Profesor recenzja

Spętani strachem.

Autor: @dorsz29 ·4 minuty
2012-03-19
Skomentuj
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!
Książki z gatunku thriller, sensacja, kryminał to pozycje po które sięgam najczęściej i najchętniej ostatnimi czasy. Tak też się stało w przypadku książki autorstwa Johna Katzenbacha.

John Katzenbach to były reporter sądowy "Miami Herald" i "Miami News". Jest w Stanach Zjednoczonych ceniony na równi z innym wybitnym pisarzem Johnem Grishamem.

John Katzenbach w swoich powieściach wykorzystuje doświadczenie, które zdobył na salach sądowych.Był obserwatorem wielu sensacyjnych procesów i widział zachowania najbardziej wyrafinowanych przestępców. Jego książki są wydawane w 20 krajach.
Któż z nas nie oglądał bądź nie słyszał o słynnym filmie "W słusznej sprawie" z Seanem Connerym z roli głównej lub "Wojna Harta" .

Szkoda trochę ,że wydawca nie pozostawił oryginalnego tytułu powieści "Co będzie potem" , ponieważ jest to główne przesłanie tego thrillera psychologicznego.

Ale może opowiem o naszych bohaterach.

Pierwszym głównym bohaterem jest emerytowany profesor Adrian Thomas. Poznajemy Adriana w momencie , gdy zjawia się u lekarza z powodu swoich dziwnych omamów. Pozwolę sobie zacytować : "Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim. Pozostały dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne?" Po tych słowach lekarz oznajmia Adrianowi ,że ten choruje na rzadką chorobę mózgu. Adrian coraz częściej będzie miał zaniki pamięci , aż w końcu będzie uzależniony od pomocy innych ludzi. Adrianowi, który jest od wielu lat samotny :syn -reporter wojenny zginął na misji, żona po śmierci ich jedynego dziecko ginie w wypadku , a ukochany brat -prawnik popełnia samobójstwo. W tej sytuacji Adrian postanawia zastrzelić się , by dołączyć do swoich bliskich. Co go jednak powstrzymuje przed takim drastycznym krokiem?? Otóż sytuacja , którą widział na ulicy. Adrianowi wydaje się ,że widział porwanie nastolatki. Adrian próbuje za wszelką cenę dowiedzieć co się stało.Czy porwanie było realną sytuacją czy tylko wytworem jego wyobraźni. Może liczyć na nietypową pomoc.Otóż pomagają mu duchy bliskich , którzy też pomagają mu się cofnąć w przeszłość i zrozumieć wiele sytuacji z ich wspólnej przeszłości , które tak mu ciążą na sumieniu i sercu.

Natomiast główną bohaterką jest nastoletnia Jennifer. Nastolatka, która zmaga się z samotnością w domu rodzinnym, ze smutkiem po zmarłym na raka ojcu. Jennifer postanawia uciec z domu , przed molestującym ją ojczymem i nic nie widzącą matką. Na drodze Jennifer staje para kochanków.Porywa dziewczynę, która staje się bohaterem internetowego show "Co będzie potem".Jest to drastyczne przedsięwzięcie polegające na zniszczeniu psychiczne dziewczyny i zaspokojeniu różnego rodzaju patologicznych potrzeb osób, którzy za opłatą oglądają poprzez internet jak oprawcy znęcają się nad nastolatką.
"Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedziała, że już po niej. Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak będzie to będzie straszne?"

Bohaterami drugiego planu jest policjantka , która wielokrotnie zajmowała się uciekającą z domu Jennifer .Samotna matka, która uciekła od męża kata.

Jest także skazany , na zwolnieniu warunkowym pedofil.Zdradzę,ze on odegra dużą rolę w poszukiwaniu Jennifer przez Adriana .

Jest również para kochanków , która więzi naszą bohaterkę. Autor w idealny i profesjonalny sposób pokazał psychikę oprawców.Mechanizmy jakimi się kierowali w swojej zbrodni. Jednocześnie oszczędza czytelnikowi makabrycznych szczegółów , skupiając uwagę na psychologicznym aspekcie tej sprawy.

Książka wzbudziła mój podziw dla stylu pisarza.Do gustu przypadła mi pisarska brawura, odwaga jaką autor wykazał, gdy podejmował temat tak trudny, często traktowany pobłażliwie jakby był to temat tabu. A przecież w dzisiejszych czasach jest wiele realnych przypadków uprowadzeń czy morderstw przez pary patologicznych morderców.

Książka głęboko zapadnie mi w pamięć.Długo nie zapomnę tego strachu Jennifer, który z każdą stroną stawał się moim strachem. Mimo ,że bałam się rozwiązania brnęłam strona po stronie , by w końcu poznać zakończenie.

Czy Adrian odnajdzie Jennifer , mimo ,że tak naprawdę widział przez ułamek sekundy porwanie? Czy Jennifer zginie z rąk oprawców? Czy molestujący ją ojczym poniesie zasłużoną karę?

