Artykuł
{} 9 komentarzy

Top 5 książek z motywem czekolady

autor: Dominika (Recenzje na widelcu)
data publikacji: 2019-11-28

 Czekolada być może nie jest lekiem na całe zło, ale... przynajmniej zawsze jest pod ręką. Raz na jakiś czas można sobie pozwolić na ten mały grzeszek i autorzy książek świetnie zdają sobie z tego sprawę. Dziś mam dla was kilka powieści z czekoladą w roli głównej, a przecież od samego czytania się nie tyje :)


Czekolada” Joanne Harris


Tego tytułu po prostu nie mogło zabraknąć w naszym zestawieniu. Chyba każdy kojarzy film z gwiazdorską rolą Johnnego Deppa? Warto sięgnąć po książkowy pierwowzór, tym bardziej że jest to pierwszy tom całej serii.

W tej opowieści do małej miejscowości sprowadza się kobieta z dzieckiem. Ku zaskoczeniu mieszkańców odnawia starą piekarnię i zamienią ją w... sklep z czekoladą. Nie wszystkim w smak sukces nowo przybyłej, a nie ma lepszego sposobu na zniszczenie reputacji, jak oskarżenie o czary.

„Czekolada” to powieść magiczna, nietuzinkowa i słodka. Porusza ważkie tematy, ale też kreuje wyjątkowy klimat. W tle zaś unosi się aromat czekolady... Jeśli jeszcze nie czytaliście, warto nadrobić tę zaległość.

Klub miłośniczek czekolady” Carole Matthews


Lucy zawsze ma czekoladę w szufladzie i... nie zawaha się jej użyć. Siłą rzeczy nie jest też filigranową kruszynką. Razem ze swoimi przyjaciółmi kultywuje miłość do tego słodkiego deseru i... nie raz traci głowę dla nieodpowiedniego faceta.

Cała seria utrzymana została w klimacie uczuciowych dylematów. Powieść jest lekka, zabawna i wciągająca. Dziewczyna ma prawdziwy talent do wpadania w tarapaty. Czekoladowe spotkania nadają temu wszystkiemu dodatkowego uroku.

Zapach czekolady” Ewald Arenz


Kolejna książka to propozycja z wyraźnie zarysowanym tłem historycznym. Mamy rok 1881. Porucznik cesarsko-królewskiej armii kończy swoją służbę i zatrudnia się w rodzinnej fabryce czekolady. Dodatkowo zakochuje się w nieodpowiedniej kobiecie. Elena jest bowiem nie tylko fascynująca, ale też... zamężna. Burzliwy romans prowadzi do powstania wyjątkowych pralinek. Ale to dopiero początek opowieści...

„Zapach czekolady” to piękna, romantyczna powieść pełna silnych emocji. Historia w niej przedstawiona intryguje i pobudza zmysły opisanymi zapachami.

Seria „BOMBOnierki” Cathy Cassidy


Nie tak łatwo po prostu wejść w życie cudzej rodziny i Cherry boleśnie się o tym przekonuje. Jej ojciec zakochał się w kobiecie mającej z poprzedniego małżeństwa cztery córki. Zamieszkanie z nimi wszystkim okazało się nie lada wyzwaniem. I nawet czekoladowy biznes rozwijany powoli nie jest już taki straszny!

Znowu zupełnie zmieniłam gatunek. Tym razem cała seria utrzymana jest w młodzieżowym klimacie, a każdy tom napisany został z perspektywy innej dziewczynki. Jest słodko, radośnie, ale nie brak też rodzinnych dramatów. Temat fabryki czekolady dopiero się rozkręca, ale naprawdę warto skosztować tej historii.

Charlie i fabryka czekolady” Roald Dahl


Skoro już mowa o manufakturze słodyczy to tego klasyka również nie mogło zabraknąć. Tak, „Charlie i fabryka czekolady” to również książka. Opowiada o chłopcu, który znajduje Złoty Talon dający możliwość odwiedzenia tego magicznego miejsca. W ten sposób zaczyna się jego wyjątkowa przygoda, pełna niespodzianek i zawirowań.

