Wiosenne książki, czyli zielono mi...

Autor: dominika.nawidelcu ·4 minuty
2021-03-25 5 komentarzy 18 Polubień
Wiosenne książki, czyli zielono mi...

Pierwsze dni wiosny mamy już za sobą. Astronomicznie od 20 marca, kalendarzowo 21. A książkowo? Co warto poczytać, żeby wczuć się w wiosenny klimat? Tym bardziej że sytuacja na świecie wciąż jest nieciekawa, odrobinę wytchnienia i nadziei po raz kolejny łatwiej będzie znaleźć w literaturze.


Klasyczna wiosna

Tajemniczy ogród” Frances Hodgson Burnett – zacznę od klasyki, bo chociaż jest to tytuł powszechnie znany, nie sposób nie wspomnieć o nim w kontekście wiosny. Większość z nas pewnie miała z nim kontakt w czasach szkolnych, jednak moim zdaniem naprawdę warto wrócić do tej powieści. Zachwycające opisy natury i piękna relacja z tego, jak przyroda budzi się do życia, z pewnością niejednego czytelnika zachęcą do… ogrodnictwa. Dodatkowo na uznanie zasługuje ostatnie wznowienie w wykonaniu wydawnictwa MG. Piękna, zielona oprawa prezentuje się iście wiosennie!

Wiosna w ogródku

Skoro już mowa o sadzeniu, to może przyda się jakiś prosty poradnik? Książka „Wyhoduj i zjedz. Warzywa, owoce i zioła na balkonie” Barbary Chronowskiej-Cholewy trafiła w moje ręce zupełnym przypadkiem. Chociaż zawsze twierdziłam, że nie mam talentu do roślinek to jakimś cudem po jej przeczytaniu mam parapet wypełniony sadzonkami. „Wyhoduj i zjedz” to pozycja przede wszystkim bardzo przystępnie napisana i kompletna. Niestety tytuł dostępny jest obecnie głównie w formie ebooka lub z drugiej ręki. Jeśli kiedykolwiek przyszło Wam przez głowę, żeby zacząć przygodę z ogrodnictwem, to polecam spróbować już teraz. Mamy właśnie najlepszy moment!

Coś dla dzieci

Za oknem co chwilę prószy śnieg, a mama mówi, że już wiosna? Ale jak to? Jeśli chcecie przybliżyć swoim maluchom tę magiczną porę roku, to do wyboru jest całkiem sporo tytułów. Miłośników Krainy Lodu z pewnością zaintryguje „Olaf czeka na wiosnę” Victorii Saxson. Z kolei zmieniające się pory roku z wielką ciekawością obserwuje pewna czterolatka w ramach książeczki „Wiosna Toli” Anny Włodarkiewicz. Trudniejsze tematy, bo związane ze szpitalem i zabiegami medycznymi porusza kolejna propozycja. „Wiosna w Klinice Małych Zwierząt w Leśnej Górce” Tomasza Szweda opowiada nie tylko o przyrodzie, która budzi się do życia, ale też trosce o zdrowie małych pacjentów. Z kolei miłośnikom poezji powinny spodobać się wierszyki zebrane w ramach „Wiosny radosnej” Margarett Borroughdame. Ze znanych i lubianych, wciąż zachwycają mnie przygody Mikołajka. Również o tej porze roku wiele się u niego działo. „Wiosna Mikołajka” spodoba się i małym i dużym czytelnikom.


Obyczajowa wiosna

Wiosna, czyli burza hormonów i miłość. Na tej liście nie mogło zabraknąć kilku romansów. Zestawienie otwiera piąty tom sagi rodzinnej, z mnóstwem akcji i humoru. „Wiosna” Julie Garwood to opowieść o pełnych niebezpieczeństw losach Daniela, który dość szybko dowiaduje się, że w porównaniu z miłością ryzykowne pościgi to pikuś. Mnie najbardziej jednak urzekła nazwa serii, która brzmi „Nie chowaj tej książki przed żoną! I tak kupi sobie nową!”.

