Alejandro Zambra

Autor, 48 lat
Zostań fanem autora:
7 /10
1 ocena z 1 książki,
przez 1 kanapowicza
Urodzony 24 września 1975 roku w Chile (Santiago)
Alejandro Zambra – urodzony w 1975 roku w Santiago to chilijski prozaik, poeta i eseista. Jeden z najgłośniejszych pisarzy latynoamerykańskich swojej generacji. Jego dzieciństwo i młodość przypadły na czas dyktatury, realia ówczesnego Chile to stały motyw jego twórczości. Zadebiutował w 1998 roku tomem poetyckim, ale popularność zyskał dzięki powieści „Bonsai”, wydanej w 2006 roku. Na jej podstawie Christián Jiménez nakręcił film pod tym samym tytułem, który miał premierę w 2012 roku na Festiwalu Filmowym w Cannes. Zambra jest laureatem najważniejszych nagród krajowych i wielu wyróżnień zagranicznych. Trzykrotnie zdobył chilijską nagrodę za najlepszą powieść roku. Jego książki przełożono na ponad dwadzieścia języków, publikował opowiadania w takich pismach jak „New Yorker”, „New York Times”, „Paris Review” i „Harper’s Magazine”. Przez lata uczył twórczego pisania i literatury latynoskiej w jednej ze szkół wyższych w Santiago. Obecnie mieszka w mieście Meksyk. „Chilijski poeta” to jego pierwsza książka wydana w Polsce.

Książki

Chilijski poeta
Chilijski poeta
Alejandro Zambra
7/10

Carla i Gonzalo, niegdyś nastoletni kochankowie, długo się nie widzieli, ale kiedy wpadają na siebie na ulicach Santiago, ich miłość nagle odżywa. Gonzalo poznaje Vincentego, syna Carli, i próbuje sp...

Cytaty

Co ja cię będę czarował: twoja laska, choć nuworyszka, to jest git laska. Nie pasuje do ciebie. Nie dla psa kiełbasa, stary.
Przyjaciele chyba powinni rozmawiać ze sobą otwarcie, nie?
Sprawiali wrażenie dwojga nieznajomych rozpaczliwie szukających wspólnego tematu; niby o czymś rozmawiali i niby byli razem, ale wiedzieli, że tak naprawdę rozmawiają o byle czym i są samotni.
Ulubionych piosenek się nie wybiera.

Komentarze

© 2007 - 2024 nakanapie.pl