Lubimy czytać książki!

Autor: dominika.nawidelcu ·1 minuta
2021-09-23 5 komentarzy 17 Polubień
Lubimy czytać książki!

Czyżby hasło „Nie jestem statystycznym Polakiem, lubię czytać książki” powoli traci na aktualności? W sierpniowym sondażu CBOS zapytało respondentów o ich podejście do literatury. Aż 62% zadeklarowało, że lubi czytać. Czy jest się z czego cieszyć?


Sondaż przeprowadzany był również w latach wcześniejszych. W stosunku do 2011 badacze odnotowali ledwie 1% wzrost. Za to o 3% spadł udział osób, które czytać nie lubią. Można więc śmiało stwierdzić, że procent osób ceniących czytanie jest (niestety!) od lat na zbliżonym poziomie.

Kto czyta książki?

Jak się okazuje, większe zainteresowanie książkami wykazują kobiety. 72% z nich stwierdziło, że lubi czytać, co wybrało tylko 50% mężczyzn. Statystyka przemawia na korzyść Pań również jeśli chodzi o liczbę osób, które nie cenią czasu spędzonego z książką. Tej aktywności nie lubi 47% mężczyzn i 26% kobiet.

Większe zainteresowanie literaturą wykazywali też mieszkańcy dużych miast. W największych aglomeracjach aż 78% respondentów lubi czytać książki.

Również wykształcenie i wykonywana praca mają niebagatelne znaczenie. Po książki chętnie sięgają respondenci z wyższym wykształceniem, pełniący funkcje kierownicze, ale też pracownicy administracyjno-biurowi.

Co czytamy?

Z sondażu wynika, że najpopularniejszym gatunkiem jest obecnie kryminał i sensacja (tego wyboru dokonało aż 25% pytanych). Najmniejszym zainteresowaniem cieszy się poezja (5%), współczesna literatura piękna (5%) i komiks (3%).

Wciąż najpopularniejsze są wydania papierowe. Jednak co roku utwierdza się tendencja, że ludzie młodzi chętnie czytają również ebooki.

Co sądzicie o sondażu? Zgadzacie się z jego wynikami?

Dominika Róg-Górecka

Źródło: https://rynek-ksiazki.pl/aktualnosci/optymistyczne-badania-czytelnictwa-cbos/
× 17 Polub, jeżeli artykuł Ci się spodobał!

Komentarze

@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Hasło jest bardzo dobre, gdyż większość z nas nie chce być statystycznym Polakiem. Między lubię czytać, a czytam jest duża różnica. Ja bardzo ostrożnie podchodzę do tego typu danych.
× 14
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Właśnie miałam o tym napisać, że od lubię czytać do faktycznie czytam często jeszcze długa droga.
× 4
@Airain
@Airain · ponad 2 lata temu
Ile osób po deklaracji "lubię czytać" zapytano, co ostatnio czytały? 62% pytanych deklaruje, że lubi, ale przeczytanie choćby książki w roku około 38%, jeśli dobrze pamiętam. Gdyby oba te sondaże potraktować poważnie, to najwyraźniej są tacy, co lubią czytać, ale tego nie robią (umartwiają się pewnie).
Takie ankiety zawsze chorują na efekt "spełniania oczekiwań": WYPADA powiedzieć, że się lubi czytać książki.
× 10
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
Wszystkie ankiety chorują na ten efekt... ;)
× 3
@Airain
@Airain · ponad 2 lata temu
Ale dobrze zrobiona ankieta zadaje przynajmniej jakieś pytania sprawdzające. A na pytanie typu "czy kochasz zwierzątka?" nikt przecież nie odpowie: "Nienawidzę! Tępię! Aaaarghh!"



× 5
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
To prawda. Ale za dobrze zrobioną ankietę, która zostanie dobrze przeprowadzona i której wyniki zostaną właściwie opracowane trzeba też dobrze zapłacić, a jedną z bolączek naszych czasów jest to, że tego to się ludziom za bardzo nie chce robić... ;)
× 4
@viki_zm
@viki_zm · ponad 2 lata temu
Mam nadzieję że z roku na rok coraz więcej osób będzie faktycznie czytać, nie tylko lubić ;) Wokół mnie większość osób które regularnie czytają zgodnie z danymi wybiera kryminały, a stroni od poezji ale dużo sięga także po powieści obyczajowe :) Wzrost popularności e-booków jest dość logiczny, sama czasem czytam w ten sposób ale jednak papier to papier i taką formę lubię najbardziej :D
× 4
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
Jako e-booki czytam starsze powieści. Nowsze książki często są tańsze w formie papierowej.
× 3
@Anna30
@Anna30 · ponad 2 lata temu
Realia powinny troszkę lepiej wyglądać.
Dużą rolę ma znaczenie promocja dobrych książek i osoby z nią związane w wydawnictwach. Młodzież lubi czytać, ale nie zawsze lubią o tym rozmawiać.
Kryminał jest gatunkiem, który jest wybierany, gdyż ma w sobie to coś, co czego my wiemy, albo nas zaskakuje.
Poezja nie jest tak chętnie czytana, a szkoda. Lubię ją czytać. Być może nie każdy czuje się mocny w tej dziedzinie literatury, która mi się podoba.
× 2
@Chassefierre
@Chassefierre · ponad 2 lata temu
Dysproporcja między preferencjami czytelniczymi kobiet i mężczyzn może wynikać też z tego, że mężczyźni, którzy nie interesują się literaturą popularnonaukową, kryminałem albo fantastyką mają stosunkowo niewielkie pole do wyboru, jeśli chodzi o literaturę współczesną.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · ponad 2 lata temu
To jaka literatura interesuje ich. Większość znanych mi mężczyzn właśnie interesuje się literaturą popularnonaukową, fantastyką, reportażem i historią
× 1
© 2007 - 2024 nakanapie.pl