Również Magdalena Majcher jakiś czas temu napisała książkę w ramach cyklu „Wszystkie pory uczuć”. Jej „Wiosna” to opowieść o potrzebie rodzicielstwa i dziecku, które pragnie kochających rodziców. Jednak życie nie jest proste, chłopiec jest chory na FAS, co sprawia, że decyzja o jego adopcji wcale nie będzie prosta.

W kategorii literatura piękna na wspomnienie zasługuje „Wiosna” Ali Smith. Jest to pełna wiary w lepsze jutro opowieść o związkach międzyludzkich. W książce można znaleźć nawiązania do „Peryklesa” W. Shakespeare’a oraz zaskakujące zabiegi narracyjne związane z odbieraniem czasu.

W zdecydowanie lżejszych klimatach można znaleźć sporo książek z tzw. literatury kobiecej. W powieści „Za dwie minuty wiosna” Moniki Zarzecznej, Julia walczy o swoje szczęście. Tymczasem złamane serce próbuje wyleczyć Dorota w książce „Szalona wiosna” Aleksandry Tyl.

Z kolei „Wszystko zaczyna się wiosną” Marty Alicji Trzeciak to opowieść o chłopcu, który dosłownie urodził się w księgarni i został okryty stronami wyrwanymi z baśni. Niestety jego matka umiera zaraz po porodzie. Los chłopaka w dość mglisty sposób nakierowany jest na wyższy cel. Czy uda mu się go odnaleźć?

Fantastyczna wiosna

Również w powieściach fantastycznych można znaleźć kilka przykładów wiosennych książek. „Nowa wiosna” Roberta Jordana zaprasza nas do świata pełnego niebezpieczeństw i krwawych bitw, w którym jednak narodziny pewnego chłopca niosą nadzieję na lepsze jutro. Jeśli wolicie SF to zainteresować Was może „Wiosna Helikonii” Briana Aldiss. Tym razem powieść przenosi nas na planetę, na której rządzą dwie, wrogie wobec siebie, rasy, jedna latem, druga zimą. Nieuchronny upadek tej cywilizacji śledzą wysłannicy z Ziemi.

Kryminalna wiosna

Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch to historia, w której po 50 latach nieobecności nagle pojawia się osoba uznawana za zaginioną. Jednak tylko na chwilę. Zaraz potem ginie w dziwnych okolicznościach, a nasza bohaterka, Krystyna, jest potencjalnie główną podejrzaną. Kobieta postanawia uruchomić znajomości z przeszłości i wyjaśnić sprawę.

Wiosna dopiero się rozkręca! Czy w waszych biblioteczkach również? Koniecznie dodajcie swoje propozycje książek w mniej lub bardziej dosłowny sposób powiązanych z tą magiczną porą roku.

Dominika Róg-Górecka

Komentarze

@Christina
@Christina · około rok temu
Zielono mi...

Emma - Jane Austen
Północ i południe - Elizabeth Gaskell
Miasteczko Middlemarch t.1+2 - George Eliot
Zaczarowany kwiecień - Elizabeth von Arnim
Pokój z widokiem - Edward Morgan Forster
Flush - Virginia Woolf
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery
Don Kichote - Miguel de Cervantes
Podróże Guliwera - Jonathan Swift
Zew krwi - Jack London
Duma i uprzedzenie - Jane Austen
Wiele hałasu o nic - William Shakespeare
Jak wam się podoba - William Shakespeare
Burza - William Shakespeare
Cztery komedie - Oscar Wilde
Hobbit - J.R.R. Tolkien
Ruchome święto - Ernest Hemingway
Elisabeth i jej ogród - Elizabeth von Arnim
Wieczór trzech króli - William Shakespeare
O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra - Lewis Carroll
Wiosenne wody - Iwan Turgieniew
Wiśniowy sad - Anton Czechow
Szczęśliwy Książę i inne bajki - Oscar Wilde
Heidi - Johanna Spyri
Brzuch Paryża - Émile Zola
In the Shadow of Young Girls in Flower - Marcel Proust
Sceny z życia cyganerii - Henry Murger
Anna Karenina - Lew Tołstoj
Consuelo - George Sand
Eugenia Grandet - Honoré de Balzac
Losy Jennie Gerhardt - Theodore Dreiser
Carmen - Prosper Mérimée
Dama Kameliowa - Alexandre Dumas
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Wiosna przyjdzie w kwietniu, dokładnie 14. :)


