Każdemu z nas zdarzy się zapomnieć o jakimś prezencie, albo nie tyle zapomnieć co bardziej dopiero przemyśleć co byśmy chcieli kupić i to na ostatnią chwilę. Dlatego też w większości przypadków będzie to dobra książka! Bo nawet jeśli ktoś na co dzień nie jest takimjak my, to zawsze jest to już jakiś sposób do małej namowy do sięgnięcia po coś do czytania. Ale muszą być to naprawdę ciekawe pozycję.
Dlatego też wybrałam dla Was kilka książek, które osobiście bym kupiła bliskim osobom w prezencie. Mam nadzieję, że i Wam spodobają się te opcje. A może sami coś chcecie dodać? Śmiało można w komentarzu!
LITERATURA DZIECIĘCA
„Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta” Anita Głowińska
Kicia Kocia i Nunuś mają dużo roboty przed świętami. Trzeba przygotować wszystko przed przyjściem specjalnego gościa, na którego każdy z nas czeka podczas tego wyjątkowego dnia, czyli Świętego Mikołaja. Wraz z ulubioną bohaterką i jej młodszym bratem dzieci poznają bożonarodzeniowe tradycje, przechodząc poprzez zabawę przez kolejne strony książeczki „Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta! 45 otwieranych okienek!”. Publikacja „Kicia Kocia i Nunuś. Idą święta! 45 otwieranych okienek!” jest kolejną pozycją, dzięki której mali czytelnicy mogą odkrywać przygody Kici Koci i aktywnie uczestniczyć w czytaniu. Tajemnice ukryte w 45 otwieranych okienkach sprawią, że czas z książeczką będzie wspaniałą zabawą. Dodatkowo dzieci zapoznają się z bożonarodzeniowymi tradycjami, takimi jak ubieranie choinki czy pieczenie pierniczków. Jeżeli lubicie Kicię Kocię i jej przygody, koniecznie sięgnijcie po tę pozycję!
„Opowieści o tym, co w życiu ważne” Marek Michalak
„Opowieść o tym, co w życiu ważne”, to wzruszająca i pełna ciepła opowieść, której autorem jest polski pedagog specjalny i działacz społeczny, Marek Michalak.
Publikacja pt. „Opowieść o tym, co w życiu ważne”, przeznaczona dla młodych czytelników, jest zapisem dialogu rodzeństwa, Miłosza i Julki. Dzieci przedstawiają swoje codzienne życie oraz doświadczenia rodzinne, koleżeńskie czy szkolne. Rodzeństwo czasami się kłóci, jednak potrafi również ze sobą współpracować, dzielić się spostrzeżeniami i nieść sobie pomoc.
Miłosz i Julka uważnie przysłuchują się też w niektóre z opowieści dorosłych i próbują tłumaczyć sobie znaczenie słów, takich, jak: tolerancja, szacunek, miłość, własne zdanie, odwaga, empatia, pokój, humor, patriotyzm, godność, poczucie humoru czy empatia. Pojęcia te są wprowadzane z konkretnych sytuacji, a bohaterowie dokumentują je rozmaitymi zdarzeniami, a także wysnuwają własne spostrzeżenia. Ciekawą, a przy tym niezwykle ważną lekturę, umilają piękne ilustracje, wykonane przez Katarzynę Sadowską.
LITERATURA MŁODZIEŻOWA
„11 papierowych serc” Kelsey Hartwell
Rok temu: Życie Elli było idealne. Miała cudownych przyjaciół i niesamowitego chłopaka. Wszystko się zmieniło w momencie wypadku samochodowego. Kiedy Ella obudziła się w szpitalu, nie pamiętała ani tragicznego wydarzenia, ani tygodni przed nim. Nie rozumiała też, dlaczego zerwała ze swoim chłopakiem.
Teraz: Ella zaczyna otrzymywać papierowe serca od tajemniczego wielbiciela. Ten wie o niej zadziwiająco dużo. Serca zawierają wskazówki mające pomóc dziewczynie przypomnieć sobie życie przed wypadkiem. I zabiorą ją w podróż, której nigdy sobie nie wyobrażała. Podążanie za papierowymi sercami jest najbardziej spontaniczną rzeczą, jaką Ella kiedykolwiek zrobiła… Ale czy znajdzie odpowiedzi na dręczące ją pytania?
