierszy, w celu podparcia swoich argumentów. W ten sposób łatwiej pojąć jej tok rozumowania.

Czy jest to pozycja dla każdego? Nie sądzę. Myślę, że to książka dla osób, które po prostu lubią takie przemyślenia. Potrafią odnaleźć w nich coś dla siebie.

Chętnie przeczytam cytaty, które dla Was są inspirujące i sprawiły, że zastanowiłyście się nad swoim życiem!

Moja ocena:

Data przeczytania: 2023-03-10
× 13 Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Czuła przewodniczka
Czuła przewodniczka
Natalia de Barbaro
7.1/10

Książka znanej psycholożki i felietonistki magazynu „Wysokie obcasy” Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym mar...

Komentarze
Czuła przewodniczka
Czuła przewodniczka
Natalia de Barbaro
7.1/10
Książka znanej psycholożki i felietonistki magazynu „Wysokie obcasy” Natalia de Barbaro pracuje z kobietami, które poszukują odpowiedzi na pytania: „Kim tak naprawdę jestem? Czego chcę? O czym mar...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Wczoraj przeczytałam książkę pod tytułem ,,Czuła przewodniczka" autorstwa Natalii de Barbaro. Mamy tutaj do czynienia z książką skierowaną do kobiet. Pokazuje nam różne oblicza kobiecości. Pokazuje ...

Tak dbamy o nasze ogrody, balkony, działki. Każda zbędna trawka jest wyrywana, kwiatek wychuchany i wypielęgnowany. Tak dbamy o nasze domy, sprzątamy je i szybciej nazwiemy sobotę dniem gospodarczy...

@ale.babka @ale.babka

Pozostałe recenzje @bookoralina

Dom z liści
Inna niż wszystkie

[Współpraca reklamowa z wydawnictwem Znak] „To nie jest dla Ciebie” ... To pierwsze zdanie widniejące w książce. Powinno dać mi do myślenia, ponieważ to, co w niej znal...

Recenzja książki Dom z liści
Arcana
Wszystko od nowa

[Współpraca reklamowa z wydawnictwem Mięta] Powroty nigdy nie są łatwe. Zwłaszcza kiedy młode lata spędziło się daleko od domu, w szkole z internatem dla dobrze urodzon...

Recenzja książki Arcana

Nowe recenzje

Taniec z diabłem
Taniec z diabłem
@na_ksiazke_...:

Przyznam się bez bicia , że Santino jest moim pierwszym przeczytanym dziełem od autorki , choć robiąc przegląd półek że...

Recenzja książki Taniec z diabłem
Za nadobne
Za nadobne
@WystukaneRe...:

W polskiej literaturze mamy mnóstwo nazwisk do wymienienia, których warto wypatrywać w księgarniach. Zarówno kryminały,...

Recenzja książki Za nadobne
Wahadełko w magii
Wahadełko prawdę ci powie...
@Mirka:

@Obrazek „Wahadełko jest narzędziem, które wymaga szacunku, pielęgnacji i połączenia.” Dziś, widząc kogoś posługując...

Recenzja książki Wahadełko w magii