× 6
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · około rok temu
Tak, wspomniałam o tej książce. Brzmi naprawdę ciekawie :)
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Faktycznie, umknęło mi. :) Jesień z tego cyklu mogę szczerze polecić, Zimę już kupiłam, ale jeszcze nie czytałam, na Wiosnę czekam. I muszę powiedzieć, że to jedne z nielicznych książek, które przyciągnęły moją uwagę też okładkami.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
× 6
@canis.luna
@canis.luna · około rok temu
A ja mam inne pytanie do użytkowników. Wiosna kojarzy się z zielenią? Zdarza Wam się wybierać książki pod względem koloru okładki, bo np. to Wasz ulubiony kolor? :D
× 5
@Christina
@Christina · około rok temu
Mnie bardziej kojarzy się z kwiatami wiśni i magnolii i bzu. Ale co kto woli. Wybierać się nie zdarzyło, jednak przedkładam treść nad okładkę. Ale cieszę się, gdy jest w moim ulubionym kolorze. Zdarza mi się sięgnąć po książkę z moim ulubionym zwierzęciem (kot) :D
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
W ogóle nie skupiam się na okładce, no chyba że jest naprawdę wyjątkowa pod jakimś względem. Ale mam pamięć wzrokową, więc zapamiętuję przeważnie kolory i często "pamiętam oczami", w którym miejscu książka stoi na półce. ;-)
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Mam pamięć wzrokową i zapamiętuję okładkę, co ułatwia jej poszukiwanie wśród innych książek. Natomiast przy wyborze lektury nie przywiązuję wagi do okładki. Zwracam uwagę okładkę, oceniam ją, ale nigdy nie jest to kryterium przy wyborze lektury. Chociaż czasami okładka może mnie zniechęcić.
× 4
WW
@Suvikki · około rok temu
Ja praktycznie zawsze zwracam uwagę na okładkę. Jeśli jest na niej goła męska klata - omijam książkę szerokim łukiem 😁 okładka to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Jeśli mnie zaintryguje, czytam opis. Okładkę pomijam właściwie tylko w przypadku książek z polecenia lub bardzo wysoką oceną.
× 1
WW
@Suvikki · około rok temu
A wracając do artykułu: Tajemniczy ogród ❤️
@Morella
@Morella · około rok temu
Nieee, dla mnie nie ma znaczenia pora roku czy w ogóle ulubiony kolor. Gdyby tak było to wszystkie ksiązki miałabym czarne:D Bardzo zwracam uwagę na okładki. Czasami tylko na tej podstawie wybieram książkę...z różnymi skutkami :P
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
@Suvikki- Na okładki z gołymi męskimi torsami i przesłodzone jestem uczulona i omijam z daleka.
× 2
@Morella
@Morella · około rok temu
A takich ostatnio zatrzęsienie niestety:(
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Jeżeli na okładce będzie goła klata Brada Pitta, to ja nie mam nic naprzeciwko. ;-)
× 1
@Danuta_Chodkowska
@Danuta_Chodkowska · około rok temu
Dzięki przepięknej okładce trafiłam na jedną z moich ulubionych - "Nie na tego złego" 😁
I na pewno zainteresuję się książką z kotem na okładce 😻
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Zwracam uwagę na książki z ciekawą grafiką na okładce. Te prezentowane w artykule w większości nie zainteresowały mnie.
× 1
@aditka
@aditka · około rok temu
Zdarza mi się zwracać uwagę bardzo na okładkę, ale to jest takie zgubne :)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
@aditkadlaczego zgubne?
@aditka
@aditka · około rok temu
@jatymyoni Czasem pod piękną okładką kryje się niezbyt fajna historia ...
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Dlatego też przy wyborze lektury nie kieruję się okładką. Często traktuje je jako osobne dzieło i tak je oceniam.
× 1
@beata.stefanek
@beata.stefanek · około rok temu
Nie wiem dlaczego, ale książkowa wiosna kojarzy mi się główniezz literaturą obyczajową. Może dlatego, że jest tam więcej opisów rozkwitającej przyrody o tej porze roku. Chyba jestem romantyczką pod tym względem. 😊 Wiosną wybieram książki, które mają piękne, kolorowe okładki, ponieważ to i ciepło słońca wpływają na mnie pozytywnie. Nie czytam jednak tylko cukierkowych historii, bo takich w zbyt dużych ilościach bym na pewno nie przetrawiła, ale stawiam na wątek miłosny. Oczywiście nie zamykam się na inne gatunki, ale jednak górują powieści obyczajowe. A zielona okładka, hmm... Chyba nawet takiej nie mam 🤦

