Donna Woolfolk Cross

Donna Woolfolk Cross

Autorka, 74 lata 35 czytelników
Obserwuj
9.2 /10
27 ocen z 2 książek,
przez 25 kanapowiczów
Urodzona w 1947 roku w USA (Nowy Jork)
Autorka rozpoczęła swoją przygodę z pisarstwem od pełnych humoru książek poświęconych językowi, m.in. Word Abuse (Nadużywanie słów), Mediaspeak (Język mediów). Cieszyły się one wprawdzie dużym uznaniem, jednakże krąg zainteresowanych tą tematyką był niewielki. Dlatego też postanowiła napisać książkę, która trafiłaby do większego grona czytelników i którą sama z przyjemnością by przeczytała. Ponieważ najchętniej sięgała do książek Mary Renault i Gore'a Vidala, zdecydowała, że napisze zajmującą, podpartą wiedzą o epoce powieść historyczną.

O wyborze tematu zadecydował przypadek. W jednej z francuskich książek natknęła się na wzmiankę o "papieżu Jeanne". Ponieważ Jean w języku francuskim znaczy Jan, a "Jeanne" - Joanna, pisarka początkowo sądziła, iż to zwykła literówka. Kiedy jednak okazało się, że wcale to nie był błąd, rozpoczęła badania poświęcone tej tajemniczej kontrowersyjnej postaci, które trwały siedem lat i zaowocowały powstaniem Której imię wymazano.

"Zawsze fascynowały mnie kobiety śmiało przeciwstawiające się normom kulturowym" - stwierdza Donna Woolfolk Cross. "W mojej książce pozwoliłam przemówić jednej z nich..."

W notatkach, które towarzyszą powieści, przedstawia całą listę kobiet, które tak jak Joanna miały odwagę przywdziać męski strój, żeby móc się uczyć, sprawować publiczne funkcje, prowadzić ciekawsze życie.

Ogromną radość sprawiło autorce ciepłe przyjęcie jej pierwszej powieści zarówno przez czytelników, jak i krytykę. Przetłumaczona na piętnaście języków, długo utrzymywała się na listach bestsellerów.

Donna Woolfolk Cross pracowała w niewielkim wydawnictwie w Londynie, studiowała literaturę w Los Angeles, a w 1973 roku przeniosła się z mężem do Syrakuz, gdzie pisze swą drugą powieść, której akcja rozgrywa się w siedemnastowiecznej Francji.

Książki (2)

Sortowanie:
Której imię wymazano
2 wydania
Której imię wymazano
Donna Woolfolk Cross
8.9/10
Historia o determinacji, walce o siebie, pragnieniu wiedzy, próbie zmiany istniejącego świata, choćby uciekając się do oszustwa. IX wiek, totalny patriarchat, rola kobiety sprowadzona tylko do pro...
Papieżyca Joanna
2 wydania
Papieżyca Joanna
Donna Woolfolk Cross
9.5/10
Seria: Z mroków przeszłości
Czy istniał papież Joanna? To jedna z najbardziej fascynujących i niezwykłych postaci w dziejach - oraz jedna z najmniej znanych. Przed kobietami, które są dość silne, by marzyć, otwierają się zadziwi...

Komentarze

Serie i Cykle

Cytaty Donna Woolfolk Cross

Obserwując, jak tłum wita Joannę, myślał o prawdzie, która rozdzierała mu serce: na zawsze stracił ukochaną kobietę, lecz nigdy nie kochał jej bardziej niż teraz.
Mądra niewiasta robi to, co dyktuje jej rozsądek
Twoim udziałem stanie się wielkość, o jakiej nawet nie śnisz, i cierpienie, jakiego nie umiesz nawet sobie wyobrazić.
Jeśli to prawda, Joanna rzeczywiście dojdzie do wielkości, mimo iż kobietom świat na to nie pozwala.
Lepiej być bezpłodną na ciele niż umyśle.
To, czego nie da się zmienić, trzeba jakoś znosić
O nas Kontakt Pomoc
Polityka prywatności Regulamin
© 2022 nakanapie.pl