Miej wyje**ne, będzie Ci dane. 102 praktyczne zadania z odpuszczania recenzja

W drodze do siebie

Autor: @zanetagutowska1984 ·3 minuty
2023-11-21
Nie jest to typowa książka, to jest ćwiczeniówka! Pamiętacie ze szkoły? Lubiliście wypełniać ćwiczeniówki? Ja uwielbiałam! Dzisiaj sama nauczam na kursach i bardzo dużo robię ze słuchaczami zadań praktycznych i przygotowuję im ćwiczenia do pracy własnej. Ja bardzo lubiłam się uczyć przez zabawę i do dzisiaj pamiętam dodatkowe lekcje z szybkiego czytania i skutecznego zapamiętywania, które właśnie tak wyglądały, a jak na początek lat 90. ubiegłego wieku były bardzo innowacyjne.

Autorka dr Katarzyna Czyż jak sama o sobie informuje na swojej stronie internetowej www.kasiaczyz.pl: „Posiadam dwie drogi zawodowe. Po pierwsze jestem doktorem nauk prawnych, wykładowcą akademickim i trenerem. Po drugie jestem magistrem psychologii i psychoterapeutą w trakcie akredytacji”. Napisała 4 książki: „Miej wyje**ne, będzie Ci dane, o trudnej sztuce odpuszczania”, „Emocje zadbane i masz wyje**ne, o trudnej sztuce radzenia sobie z uczuciami”, „Strach ma wielkie oczy, może Cię zaskoczyć. O trudnej sztuce poszukiwania w sobie odwagi” i najnowsza „Miej wyje**ne, będzie Ci dane.102 praktyczne zadania z odpuszczania”, o której Wam opowiem.

„Miej wyje**ne, będzie Ci dane.102 praktyczne zadania z odpuszczania” jest zbudowana w formie ćwiczeniówki, chociaż dla ułatwienia Autorka podaje również wiedzę teoretyczną, omawia i wyjaśnia różnego rodzaje mechanizmy, które nami sterują a przede wszystkim zachęca do wnikliwego wykonywania ćwiczeń. „Aby odnieść realną korzyść z wykonania zaproponowanych przeze mnie ćwiczeń, spisz swoją historię”. Poziom ćwiczeń jest różnorodny, a wiele z nich wymaga wiedzy z zakresu psychologii a przede wszystkim wiedzy tej najtrudniejszej do zdobycia, o sobie samym.

Ćwiczeniówka „Miej wyje**ne, będzie Ci dane. 102 praktyczne zadania z odpuszczania” jest podzielona na siedem kroków:

krok 1. Nazwij emocje – wstręt, smutek, złość, emocje wieloznaczne rozpoznawanie i praca z nimi.
„Jeśli chcesz zrozumieć życie, to przestań wierzyć w to, co mówią i piszą – a zacznij obserwować i czuć – Antoni Czechov”.

krok 2. Oddech – techniki oddechowe, uważność, oddech jogina, Ho'oponopono, mantry.
„Będziesz stale cierpiał, jeśli będziesz reagował emocjonalnie na wszystko, co ludzie mówią. Prawdziwa siła zawiera się w obserwowaniu wszystkiego z boku, ze spokojem i logiką. Jeśli słowa mogą Cię kontrolować, to znaczy, że wszyscy mogą cię kontrolować. Oddychaj i pozwól sprawom przeminąć – Bruce Lee”.

krok 3. Autocoaching – definicja, praca na przekonaniach, piramida Diltsa, dziennik wdzięczności, wartości, okno Johari, diagram analizy coachingowej, itd.
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie to kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem – Carl Gustav Jung”.

krok 4. Cztery umowy – generalizacje, wulgaryzmy, komunikat ja, aktywne słuchanie.
„Książka Miguela Ruiza „Cztery umowy:
1. Po pierwsze, szanuj swoje słowo.
2. Po drugie, nie bierz niczego do siebie.
3. Po trzecie, nie zakładaj niczego z góry.
4. Po czwarte, rób wszystko najlepiej jak potrafisz”.