Wspomnę jeszcze o okładce. Słyszałam zdania,że okładka jest nieciekawa.Ja mam inne zdanie na ten temat. Spętane dłonie są dla mnie symbolem niemocy i ograniczeń wszystkich bohaterów.Adrian ograniczony możliwościami umysłu.Jennifer ograniczona swoją niewolą.Policjantka ograniczona procedurami.Pedofil ograniczony swoim nałogiem. No i oprawcy, ograniczeni swoją patologiczną seksualnością.

Nie będę szczególnie zachęcać do czytania , napiszę tylko ,że widać rękę mistrza thrillerów , który łamie stereotyp przewidywalnego psychopatycznego mordercy.Czytelnik bierze udział w misternie przygotowanej grze tożsamości człowieka i otaczającej nas rzeczywistości. Na koniec przytoczę kilka danych na temat tej fantastycznej książki i chyba wszystko będzie jasne.

W Niemczech wydany i sprzedany już w 125 000 egzemplarzy.

12 tygodni na liście bestsellerów "Buchreporter"

Numer 1 przez 5 tygodni argentyńskich list bestsellerów.

Już 100 000 sprzedanych egzemplarzy w Hiszpanii,Argentynie, Meksyku, Kolumbii, Chile, Urugwaju.

Recenzja pochodzi z mojego bloga www.figlarneczytanie.blogspot.com mój blog

Moja ocena:

Data przeczytania: 2012-03-19
Polub, jeżeli recenzja Ci się spodobała!

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki
Profesor
2 wydania
Profesor
John Katzenbach
7.1/10

Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim. Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne? - Profesor psychologii Adrian Thomas dowiaduje się, że jego ...

Komentarze
Profesor
2 wydania
Profesor
John Katzenbach
7.1/10
Jak tylko drzwi się otworzyły, wiedział, że już po nim. Pozostały tylko dwa pytania: Jak długo to potrwa? I jak bardzo to będzie straszne? - Profesor psychologii Adrian Thomas dowiaduje się, że jego ...

Gdzie kupić

Księgarnie internetowe
Sprawdzam dostępność...
Ogłoszenia
Dodaj ogłoszenie
2 osoby szukają tej książki

Zobacz inne recenzje

Kiedy znalazłam książkę w tajemniczej przesyłce z randki w ciemno nie spodziewałam się, że wywoła u mnie tyle emocji. To wszystko przez to, że historia w niej zawarta może dziać się naprawdę, może na...

@czytampolecam @czytampolecam

"Jako psycholog własne życie poświęcił rozwiązywaniu zagadek. Dlaczego się boimy? Dlaczego zachowujemy się tak, a nie inaczej? Co sprawia, że czujemy to, co czujemy? Skąd bierze się strach" Najwięks...

@Siostra_Kopciuszka @Siostra_Kopciuszka

Pozostałe recenzje @dorsz29

Wichrowe Wzgórza
Wichrowe wzgórza

"Wichrowe wzgórza" to już klasyka literatury romantycznej. Długo się do niej zabierałam , oj długo. Lecz, gdybym tego nie uczyniła czułabym , że coś mi ważnego umknęło i...

Recenzja książki Wichrowe Wzgórza
A jeśli ciernie ...
A jeśli ciernie

Kolejna cześć sagi o rodzinie Dollangangerów już za mną. Tym razem mijają lata od pożaru w rezydencji Corinne - matki Cathy i Chrisa. Ich matka unika poniesienia odpowie...

Recenzja książki A jeśli ciernie ...

Nowe recenzje

Turysta
Turysta
@Marcela:

Adam Widerski to autor czterech kryminałów - "Odwyk", "Proroctwo", "Sznyta" i "Turysta". Z wykształcenia historyk. Prac...

Recenzja książki Turysta
If Only We Could
Dziewczyna, która stale pakuje się w kłopoty
@olilovesbooks2:

Choć moje emocje po przeczytaniu pierwszej części jeszcze nie opadły, to już sięgnęłam po drugą, bo byłam ciekawa co da...

Recenzja książki If Only We Could
Nigdy za ciebie nie wyjdę
Ż𝒚𝒋𝒆 𝒔𝒊ę 𝒕𝒚𝒍𝒌𝒐 𝒓𝒂𝒛
@gala26:

𝑀𝑜ż𝑒 𝑡𝑜, 𝑐𝑜 𝑤 𝑝𝑖𝑒𝑟𝑤𝑠𝑧𝑒𝑗 𝑐ℎ𝑤𝑖𝑙𝑖 𝑤𝑦𝑑𝑎𝑗𝑒 𝑠𝑖ę 𝑘𝑎𝑡𝑎𝑠𝑡𝑟𝑜𝑓ą, 𝑧 𝑐𝑧𝑎𝑠𝑒𝑚 𝑜𝑘𝑎ż𝑒 𝑠𝑖ę 𝑐𝑒𝑛𝑛𝑎 𝑛𝑎𝑢𝑘ą, 𝑏𝑜 𝑝𝑟𝑧𝑒𝑐𝑖𝑒ż ż𝑦𝑐𝑖𝑒 𝑝𝑒ł𝑛𝑒 𝑗𝑒𝑠𝑡 𝑛𝑖𝑒𝑠...

Recenzja książki Nigdy za ciebie nie wyjdę
© 2007 - 2024 nakanapie.pl