„11 papierowych serc” to książka idealna dla fanów trylogii Do wszystkich chłopców, których kochałam Jenny Han i serii The Kisssing Booth Beth Reekles. Ta urocza, ale też mądra historia wciąga czytelnika i zostaje z nim na długo. Razem z bohaterką wybierz się w podróż śladem papierowych serc i przekonaj, że miłość potrafi przyjść w najbardziej nieoczekiwanym momencie.
„Rodzina Monet. Skarb” Weronika Marczak
Hailie Monet ma niespełna piętnaście lat, gdy w wypadku samochodowym traci dwie najukochańsze osoby: mamę i babcię. Ze skromnego, ale pełnego miłości i ciepła domu trafia do luksusowej willi w Pensylwanii zamieszkanej przez pięciu władczych i zdystansowanych mężczyzn. Oni raczej chłodno przyjmują nastolatkę.
Will, Vincent, Dylan, Shane i Tony to starsi bracia Hailie, o których istnieniu dziewczyna nie miała pojęcia. Tęsknota za ukochaną mamą, zagubienie w obcej rzeczywistości i brak zrozumienia ze strony rodzeństwa są trudne do udźwignięcia. I choć w nowym domu jest wszystko, o czym może marzyć nastolatka, prywatne liceum jest najlepsze w stanie, a stylowy mundurek i drogie ubrania leżą idealnie, Hailie czuje się bardzo samotna. Jakby tego było mało, z każdym dniem odkrywa, że życie jej braci pełne jest mrocznych sekretów, których będą strzec, zwłaszcza przed swoją młodszą siostrzyczką.
Pierwszy tom serii, która podbiła serca czytelników polskiego Wattpada.
„Okrutny książę. Tom 1” Holly Black
Siedmioletnia Jude była świadkiem okropnych rzeczy. Nieznajomy mężczyzna, który nie miał nic wspólnego ze śmiertelnymi istotami, w brutalny sposób zamordował oboje jej rodziców, a następnie uprowadził ją i jej dwie siostry: Taryn i Viviane. Wraz z nim trafiły do Elysium, krainy elfów. Cały tamtejszy świat, podobnie jak rasa elfów, powinna raczej wzbudzać pozytywne skojarzenia. Tymczasem piękne stworzenia wcale nie wiedzą, co to dobro, a najbliższe są im zawiść i skłonność do intryg.
Mija dziesięć lat, przez które Jude oswaja się z nieznanym jej dotąd światem. Zamożne elfy wciąż wytykają ją palcami, ponieważ ludzka krew, jaka płynie w jej żyłach, jest doskonałym powodem do drwin. Szczególnie przednią zabawę ma Cardan, najmłodszy z książąt, którzy rządzą w Elysium. Jude jest przekonana, że to właśnie jego można również nazwać tym najokrutniejszym. Fakt, jak wiele intryg i podłych knowań otacza królewski dwór, dosłownie jeży włosy na głowie. Niestety, wkrótce sama dziewczyna będzie musiała się nauczyć oszukiwać i zabijać, aby przetrwać, a zarazem zapewnić bezpieczeństwo swoim bliskim. Czy może mieć jakieś szanse w starciu z elfami?
LITERATURA OBYCZAJOWA
„It Ends with Us” Collen Hoover
Lubisz literaturę obyczajową z wątkiem romansowym? Chcesz poznać historię miłosną, która tak naprawdę stanowi tło dla głębszej opowieści? Lily Bloom poznajemy w dniu pogrzebu jej ojca, gdy udaje się ona na dach pobliskiego apartamentowca, by oddać się rozmyślaniom. Spotyka tam przystojnego neurochirurga, Ryle’a Kincaida, z którym bardzo dobrze jej się rozmawia. Spędzają wspólnie trochę czasu, jednak później każde z nich udaje się w swoją stronę i sądzą, że już nigdy się nie spotkają. Lily przeprowadza się do nowego mieszkania oraz otwiera własny biznes – kwiaciarnię, którą prowadzi z sukcesami. Poznaje uroczą Alysson, z którą szybko się zaprzyjaźnia. Niebawem okazuje się, że jest ona siostrą Ryle’a. Drogi lekarza i Lily ponownie się przecinają. Rodzi się między nimi uczucie i powoli budują z pozoru idealny związek. Kiedy jednak na horyzoncie pojawia się przyjaciel z dzieciństwa i pierwsza miłość Lily, Atlas Corrigan, Ryle okazuje się zaborczy i chorobliwie zazdrosny. Silna i niezależna kobieta pod wpływem uczucia powiela schemat z własnego domu rodzinnego i staje się ofiarą przemocy domowej. Czy Atlas, który wiele zawdzięcza Lily, pomoże jej w trudnych chwilach?
