Recenzja książki Ocean odrzuconych. Klątwa wiecznego tułacza

Ocean odrzuconych

SA
@SandraNightingale · 2019-04-07
 Autorka drugiego tomu Oceanu Odrzuconych przenosi nas w świat lat 20 , 30 i 40 w Europie.  Lotta to wykształcona, niezależna i samodzielna kobieta, która zajmuje się prowadzeniem salonu jubilerskiego i wykonywaniem biżuterii.  Wraz z główną bohaterką przemierzamy ulice europejskich stolic, szukamy odpowiedzi na nurtujące ją pytania dotyczące sztuki, człowieczeństwa, roli Boga w życiu człowieka i historii ludzkości. Oglądamy świat jej oczami, prowadzimy ciekawe rozmowy, poznajemy wspaniałych twórców tego okresu.  Świat Lotty to świat artystów, świat piękna, świat dobra,  poczucia ogromnej przynależności do określonego miejsca oraz odpowiedzialności za ludzi, z którymi splotły się jej losy.
Świat, który wykreowała autorka jest pełen emocji, atmosfery narastającego zagrożenia, niepewności, oczekiwania, niedowierzania, nadziei, która powoli umiera.  Każdy człowiek reaguje na tą nienaturalną sytuację na swój indywidualny sposób. Poznajemy wiele punktów widzenia, a najdokładniej znamy sposób myślenia Lotty i jej najbliższych. Widzimy ludzi załamanych, pobitych fizycznie i emocjonalnie przez hitleryzm. Oglądamy  ich walkę i chęć odnalezienia sensu w tej nieludzkiej sytuacji, czujemy ich strach i ból. Obserwujemy ich walkę o to, aby uciec jak najdalej od obłędu, który dotknął Europę.
Książka z pewnością spodoba się osobom, które lubią czytać o wydarzeniach historycznych widzianych oczami jednostek.  Przyglądać się powolnym zmianom, które doprowadzą do tak przerażającego okresu w dziejach świata. 

Ocena @SandraNightingale:
serce  1 Polubienie
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Ocean odrzuconych. Klątwa wiecznego tułacza
Ocean odrzuconych. Klątwa wiecznego tułacza 7 /10
Magdalena Knedler
Kończy się pierwsza wojna światowa, wraz z nią dobiega końca epoka monarchii Habsburgów, ale miesz...
Komentarze

Inne recenzje @SandraNightin...

Książka O Zeusie, innych bogach i ludziach

Każdy z nas z pewnością choć raz zetknął się w swoim życiu z mitologią. W większości przypadków spotkanie to...

Książka Saharyjskie dni

Sanmao, autorka książki Saharyjskich dni, zabiera nas w podróż po Saharze Zachodniej. Jest to świat, który przyciąg...

Nowe recenzje

Książka Rana

Podobno czas leczy rany. Jednak niektóre nigdy się nie zabliźniają. Wojciech Chmielarz – polski pisarz i dziennika...

@monweg @monweg
Książka Łańcuch

„Łańcuch” to pierwsza powieść Adriana McKinty’ego, która ukazała się w Polsce. Autor z pochodzenia Irlandczyk, na począ...

KN
@kryminal_na_talerzu
Książka Podwójne życie Nawojki

"Nie miej złudzeń, że wszyscy zrozumieją nas, ludzi pogranicza, żyjących nie tylko między narodami, ale i między ideami...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się