Recenzja książki Partytura śmierci

Partytura śmierci

@kalio @kalio · 2010-12-09 13:38:25
Czytając książkę "Zbyt piękna dziewczyna" i potem "Panna młoda w śniegu" tegoż autora, przeczuwałam, że każda kolejna jego pozycja będzie coraz lepsza. I tak jest rzeczywiście. Przy poprzednich tomach pisałam, że Marthaler, wcale nie jest jakimś super bohaterem, wcale nie jest wyjątkowo błyskotliwy, ani tym bardziej wysportowany. To otyły gliniarz w średnim wieku, skrupulatny i drobiazgowy, który nie panuje nad emocjami, nie lubi prasy i zawsze źle wypada przed kamerami, jego komentarze przynoszą więcej szkody niż pożytku i właściwie powinien mieć zakaz kontaktów z prasą i telewizją.
Skąd zatem moja sympatia dla bohatera?

Może dlatego, że jest zwyczajnym człowiekiem, a przebieg śledztwa przez niego prowadzonego jest wielce prawdopodobny? Może dlatego, że jego cierpliwość i drobiazgowość w końcu przynoszą rezultaty?
Trzeci tom przygód zwyczajnego inspektora jest naprawdę bardzo dobry. Tym razem dochodzi do wielokrotnego morderstwa w szczególnie okrutny sposób. Wstrząsające wydarzenie miało miejsce w restauracji. W trakcie dochodzenia pojawiają się echa Holokaustu, więc sprawa zaczyna być poważna. Autor poruszył temat trudny i pokazał, że dla współczesnych Niemców pozostaje on wciąż bolesny. Niemcy z pokolenia dzieci i wnuków nazistów nie bardzo mogą uwierzyć w horror drugiej wojny, a kiedy już uświadamiają sobie bestialstwo swoich przodków, ma to ogromny wpływ na nich samych i ich najbliższych.
Warto przeczytać tę książkę, bo ma ona kilka zalet - ciekawą intrygę kryminalną, nietuzinkową postać głównego bohatera i niezwykły obrót akcji jeśli chodzi o życie prywatne Roberta Marthalera.
Polecam miłośnikom gatunku i nie tylko.
serce
← polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała
Książka Partytura śmierci
Partytura śmierci 8 /10
Jan Seghers, Elżbieta Kalinowska (tłum.)
"Przekład z języka niemieckiego Elżbieta Kalinowska Georg Hofmann przez ponad sześćdziesiąt lat star...
Komentarze

Inne recenzje @kalio

Książka Miasto Słońca

To jest, proszę państwa, kawałek bardzo dobrej sensacji. Treść w olbrzymim skrócie: dwunastoletni Jamie jest roznosicie...

Książka Magia przeznaczenia

O książkach Barbary Rybałtowskiej słyszałam już od jakiegoś czasu. Widziałam, że zbierają całkiem dobre oceny, więc chci...

Nowe recenzje

Książka Wypowiedz jej imię

O czym jest książka "Wypowiedz je imię" to opowieść o Bloody Mary (Krwawej Mary) i tym, co się dzieje, gdy wyp...

Książka Dziewczyna z gór

O czym jest książka Wyobraźcie sobie, że znajdujecie się w samym środku mrocznego i niemającego końca lasu, z ...

Książka Obecność

O czym jest książka "Obecność" to zbiór ostatnich opowiadań Arthura Miller'a, publikowanych m. in. w The New Y...

Książki, recenzje, ogłoszenia, społeczność!

Znajdziesz tu wszystko, czego potrzebuje każdy wielbiciel książek. Załóż konto i korzystaj w pełni ze wszystkich możliwości serwisu.
Zarejestruj się