Społeczeństwo na świecie uważa, że to Bank Światowy zarządza pieniędzmi, funduszami i wszelkiego rodzaju aktywami. Prawdą jest, że zapewnia on wszelką pomoc zarówno techniczną jak i finansową wszystkim krajom rozwijającym się. Bank Światowy wspiera także wzrost gospodarczy oraz zmniejszanie ubóstwa na świecie. Nie ma on jednak za dużo wspólnego z ekonomią w poszczególnych krajach, ponieważ rządzą tam banki centralne. W Polsce jest nim Polski Bank Centralny.
Zadania NBP
Polski Bank Centralny bardziej znany pod nazwą Narodowy Bank Polski w rozwiniętej gospodarce narodowej odgrywa bardzo ważną rolę. Pełni on trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków i centralnego banku państwa.
NBP prowadzi wszelkie rachunki Rzeczypospolitej Polskiej. To znaczy rachunki rządu i innych instytucji publicznych. Odpowiada on również za szybki wzrost gospodarczy.
Inflacja
Od Marca 2009 roku Polski Bank Centralny oblicza i publikuje cztery miary inflacji bazowej: inflacja po wyłączeniu cen żywności i energii, inflacja po wyłączeniu cen najbardziej zmiennych, inflacja po wyłączeniu cen administrowanych oraz 15% średnia obcięta.
Główny Urząd Statystyczny podaje, że w roku 2020 inflacja w Polsce wyniosła 3,4%. Ekonomiści jednak szacują, że była ona znacznie wyższa, a dane zostały zmanipulowane na potrzeby ówczesnej polityki rządu. NPB poinformował również, że inflacja w roku 2021 na pewno nie zwolni.
Polska polityka pieniężna w XXI wieku
Polityka pieniężna jest powiązana z wieloma sektorami i korelacjami. Z całą pewnością nie sprzyja jej wzrost bezrobocia, obecnie panujący koronawirus, czy wzrost cen ropy na amerykańskich rynkach. Dużym niezrozumieniem jest również to, dlaczego od początku XXI wieku większość aktywów bankowych Polski jest w rękach zagranicznego kapitału.
Deflacja
Deflacja jest bardzo niebezpieczna dla banków na świecie. Tutaj dobrym przykładem jest kryzys z 2008-2009 roku. Spadek cen akcji papierów wartościowych, krach na rynku nieruchomości mogło przyczynić się do pogorszenia jakości kredytowych.
Oczywiście dla przeciętnego konsumenta deflacja powodująca spadek cen jest z pewnością bardziej pozytywna niż inflacja, jednak dla sektora ekonomicznego jest to utrata zysków.
Sztuka prowadzenia polityki pieniężnej
Pan profesor Eryk Łon napisał bardzo odważną pozycję o działalności Banku Centralnego oraz nadchodzących i tych już przemijających problemach sektora bankowego.
Sztuka prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w realiach XXI wieku jest bardzo króciutką pozycją, w której autor zakłada, że na świcie prowadzona jest właśnie ekonomiczna wojna, a banki centralne mogą odgrywać w niej bardzo ważną rolę.
Pan Łon omawia takie tematy jak rating i jego znaczenie dla gospodarki, optymalny poziom inflacji, repolonizacja sektora bankowego czy znaczenie polskiego złotego dla suwerenności kraju.
Ważne tematy w XXI wieku
Ludzie z reguły rzadko interesują się sytuacją ekonomiczną. W dobie koronawirusa oraz coraz bardziej zaciętej walki gospodarczej między Stanami Zjednoczonymi a Chinami zmieniają się nie tylko rynki, ale również jakoś życia obywateli.
Jeśli teorię spiskową o tym jakoby Chiny chciały doprowadzić USA do bankructwa i zastąpić światową walutę dominującą, jaka jest dolar juanem całą Europę i świat czeka ogromny kryzys finansowy. Jeśli dorzucimy do tego politykę, jaką prowadzi rząd w Polsce, czyli m.in. zadłużanie kraju, dodruk pieniądza, który nie długo straci wartość, co widać już w szybującej inflacji, oraz nieprzemyślane rozdawnictwo, czy zakup sprzętów wojskowych, które jeszcze nie istnieją Centralny Bank Polski, może mieć spore kłopoty.
Osobista refleksja
Autor tej naprawdę ważnej pozycji nie boi się prawdy. Opisuje nie tylko mechanizmy, jakie wpływają na stan finansów w kraj, ale również wszelkie zagrożenia, jakie wynikają z podejmowanych decyzji. Książka ta jest kolejnym mądrym głosem ekonomisty, który wie, o czym pisze.
Raport Pana Łona o tym dlaczego Polska nie powinna wchodzić do strefy euro, był przez wielu krytykowany, jednak ta pozycja tłumaczy właśnie pewne zależności ekonomii i decyzji pieniężnych w naszym państwie.
Szczerze mówiąc, myślałam, że publikacja ta będzie mocno upolityczniona ze względu na to, że pan profesor należy do Narodowej Rady Rozwoju przy Prezydencie RP, jednak okazało się, że pozycja ta jest rzetelnym przedstawieniem wszelkich informacji nie tylko o NBP, ale również jego strukturach, zależnościach, i proponowanych zmianach.
Książka ta może wydawać się trudna zwłaszcza dla laika. Zawiera ona zwroty z zakresu nauk ekonomicznych, ale moim zdaniem napisana jest w naprawdę przystępny sposób. Myślę, że jest ona skrótem najważniejszych informacji, które powinny zainteresować każdego Polaka.
Publikację tę polecam wszystkim, którzy interesują się gospodarką i rynkiem finansowym. Natomiast tym, którzy się nim nie interesują, polecam jeszcze bardziej, ponieważ każdy świadomy obywatel powinien mieć, chociaż względne pojęcie na temat polityki pieniężnej.