Ponownie Johnny Depp i znów morze czekolady. Warto sięgnąć po książkowy pierwowzór i jeszcze raz przeżyć tę słodką wyprawę! Chociaż powieść przeznaczona jest dla dzieci, również dorosły czytelnik znajdzie w niej sporo przyjemności.


Znacie te tytuły? Czytaliście któryś z nich? Jakie inne książki z motywem czekolady dodalibyście do mojej listy?

 
O autorze:
@dominika.nawidelcu
Dominika (Recenzje na widelcu) @dominika.nawidelcu
Kocha dosłownie wszystko związane z książkami, uwielbia je czytać, zbierać, układać i, przede wszystkim, pisać o nich. Z zawodu doradca podatkowy, z zamiłowania booknerd, recenzentka i copywriterka. Jest wdzięczna za każdy komentarz pod jej postem :)

Komentarze

@ela_r22
@ela_r22 · 8 dni temu
Hej Dominika, na wstępie Dzięki Bardzo za ciekawe relacje, recenzje, podpowiedzi .......... Tematy, które podejmujesz są bardzo ciekawe, inspirujące a przede wszystkim nie są rozwlekłe.
Co do czekolady to kojarzę tylko film z gwiazdorską rolą Johnnego Deppa,  ale zaciekawiła  mnie pozycja 
Klub miłośniczek czekolady” Carole Matthews. Wprawdzie ,,czytadła''  na grudzień mam już rozplanowane, ale muszę jakoś wcisnąć tą pozycję. 
{}× 3
Komentarze (1)
@Justyna_K
@Justyna_K · 9 dni temu
U mnie czeka na półce "Zapach czekolady". 
Reszty nie czytałam, gdzieś tam w planach, na bliżej nieokreśloną przyszłość mam "Święta miłośniczek czekolady". 
{}× 3
Komentarze (1)
@Asamitt
@Asamitt · 7 dni temu
Niedawno zwróciła moja uwagę wydawnicza nowość Zapiski z czekoladowego pamiętnika Aliny Sułkowskiej. Ale gdy się bliżej przyjrzałam to 13 opowieści zapisane na zaledwie 88 stronach. Nim zacznę to już koniec przyjemności ;( W sumie to podobnie jak z jedzeniem czekolady, ale za tą jakoś specjalnie nie przepadam;P

{}× 2
@Little_Lotte
@Little_Lotte · 10 dni temu
 Z wyżej wymienionych czytałam tylko  „Charlie i fabryka czekolady”.  Lubię ją czytać w okresie Wielkanocnym. Nie mam pojęcia dlaczego.
{}× 1
@Possi
@Possi · 6 dni temu
Znam książkę Cathy Cassidy, w październiku wyszedł drugi tom, jeszcze nie przeczytałam, ale polecam w ciemno. Po pozostałe chętnie sięgnę :). 
{}× 1
@Miodzio007
@Miodzio007 · 3 dni temu
Jestem historykiem sztuki i dla mnie lekturą obowiązkową, smaczną i naukową jest "Prawdziwa historia czekolady" Sophie i Marcela D. Coe. Jeśli kogoś interesuje skąd, kiedy i dlaczego czekolada stała się CZEKOLADĄ to powinien choćby pobieżnie zerknąć na tą pozycję na rynku literackim... Polecam!

P.S. Ciekawe czy sprawdziłoby się wśród nas takie TOP 5 pozycji o KOTACH?!? Jako skończona kociara polecam temat uwadze autorki. ;o)
{}
@rabebucher
@rabebucher · 9 dni temu
Ciekawe zestawienie. Nawet nie wiedziałam, że poza "Charlie i fabryka czekolady" istnieją książki z takim motywem ;)
{}
@Zakreconaa_19
@Zakreconaa_19 · 9 dni temu
Nie czytałam i nie które tytuły widzę po raz pierwszy, trzeba chyba nadrobić zaległości 😁😁
{}
@Paulka
@Paulka · 10 dni temu
Wstyd przyznać, ale nic z wyżej wymienionych nie przeczytałam... 
{}
Komentarze (4)
{}