Książka jest bardzo osobistym dziełem Colleen Hoover, nawiązuje bowiem do doświadczeń matki autorki. Nie jest typowym romansem, porusza trudny temat i skłania do przemyśleń. Uświadamia, że czasem ci, których najmocniej kochamy, potrafią nas najsilniej zranić. Autorka stara się pokazać Czytelnikowi, że świat nie jest czarno – biały i nie ma złych ludzi, są jedynie złe uczynki.
„Jestem jedną z żon” Laila Shukri
Dozwolona obecnie w prawie sześćdziesięciu krajach poligamia wciąż prowadzi do tragedii tysięcy kobiet na całym świecie. Aktualne prawo niemal wszystkich krajów arabskich nadal pozwala mężczyźnie na jednoczesne posiadanie czterech żon. Jak żyją kobiety, które znalazły się w poligamicznym małżeństwie? Z jakimi dramatami muszą się mierzyć? Czy można być szczęśliwą, dzieląc się na co dzień swoim mężem z inną kobietą?
Alicja niespodziewanie wyjeżdża do Dubaju, gdzie na luksusowym jachcie poznaje bogatego szejka, za którego wkrótce wychodzi za mąż. Gdy wraca z ekscytującej podróży do Omanu, jej szczęście małżeńskie przerywa pojawienie się w domu drugiej żony.
Jak Alicja odnajdzie się w tej traumatycznej sytuacji? Czy zaakceptuje obce dla niej normy kulturowe i w imię miłości zgodzi się na życie z drugą żoną swojego męża? Czy jednak zdecyduje się uciec, co – jak się okaże – nie jest takie proste?
Laila Shukri po raz kolejny odkrywa szokujące dla Europejczyka tajemnice Bliskiego Wschodu, gdzie miłość, zazdrość i namiętność są silniejsze niż gdziekolwiek indziej.
„Kraina marzeń” Nicholas Sparks
Przejmująca historia o miłości. A także o tym, że dla spełnienia wielkich marzeń warto jest zaryzykować wszystko. I o tym, że nie można uciec od własnej przeszłości.
Colby Mills marzył o karierze muzyka, dopóki śmierć wujka, u którego się wychowywał, nie zmusiła go do zrezygnowania z tych aspiracji. Teraz prowadzi małą rodzinną farmę w Karolinie Północnej. Chcąc oderwać się od domowych obowiązków, jedzie na Florydę i spontanicznie wychodzi na scenę w barze w St. Pete’s Beach. I wtedy spotyka pewną dziewczynę, a jego świat wywraca się do góry nogami. Czy życie na odziedziczonej farmie to jedyna przyszłość, jaka go czeka? Morgan Lee, córka zamożnych lekarzy z Chicago, ukończyła studia muzyczne w prestiżowym college’u. Zamierza wyjechać do Nashville – miasta, w którym bije serce amerykańskiej muzyki – i stać się gwiazdą estrady. Tymczasem Beverly rozpoczyna zupełnie inną przygodę. Wraz z sześcioletnim synem ucieka od męża ze skłonnością do przemocy i stara się wiązać koniec z końcem w niewielkim miasteczku z dala od utartych szlaków. Kiedy kończą się jej pieniądze, a niebezpieczeństwa zdają się czyhać na każdym kroku, podejmuje niezwykle trudną decyzję, która obróci wniwecz wszystko, co kobieta uważała dotąd za pewnik.
Wkrótce drogi tej trójki skrzyżują się, a ich życie zmieni się na zawsze. I wszyscy troje będą mogli się przekonać, czy marzenia o lepszym życiu są w stanie przezwyciężyć brzemię przeszłości…
LITERATURA PIĘKNA
„Mam na imię Jutro” Damian Dibben
„Ten, kto decyduje się na posiadanie psów, straci ich wiele w swoim życiu. Ja byłem psem, który stracił wielu ludzi”.