krok 5. Relaks – czas dla siebie, wewnętrzny krytyk, twój wewnętrzny przyjaciel.
„Ludzie spieszą się w pracy, dlatego niedbale ją wykonują, spieszą się w używaniu życia, dlatego jego smaku nie odczuwają, spieszą się w odpoczynku, dlatego nie mogą wypocząć – Antoni Kępiński”.

krok 6. Zarządzanie energiami – energia fizyczna, intelektualna, emocjonalna, duchowa
„Energia to bardzo ważna rzecz, bo albo nam się chce i mamy na coś siłę, albo nie”.

krok 7. Humor – flow, kontakt z naturą, radosne chwile, lustro, kapsuła czasu, smuteczki.
„Humor jest największym błogosławieństwem ludzkości - Mark Twain”.

W mojej ocenie jest to bardzo wartościowa książka dla osób będących w trakcie procesu psychoterapii do walidacji swojej drogi ku zdrowieniu i refleksji jak wiele już sami osiągnęli. Dla osób, które dopiero uświadamiają sobie, ze chcą skorzystać z pomocy psychologa lub psychoterapeuty będzie pomocą w określeniu problemu, który chcą/lub muszą przepracować.

Godziny spędzone na refleksji o sobie samym i wypełnianiu kolejnych ćwiczeń będą momentami mocno wyczerpujące, ale w drodze do poznania i zrozumienia siebie, swoich reakcji i zachowań, warto podjąć każdy wysiłek. Czytajcie, zastanawiajcie się, piszcie swoją historię!

Data przeczytania: 2023-11-19

Katarzyna Czyż

Odpuszczania można i nawet trzeba się nauczyć! Ten workbook pomoże Ci zacząć Masz czasem tak, że po prostu nie dajesz rady? Czujesz, że nie spełniasz oczekiwań - współpracowników, szefów, podwładnyc...

@gala26
@gala26 · 6 miesięcy temu
Świetna recenzja Żanetko, ale poradniki to nie moja bajka.
@zanetagutowska1984
@zanetagutowska1984 · 6 miesięcy temu
bardzo dziękuję Halinko. Rozumiem, nie każdy musi lubić :) pięknego dnia Halinko
Katarzyna Czyż

Pozostałe recenzje @zanetagutowska1984

Ślady nocy
"Śmierć łatwiej przeżyć, gdy się jej nie widzi" a może to dotyczy każdego doświadczenia?

Po tę książkę sięgnęłam po przeczytaniu artykułu w serwisie lubimyczytac.pl: @Link chcąc się przekonać o fenomenie i Autorki i dzieła, które stworzyła. # RECENZJA Jest...

Recenzja książki Ślady nocy
Co powie mama?
Dorosłość to bycie sobą

Sandra Konrad jest absolwentką psychologii, studiowała też seksuologię i psychiatrię. Dokształcała się w USA. Ma stopień doktora. od lat zajmuje się psychoterapią: terap...

Recenzja książki Co powie mama?

Cieniobójcy
I o to chodzi!
@Aleksandra_99:

Czy debiut, na dodatek fantastyka to dobry pomysł? Coraz więcej książek przekonuje mnie, że tak! Mateusz Żuchowski w ks...

Recenzja książki Cieniobójcy
13 miesięcy
13 miesięcy
@karolinabob...:

Nie chciałam cię zdenerwować czy wykorzystać – odpieram cicho, odwracając wzrok. – Chciałam… – Kręcę głową. – Nieważne,...

Recenzja książki 13 miesięcy
Węzły mentalne
Jak się z nich uwolnić?
@emol:

Bernardo Stamateas jest psychoterapeutą i psychologiem zajmującym się relacjami międzyludzkimi. Jego poradniki pomagają...

Recenzja książki Węzły mentalne