Zobacz także:

Komentarze

@Christina
@Christina · około rok temu
Zielono mi...

Emma - Jane Austen
Północ i południe - Elizabeth Gaskell
Miasteczko Middlemarch t.1+2 - George Eliot
Zaczarowany kwiecień - Elizabeth von Arnim
Pokój z widokiem - Edward Morgan Forster
Flush - Virginia Woolf
Ania z Zielonego Wzgórza - Lucy Maud Montgomery
Don Kichote - Miguel de Cervantes
Podróże Guliwera - Jonathan Swift
Zew krwi - Jack London
Duma i uprzedzenie - Jane Austen
Wiele hałasu o nic - William Shakespeare
Jak wam się podoba - William Shakespeare
Burza - William Shakespeare
Cztery komedie - Oscar Wilde
Hobbit - J.R.R. Tolkien
Ruchome święto - Ernest Hemingway
Elisabeth i jej ogród - Elizabeth von Arnim
Wieczór trzech króli - William Shakespeare
O tym, co Alicja odkryła po drugiej stronie lustra - Lewis Carroll
Wiosenne wody - Iwan Turgieniew
Wiśniowy sad - Anton Czechow
Szczęśliwy Książę i inne bajki - Oscar Wilde
Heidi - Johanna Spyri
Brzuch Paryża - Émile Zola
In the Shadow of Young Girls in Flower - Marcel Proust
Sceny z życia cyganerii - Henry Murger
Anna Karenina - Lew Tołstoj
Consuelo - George Sand
Eugenia Grandet - Honoré de Balzac
Losy Jennie Gerhardt - Theodore Dreiser
Carmen - Prosper Mérimée
Dama Kameliowa - Alexandre Dumas
× 6
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Wiosna przyjdzie w kwietniu, dokładnie 14. :)