Rok 1815. Zimowy wieczór w Wenecji. Pewien pies czuwa przy katedrze, mając nadzieję, że wreszcie pojawi się jego pan. Dawno temu właśnie tu się rozdzielili i tu mieli się spotkać. Minęły jednak lata, a po panu – lekarzu, chemiku i filozofie, z którym przemierzył całą Europę, odwiedzając królewskie dwory i pola bitwy – wciąż nie ma śladu. Pies wyczuwa jednak trop jego odwiecznego wroga. Porzuca więc w miarę bezpieczne schronienie i wyrusza w podróż w poszukiwaniu najbliższego mu człowieka. Tak zaczyna się przygoda Jutra, który na przestrzeni wieków przemierza świat w poszukiwaniu człowieka, który uczynił go nieśmiertelnym. Jego łapy niestrudzenie przebiegają pola bitew i królewskie dwory. A jego historia jest opowieścią o lojalności i determinacji, przyjaźni (zarówno ze zwierzętami, jak i z ludźmi), miłości (tej jednej, jedynej), podziwie (dla ludzkich talentów) i rozpaczy (z powodu ich nieumiejętności życia w pokoju). Z mokrym nosem przy ziemi i wiernym towarzyszem, kundlem wabiącym się Sporco, u boku musi się spieszyć – by znaleźć pana, zanim zrobi to ten Zły. I nie może się przy tym nadziwić, że te dwunożne istoty rządzące światem, które potrafią kochać i tworzyć takie piękne rzeczy, stać na tyle okrucieństwa. Mimo to nie traci nadziei i pędzi na swych czterech łapach na ratunek panu, biorąc udział w szalonym wyścigu z czasem, by u jego kresu poznać ludzkość od podszewki i okrutną cenę nieśmiertelności.
Barwny portret ludzkości na przestrzeni wieków. Niesamowita i wciągająca bez reszty opowieść o odwadze i poświęceniu oraz nierozerwalnej – silniejszej niż czas – więzi między dwiema duszami. Bo czy ktoś może kochać bardziej niż pies?
„Gdzie śpiewają raki” Delia Owens
Delia Owens zabiera czytelnika do miasteczka w Karolinie Południowej otoczonego przez mokradła. ”Gdzie śpiewają raki” to opowieść o Kyi – dziewczynie, dla której domem były bagna. To na nich się wychowywała, sama, z dala od cywilizacji, porzucona przez rodzinę. O Dziewczynie z bagien krążyło wiele pogłosek. Kya nie jest jednak taka, jak się wydaje. To wrażliwa i inteligenta dziewczyna, której w życiu brakuje bliskości drugiego człowieka. Spokojne życie Kyi zostaje zakłócone, gdy w miasteczku zostaje odnalezione ciało młodego chłopaka. Wszyscy raptownie zwracają się przeciwko Dziewczynie z bagien. W końcu łączyła ich wspólna przeszłość.
Przepiękna historia o dojrzewaniu przeplatana wątkiem kryminalnym. Powieść pełna barwnych opisów przyrody, nadających całej książce niesamowitego, wręcz magicznego klimatu. Delia Owens podkreśla, jak ważny jest proces dorastania oraz jak wielką, a zarazem nieokiełznaną siła jest natura. Powieść na miarę ”Cienia wiatru” Carlosa Ruiza Zafóna czy ”Siedmiu mężów Evelyn Hugo” Taylor Jenkins Reid. Czytelniczy must-have dla miłośników klimatycznych powieści, od których nie sposób się oderwać i które pozostają na długo w pamięci.
„Oko snajperki” Kate Quinn
W zasypanym śniegiem Kijowie Mila Pawliczenko samotnie wychowuje syna. Marzy o pracy w bibliotece i spokojnym życiu. Jej plany przerywa wybuch wojny. Mila zaciąga się do armii. Ze spokojnej dziewczyny przeobraża się w śmiertelnie niebezpieczną łowczynię nazistów. Pierwsze celne strzały, niezliczeni wrogowie, sroga zima i… rosnąca sława. W krótkim czasie kobieta staje się bohaterką narodową i najsłynniejszą snajperką świata.
Wyrwana z krwawych pól bitewnych frontu wschodniego trafia do Ameryki. Czy odnajdzie się w blasku reflektorów u boku Pierwszej Damy Eleanor Roosevelt? Nieoczekiwana przyjaźń i jeszcze bardziej nieoczekiwany romans sprawiają, że Mila żyje chwilą! W pobliżu czai się jednak śmiertelne niebezpieczeństwo. Już wkrótce będzie musiała ponownie stoczyć walkę z własnymi demonami w najbardziej niebezpiecznym pojedynku życia. Intryga. Pościg. Śmiertelna pułapka. Historia, która wyciska łzy i zapiera dech w piersiach. Oparta na prawdziwych wydarzeniach powieść o niezwykłej kobiecie. Ta historia mogłaby się wydarzyć również dzisiaj.
KRYMINAŁ, SENSACJA, THRILLER
„Decyzja” Piotr Kościelny
Wrocław, lato 2018 roku. W śmietniku w centrum miasta znaleziono zwłoki noworodka. Śledztwo prowadzi wydział zabójstw komendy wojewódzkiej. Policjanci sprawdzają różne tropy i ustalają przyczyny śmierci – z tak przerażającą zbrodnią nie mieli dotychczas do czynienia.
Czy to matka podjęła decyzję o zabiciu własnego dziecka?
Czy strach usprawiedliwia zbrodnię?
Jak daleko może posunąć się zdesperowana kobieta?
„Kołysanka” Maciej Siembieda
Czego szukał po wojnie na Śląsku Opolskim światowej sławy kompozytor Aram Chaczaturian, przysłany przez NKWD? Czy on także był oprawcą? Wyjątkowo trudna i ściśle poufna sprawa wagi państwowej wiedzie Jakuba Kanię – specjalistę od śledztw historycznych – do Grodkowa, którego szarą eminencją jest radna sejmiku wojewódzkiego, Iwona Kern. Dlaczego wyszła za mąż za Tomasza, człowieka, którego powinna nienawidzić? O co tragicznie poróżniły się ich rodziny? Jakie tajemnice kryją ruiny jednej z najwspanialszych niegdyś rezydencji magnackich w Europie, w której dwieście lat temu sprowadzono całą orkiestrę na intrygujący koncert dla… dwóch osób? Jak połączą się losy porzuconej przez matkę czteroletniej Joanny Gryzik i „diabła z Rudy”, potwornie okaleczonego w młodości i oszpeconego odludka Karola Goduli? I wreszcie czym była „tajemnicza melodia”, którą nie tylko prokurator Kania próbuje odszukać…
Maciej Siembieda z mistrzowską zręcznością splata sensacyjną fikcję z Wielką Historią i małą polityką oraz fascynującymi śląskimi ciekawostkami. Trzymające w napięciu wydarzenia wokół sprawy Chaczaturiana, prawdziwej bajki o Kopciuszku, przeklętych nut oraz rodzinnych sekretów i tajemnic pałacu w Kopicach stawiają pod znakiem zapytania nie tylko dalszą karierę prokuratora Jakuba Kani, ale przede wszystkim naszą przespaną noc…
„Córeczka” Magdalena Adaszewska
Prequell Balsamistki, brawurowego debiutu Magdaleny Adaszewskiej. Kim naprawdę jest czarujący i piekielnie przystojny właściciel zakładu pogrzebowego? I co takiego zobaczyła jego malutka córeczka, że zmieniło to ją na zawsze? A może wcale tak nie było, tylko pamięć dziecka płata figle, a ktoś bardzo się postarał, żeby dziewczynka nie zapamiętała tego, co zobaczyła NAPRAWDĘ? Prawa do ekranizacji Balsamistki właśnie kupiła jedna z czołowych polskich stacji telewizyjnych.
FANTASTYKA
„Sąpierz” Katarzyna Puzyńska
Autorka dotychczas kojarząca się głównie z kryminałami psychologicznymi próbuje swoich sił w fantastyce. Postapokaliptyczny świat miesza się tu z mitologią słowiańską. To niepowtarzalne i oryginalne fantasy, które oczaruje każdego!
W „Sąpierzu” to, co stare, miesza się z tym, co nowe. Postapokalipsa kontra mitologia słowiańska. Nowy Świat kontra Stary Świat. Elementy, które na pierwszy rzut oka zupełnie do siebie nie pasują, nagle tworzą fascynującą całość. Pomiędzy dwoma światami znajduje się nicość, Rozstaj. W jednym z nich magia to codzienność, w drugim natomiast nikt w nią nie wierzy. Aby te dwa światy mogły przetrwać, ludzkość z Nowego Świata musi uwierzyć w nadnaturalne moce. A może część społeczeństwa już w nie wierzy i uważa za coś rzeczywistego?
Obrończynie to kobiety strzegące granic Nowego Świata przed demonami przybywającymi ze Starego Świata. Problem jednak w tym, że ze wszystkich Obrończyń pozostała już tylko jedna. Czy uda się uniknąć zagłady?
„Baśniowa opowieść” Stephen King
„Baśniowa opowieść” zabierze odbiorcę prosto w stronę przygody, tajemnic i odrobiny mroku. To co, dasz się skusić na niekoniecznie bezpieczną wyprawę? Tym razem król horroru odstawia szczerzące kły clowny i wilkołaki do poczekalni. Poprzez najnowszą powieść Stephen King pragnie zrobić coś, czego nie czynił od czasu publikacji cyklu „Mroczna Wieża” – ponownie zatopić odbiorców w świecie fantastyki, gdzie ograniczenia są tylko iluzją.
„Baśniowa opowieść” przedstawia życie Charliego. Trzeba wiedzieć, że jego losy nigdy nie były usłane różami – matka chłopaka zmarła, a ojciec zamiast odpowiedzialności wybrał regularne zaglądanie do kieliszka. Dzień, w którym nastolatek dowiaduje się, że świat, jaki zna, nie jest jedynym, sprowadza na niego dodatkowe brzemiona. Czy Charliemu starczy odwagi, by ochronić oba wszechświaty przed zniszczeniem? Czy znajdzie w sobie siłę potrzebną do przeciwstawienia się złym wzorcom i postąpi inaczej niż jego ojciec, nie pozwalając, by słabości przejęły kontrolę nad czynami? Odpowiedzi na te i inne nierzadko skłaniające do refleksji pytania czekają, ukryte w stronach „Baśniowej opowieści”.
„Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów. Tom 1” George R.R. Martin Linda Antonsso Elio M. Garcia Jr.
„Panowanie smoka. Ilustrowana historia dynastii Targaryenów. Tom 1” to nie lada gratka dla miłośników serialowej i książkowej odsłony „Gry o Tron”. Piękny przewodnik zawiera ponad 150 kolorowych ilustracji stanowiących wprowadzenie do historii dynastii, której członkowie odgrywają główną rolę w nowym serialu HBO – „Ród Smoka”.
Targaryenowie to charakterystyczna dynastia od stuleci zasiadająca na Żelaznym Tronie Westeros. Historia Smoczych Lordów, którzy przetrwali zagładę Valyrii, jest pełna intryg, zdrad i niemoralnego prowadzenia się członków rodu noszących jasne włosy. Ilustrowany przewodnik przedstawia dzieje od czasów podboju Westeros przez Aegona Targaryena aż do krwawej wojny domowej, w wyniku której omal nie doszło do zagłady Targaryenów. Grafiki przedstawiają zarówno członków znanej dynastii, jak i ich smoki – w ten sposób miłośnicy Targaryenów mogą zapoznać się z całą historią, która pozwala zrozumieć zarówno przeszłość, jak i przyszłe wydarzenia dotyczące rodu.
LITERATURA FAKTU, REPORTAŻ
„Polszczyzna. 200 felietonów o języku” Jan Miodek
O wyższości kartofla nad ziemniakiem, o tym, kim są milenialsi ze Zbawixa, i jak to w końcu jest z tymi psycholożkami.
O kryzysie wołacza, odwrocie celownika i innych językowych rozkminach.
Przede wszystkim zaś o stanie współczesnej polszczyzny i o tym, jak Profesor to wszystko ogarnia.
Epicki zbiór felietonów oparty na wieloletnim researchu…
Profesor Jan Miodek, ulubiony językoznawca pokoleń Polek i Polaków, od lat niestrudzenie uczy, że poprawna polszczyzna jest dla każdego.
