Recenzja książki Zmierzch i historia

Zmierzch i historia

@Miss_Jacobs@Miss_Jacobs · 2010-08-23
Saga Zmierzchu bez wątpienia stała się ikoną popkultury. Możemy się nią zachwycać, podziwiać, nie cierpieć jej, krytykować. Jedno łączy wszystkich – każdy wie, o czym jest.
Rzeczą oczywistą jest też, że każdy będzie chciał zgarnąć swoją działkę z tej olbrzymiej góry pieniędzy, która jest nieodłącznym elementem ikon dzisiejszych czasów. Powstają pamiętniki, koszulki, bielizna, kosmetyki i oczywiście literatura... o Zmierzchu bądź wpadająca w nurt narzucony przez panią Meyer.
„Zmierzch i historia” to jeden z produktów, dzięki którym można łatwo zarobić a niewiele się narobić. W końcu czymże jest przelanie paru wiadomości, które wałkuje się przez większość swojego życia. Produkt dla nastolatek do tego głównie amerykańskich, więc wszystko, co jest tam napisane będzie dla nich nowością. One przyjmą ją bez najmniejszych wątpliwości, to po prostu kolejna rzecz do ich kolekcji.
Jednocześnie to też pozycja, która przyda się przeciwnikom sagi. Obnaża wszystkie niedoskonałości fabuły, brak wiedzy na temat przytaczanych okresów historycznych, inspirowanie się dziełami, do których nie dorasta się nawet w połowie. Według mnie pokazuje niestety jak marną pisarką jest pani Meyer ( ocena wciągnięcia podczas czytania nie jest równa ocenie całej książki ). Nancy R. Reagin bardziej dopowiada swoją wizję niż wyciąga wiadomości ze Zmierzchu.
Widać, że tak naprawdę Meyer nie miała pomysłu na swoich bohaterów oprócz tego, żeby żyli długo i szczęśliwie, Edward był zabójczo przystojny a Bella naiwną panienką, do tego moim zdaniem z lekka puszczalską. Postacie posiadają jedynie te cechy, które są potrzebne na daną chwilę, ale skąd i dlaczego je mają, dlaczego odbierają pewne rzeczy tak a nie inaczej tego już p. Meyer nie wyjawia. Ogromne pole do popisu ma dzięki temu N.R. Reagin i co ważniejsze wykorzystuje je. Jej interpretacje niekiedy wprowadzały mnie w zdumienie, ( bo ja odbieram sagę jako powieść dla naiwnych dziewczynek, które chcą się poczuć księżniczkami, przez co Edward zawsze będzie robił wrażenie więc nie kusiło mnie dopatrywanie się w tym jakiejkolwiek głębi) a nawet wywoływały salwy nieposkromionego śmiechu. Ubawiłam się czytając, że rodzina Cullenów jest tak naprawdę rodziną gejowską czy też lesbijską. Co ich łączy? Odrzucenie społeczne oraz ukrywanie się. Cóż, dla każdego coś dobrego.:-)
Książka napisana jest bardzo prostym językiem. Nie używa się w niej skomplikowanych słów, aby w odczuciu czytelnika była mądrzejsza niż jest w rzeczywistości. Świetnie popularyzuje wybrane przez siebie aspekty historyczne. O ile traktowanie kobiet w dawnych latach nie jest już dla nikogo tajemnicą czy zaskoczeniem, to wczesne osadnictwo w Ameryce czy też Wojna Secesyjna, forma rządów Medyceuszy we Florencji to tematy, o których warto wiedzieć więcej niż sam fakt, że cos takiego istniało.
Mówią, że nie pluje się do własnego gniazda. Tę zasadę zdecydowanie przyjął zespół, któremu kierowała p. Reagin. Nakreślają niedoskonałości książki, ale nie krytykują otwarcie – to już zostawiają czytelnikom. Podobało mi się, że na końcu każda z członkiń tego zespołu jest pokrótce scharakteryzowana w sposób zabawny, ironiczny. Panie ( zdziwiłabym się gdyby, któryś poważny profesor zechciał napisać cokolwiek do tej książki...) same siebie nazwały kadrą liceum w Forks.
Po przeczytaniu tej książki zastanawiałam się, czemu ta saga trafiła do mnie. Odpowiedź była jedna.. Edward, ale nie tej książkowy, ale filmowy ze swoim cudownym brytyjskim akcentem i genialną mimiką twarzy. Przyznaję, że wpierw obejrzałam film a dopiero potem przeczytałam książkę.
Czy warto sięgnąć po „ Zmierzch i historię”? Moim zdaniem tak. Dla fanów będzie to dobre uzupełnienie a i krytycy też znajdą coś dla siebie. Każda książka, która wnosi coś do życia młodych czytelników jest warta tego by ją napisać. Wiem, że autorkom pewnie takie szczytne cele po głowie nie chodziły tylko poszły razem z falą popularności ale jeśli dzięki temu statystyczny młody człowiek przeczyta jedną książkę więcej to super.
Przeczytanie jej zajmie Wam 2-3 wieczory, a dowiecie się całkiem sporo i nie będziecie mieli problemu, żeby tą wiedze zapamiętać. Wybór należy do Was. :)
Ocena @Miss_Jacobs:
{}{}{}{}{}{}{}{}{}{}
Data przeczytania: 2010-08-26
Książka Zmierzch i historia
Zmierzch i historia
Nancy R. Reagin
{}9.3/10
Każdy fan sagi \"Zmierzch\" powinien mieć tę świetnie napisaną książkę, która stanowi tło historyczne dla bohaterów i wątków stworzonych przez Stephenie Meyer... Jakie normy społeczne rządziły światem...
Komentarze

Pozostałe recenzje @Miss_Jacobs

Książka Odnaleźć swą drogę

Historia mało skomplikowana, bo opowiadająca o przygodach Oli Lachy, jej perypetiach akademickich oraz miłosnych. Zbudow...

Książka Między nami nowojorczykami

Leszek Możdżer kilka lat temu w jednym z wywiadów powiedział, że złe wiadomości pokazywane są w wieczornych Faktach, po...

Nowe recenzje

Książka Kobieta na krawędzi

Thriller pt. ''Kobieta na krawędzi'' autorstwa Pani Samantha M. Bailey przyznam, że przedstawiona w nim historia opowia...

Książka Strefa skażenia

W sytuacji obecnej pandemii prym wiodą i wracają jak bumerang książki o tej tematyce. Właściwie to dobra okazja przypo...

Książka DonnerJack

Kiedyś Słońce było bogiem. Teraz wiemy, że jest termonuklearnym reaktorem chłodzonym kosmosem (swoją drogą muszą tam pa...

nakanapie.pl
{} {} {}
O nas Kontakt Pomoc Polityka prywatności Regulamin
© 2020 nakanapie.pl
Zrobione z {} na Pradze Południe
{}