Recenzja książki Neo-Nówka. Schody do nieba

"Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc" Louis de Funes

@karolina92@karolina92 · 2020-05-25
#recenzja #neonówkaschodydonieba #krzysztofpyzia

"Neo-Nówka. Schody do nieba" Krzysztof Pyzia

"Śmiech jest dla duszy tym samym, czym tlen dla płuc" Louis de Funes

W szarej rzeczywistości, która nas otacza, wśród problemów i zmartwień dnia codziennego, śmiech zdaje się ostatnią deską ratunku, dla naszych ponurych i udręczonych dusz.
Śmiech, uśmiech na Twarzy, dobry dowcip, skecz, niezapomniani bohaterowie, piosenka, która wpada w ucho i porywa do tańca, są niczym pociągnięcia pędzla malarza, który dodaje nimi kolorów i barw naszemu życiu.
Kto nam zapewni to wszystko w jednym pakiecie - kabaret, ale to nie byle jaki kabaret, ale ten z najwyższej półki polskich kabaretów, mowa tu oczywiście o kabarecie Neo-Nówka.
Kto z nas nie kojarzy rodziny Paciaciaków, słynnej rozmowy przez sznur, kto nie kojarzy Luśki, Mietka i ich pobytu pod namiotem, piosenki o bocianach czy One Love, skeczu o chorobie mężczyzny, sławnej Wigilii, programu o Moherowych Beretach, czy problemach św. Mikołaja, słynnego zapytania: " Co Ty gadasz??!" Wydaje mi się, że nie ma takiej osoby w naszym kraju, która nie znałaby albo przynajmniej nie słyszała o kabarecie Neo-Nówka.
Kabaret ten od bardzo dawna jest jednym z moich ulubionych kabaretów rodzimych, których skecze nieustannie doprowadzają mnie do łez, łez ze śmiechu.
Gdy tylko zobaczyłam tę książkę, która jest wywiadem rzeką z członkami kabaretu Neo-nówka, przeprowadzonym przez Krzysztofa Pyzię ( który nomen omen popełnił także wywiad z wybitnym aktorem Wojciechem Pokorą), musiałam, po prostu koniecznie musiałam ją przeczytać. Kabarety uwielbiam, kocham się śmiać, pasjami oglądam kabaretony, programy poświęcone kabaretom, skecze, piosenki czy programy realizowane przez nasze kabarety. Lektura tejże rozmowy była dla mnie czymś naturalnym.

Książka ta przybliża nam historię powstania kabaretu, dzieje niełatwych początków działalności kabaretu, rozwój grupy, zmiany jakie zachodziły na przełomie lat i w składzie zespołu, jak i programie, pomysłach na skecze, scenki, żarty.
Dzięki wywiadowi możemy poznać bliżej członków kabaretu Neo-Nówka, dowiedzieć się czegoś więcej o nich, o ich życiu, o ich drodze w kabarecie.
Roman, Michał i Radek to wspaniali goście, z dystansem do siebie, inteligentni, z wielkim poczuciem humoru ( czasem nawet czarnym, ale ja taki uwielbiam), podczas rozmowy dają się poznać z innej strony, opowiadają o sobie, o swoich marzeniach, planach,przygodach, o swoich sukcesach, ale i niepowodzeniach, przybliżają współpracę z telewizją publiczną !, środowisko kabaretowe i to jak traktowani są nowicjusze, pokazują, że życie kabareciarza to nie śmiech i dobre żarty na okrągło, że kabaret, to nie jest łatwy kawałek chleba, jak się niekiedy ludziom wydaje, że to, do czego doszli, to co osiągnęli, to tylko poprzez swoją ciężką pracę i wielki talent aktorski oraz kabaretowy jaki bez wątpienia posiadają, a także przez masę wyrzeczeń i poświęceń. Chłopaki stanowią zgrane trio, są przyjaciółmi, co widać i czuć na scenie podczas występów.

Doskonałym smaczkiem dla fanów Neo-Nówki są treści skeczów, które przeplatają dane tematy rozmowy, a także opinie ludzi sławnych, jak np. Grzegorza Markowskiego z grupy Perfect o naszym kabarecie.

Książka ta jest obowiązkową lekturą dla wszystkich fanów Neo-Nówki, ale także fanów dobrego kabaretu, wysublimowanego żartu i wysmakowanego dowcipu.
Śmiech to zdrowie, a więc śmiejmy się kiedy mamy okazję, oglądajmy dobre kabarety, takie jak Neo-Nówka, nie marnujmy okazji, które życie daje nam na uśmiech. Mówią bowiem, że dzień bez uśmiechu, jest dniem straconym. Dobra książka, wspaniale poprowadzony wywiad, z inteligentnymi i pełnymi pozytywnej energii i radości ludźmi, także poprawiają humor, rozjaśniają nasze życia, szczególnie teraz w okresie jesiennym, wywołują uśmiech na twarzach.
Polecam lekturę tegoż wywiadu z całego serca !
Moja ocena to 10 ! Nie ma wyższej w mojej skali ❤
Ocena @karolina92:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Książka Neo-Nówka. Schody do nieba
Neo-Nówka. Schody do nieba
Radosław Bielecki, Michał Gawliński, Krzysztof Pyzia, Roman Żurek
{}8/10
Oto książka, której autorzy woleliby, żeby się nie ukazała. Tej książki miało nie być. Ale kłótnia na temat jej powstania dała autorom do myślenia – sama w sobie byłaby niezłym kabaretem. Bo Roman Żur...
Komentarze

Pozostałe recenzje @karolina92

Książka Prince Polonia

Lata osiemdziesiąte, ostatnia dekada PRL-u, szara i przytłaczająca komunistyczna rzeczywistość, bieda, brak towarów na ...

Książka Narzeczona

46/52/2020 "Narzeczona" Kiera Cass @wydawnictwojaguar Piękne suknie, etykieta, przepyszne sale i komnaty, imponujące z...

Nowe recenzje

Książka Kawa o zapachu lawendy

Piękna okładka od razu przywodzi na myśl cudowną, ciepłą historię. No bo przecież chyba nie zaprzeczycie, że ta okładka...

Książka Adeptka

Ta książka była naprawdę bardzo słaba. Dawno się tyle nie wycierpiałam w trakcie lektury, czoło mnie boli od ciągłych f...

Książka Testamenty

Akcja w Testamentach odbywa się kilkanaście lat po tym, co mogliśmy przeczytać w Opowieści Podręcznej. Nie dowiemy się ...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}