W felietonach, zebranych w tomie Polszczyzna. 200 felietonów o języku, z właściwymi sobie lekkością i erudycją prowadzi czytelniczki i czytelników po meandrach języka polskiego.
„Chińczycy trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę” Sylwia Czubkowska
Sylwia Czubkowska przeprowadziła wnikliwe śledztwo dziennikarskie, aby dowiedzieć się, w jaki sposób Chiny zdobywają Europę. Autorka „Chiny trzymają nas mocno. Pierwsze śledztwo o tym, jak Chiny kolonizują Europę, w tym Polskę” stworzyła nie tylko wartki reportaż, ale przede wszystkim napisała sensacyjną powieść o tym, jak Chiny nawiązały i rozbudowały sieć kontaktów w państwach Europy Wschodniej.
Co można powiedzieć o współczesnych Chinach? Przyciągają dużymi pieniędzmi, potężnym rynkiem zbytu i technologiami za przystępną cenę. Uczelnie i samorządy wykorzystują do przechwytywania technologicznego know-how i budowania sieci kontaktów. Wykupują kultowe przedsiębiorstwa motoryzacyjne i nabywają fabryki. Skąd Chiny mają tyle informacji o mieszkańcach Europy? Przede wszystkim z mediów społecznościowych i urządzeń elektronicznych: smartfonów, komputerów, odkurzaczy, a nawet… oczyszczaczy powietrza.
Chiny, wiedzione żądzą zdobycia świata, nie kierują się żadną etyką. Korupcja na najwyższych szczeblach władzy, manipulacja opinią publiczną, przekupstwa celebrytów. Takich narzędzi używają na co dzień. A czego jeszcze nie wiemy o Chinach? Zaskakujących informacji dostarcza rzetelny reportaż Sylwii Czubkowskiej, wieloletniej dziennikarki największych polskich gazet, trzykrotnie nominowanej do nagrody Grand Press za najlepsze materiały dziennikarskie w kategorii: Dziennikarstwo specjalistyczne. Żaden z polskich dziennikarzy nie wie o współczesnych Chinach tyle, co ona. Teraz dzieli się tą wiedzą z czytelnikami.
„Sypiając z psychopatą” Carolyn Woods
Carolyn nie szukała miłości. Była wykształconą, niezależną kobietą. Cieszyła się oddaniem i szacunkiem swoich bliskich i przyjaciół. I nagle, zupełnym przypadkiem spotkała Marka.
Był cudownym mężczyzną. Zaprosił ją do świata pełnego blichtru i przepychu, do którego wstęp mają jedynie ludzie z bardzo wypchanymi portfelami. Carolyn nawet nie zauważyła, że za wszystko to musi płacić sama. Zaczęła zapożyczać się na coraz większe kwoty. Za sprawą Marka stopniowo odcinała się też od rodziny i znajomych. I przez długi czas nie zdawała sobie sprawy z tego, że nie sypia z księciem z bajki, lecz z wyrachowanym psychopatą… Z przestępcą poszukiwanym przez Interpol.
Oto historia, która wydarzyła się naprawdę. Carolyn Woods postanowiła podzielić się ze światem swoimi własnymi przeżyciami. Jej opowieść jest niezwykle poruszająca i bardzo intymna. I dzięki temu o wiele łatwiej przychodzi nam zrozumieć, jak człowiek staje się ofiarą oszusta.
Choć z perspektywy wygodnego fotela łatwo nam zarzekać się, że nas takie sprawy nie dotyczą, historia Carolyn Woods pokazuje zupełnie co innego. Ofiarą oszusta, manipulatora może być dosłownie każdy. A wokół nas jest mnóstwo ludzi o psychopatycznym rysie osobowości. W wielu przypadkach, dla wielu pełnionych funkcji i wykonywanych zawodów cechy psychopaty mogą być bardzo pożyteczne. Lecz gdy psychopata postanawia dla własnych celów wykorzystywać innych ludzi, nie przebiera w środkach. Sprawdź więc, co możesz zrobić, by uniknąć losu autorki niniejszej książki i bohaterek dokumentalnego hitu Netflixa „Oszust z Tindera”.
Mam nadzieję, że coś Wam z tego wpadnie w oko i stanie się dobrym prezentem dla najbliższych.
Serdecznie polecam!