× 6
@dominika.nawidelcu
@dominika.nawidelcu · około rok temu
Tak, wspomniałam o tej książce. Brzmi naprawdę ciekawie :)
× 1
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Faktycznie, umknęło mi. :) Jesień z tego cyklu mogę szczerze polecić, Zimę już kupiłam, ale jeszcze nie czytałam, na Wiosnę czekam. I muszę powiedzieć, że to jedne z nielicznych książek, które przyciągnęły moją uwagę też okładkami.
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
× 6
@canis.luna
@canis.luna · około rok temu
A ja mam inne pytanie do użytkowników. Wiosna kojarzy się z zielenią? Zdarza Wam się wybierać książki pod względem koloru okładki, bo np. to Wasz ulubiony kolor? :D
× 5
@Christina
@Christina · około rok temu
Mnie bardziej kojarzy się z kwiatami wiśni i magnolii i bzu. Ale co kto woli. Wybierać się nie zdarzyło, jednak przedkładam treść nad okładkę. Ale cieszę się, gdy jest w moim ulubionym kolorze. Zdarza mi się sięgnąć po książkę z moim ulubionym zwierzęciem (kot) :D
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
W ogóle nie skupiam się na okładce, no chyba że jest naprawdę wyjątkowa pod jakimś względem. Ale mam pamięć wzrokową, więc zapamiętuję przeważnie kolory i często "pamiętam oczami", w którym miejscu książka stoi na półce. ;-)
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Mam pamięć wzrokową i zapamiętuję okładkę, co ułatwia jej poszukiwanie wśród innych książek. Natomiast przy wyborze lektury nie przywiązuję wagi do okładki. Zwracam uwagę okładkę, oceniam ją, ale nigdy nie jest to kryterium przy wyborze lektury. Chociaż czasami okładka może mnie zniechęcić.
× 4
WW
@Suvikki · około rok temu
Ja praktycznie zawsze zwracam uwagę na okładkę. Jeśli jest na niej goła męska klata - omijam książkę szerokim łukiem 😁 okładka to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy. Jeśli mnie zaintryguje, czytam opis. Okładkę pomijam właściwie tylko w przypadku książek z polecenia lub bardzo wysoką oceną.
× 1
WW
@Suvikki · około rok temu
A wracając do artykułu: Tajemniczy ogród ❤️
@Morella
@Morella · około rok temu
Nieee, dla mnie nie ma znaczenia pora roku czy w ogóle ulubiony kolor. Gdyby tak było to wszystkie ksiązki miałabym czarne:D Bardzo zwracam uwagę na okładki. Czasami tylko na tej podstawie wybieram książkę...z różnymi skutkami :P
× 3
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
@Suvikki- Na okładki z gołymi męskimi torsami i przesłodzone jestem uczulona i omijam z daleka.
× 2
@Morella
@Morella · około rok temu
A takich ostatnio zatrzęsienie niestety:(
× 3
@LetMeRead
@LetMeRead · około rok temu
Jeżeli na okładce będzie goła klata Brada Pitta, to ja nie mam nic naprzeciwko. ;-)
× 1
@Danuta_Chodkowska
@Danuta_Chodkowska · około rok temu
Dzięki przepięknej okładce trafiłam na jedną z moich ulubionych - "Nie na tego złego" 😁
I na pewno zainteresuję się książką z kotem na okładce 😻
× 2
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Zwracam uwagę na książki z ciekawą grafiką na okładce. Te prezentowane w artykule w większości nie zainteresowały mnie.
× 1
@aditka
@aditka · około rok temu
Zdarza mi się zwracać uwagę bardzo na okładkę, ale to jest takie zgubne :)
× 1
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
@aditkadlaczego zgubne?
@aditka
@aditka · około rok temu
@jatymyoni Czasem pod piękną okładką kryje się niezbyt fajna historia ...
@jatymyoni
@jatymyoni · około rok temu
Dlatego też przy wyborze lektury nie kieruję się okładką. Często traktuje je jako osobne dzieło i tak je oceniam.
× 1
@beata.stefanek
@beata.stefanek · około rok temu
Nie wiem dlaczego, ale książkowa wiosna kojarzy mi się główniezz literaturą obyczajową. Może dlatego, że jest tam więcej opisów rozkwitającej przyrody o tej porze roku. Chyba jestem romantyczką pod tym względem. 😊 Wiosną wybieram książki, które mają piękne, kolorowe okładki, ponieważ to i ciepło słońca wpływają na mnie pozytywnie. Nie czytam jednak tylko cukierkowych historii, bo takich w zbyt dużych ilościach bym na pewno nie przetrawiła, ale stawiam na wątek miłosny. Oczywiście nie zamykam się na inne gatunki, ale jednak górują powieści obyczajowe. A zielona okładka, hmm... Chyba nawet takiej nie mam 🤦
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl