Dr Elżbieta Adamiak
Zostań fanem autorki:

Dr Elżbieta Adamiak

Autorka, 60 lat 2 czytelników
8.5 /10
2 oceny z 2 książek,
przez 2 kanapowiczów
Urodzona 7 października 1964 roku w Polsce (Poznań)
Elżbieta Adamiak – doktor teologii, adiunkt na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, tłumaczka. Uczestniczka Konferencji Europejskiego Towarzystwa Teologicznego Kobiet. Zajmuje się m.in. dorobkiem teologicznym chrześcijańskiego feminizmu. Autorka i współautorka kilku książek, np. „Dzieci Soboru zadają pytania”’ „Milcząca obecność. O roli kobiety w Kościele”, oraz podręcznika „Mariologia”. Publikowała m.in. w „Etosie”, „Więzi”, „Znaku”, „W drodze”, „Przeglądzie Powszechnym”, jest stałą felietonistką „Tygodnika Powszechnego”.

Książki

Milcząca obecność : o roli kobiety w Kościele
2 wydania
Milcząca obecność : o roli kobiety w Kościele
Dr Elżbieta Adamiak
7/10

\"To książka prekursorska. Jej autorka jest doktorem teologii, a zarazem feministką. Milcząca obecność stanowi owoc teologicznych kompetencji i jednocześnie feministycznych pasji autorki. Jest to owoc...

Dogmatyka t.2
3 wydania
Dogmatyka t.2

Znany jest sen świętego Augustyna. Oto na brzegu morza zobaczył dziecko, które starało się za pomocą muszelki przelać wody morza do dołka wykopanego w piasku. Morzem jest niezgłębione misterium Boga, ...

Kobiety w Biblii. Nowy Testament
Kobiety w Biblii. Nowy Testament
Dr Elżbieta Adamiak
Seria: Biblioteka Więzi

Matka Jezusa, Maria Magdalena, Herodiada i jej córka… Na kartach Nowego Testamentu nie brak kobiet, które w historii biblijnej odegrały istotną rolę. Elżbieta Adamiak wydobywa je z cienia, a analizuj...

Kobiety w Biblii. Stary testament
Kobiety w Biblii. Stary testament
Dr Elżbieta Adamiak

"Kobiety w Biblii. Stary Testament" to zbiór krótkich tekstów publikowanych przez Elżbietę Adamiak w rubryce pod tym samym tytułem w ?Tygodniku Powszechnym?. Autorka, znana teolożka feministyczna, tro...

Kopciuszek
Kopciuszek
Khoa Le

Adaptacja klasycznej bajki Charlesa Perraulta z pięknymi ilustracjami Khoa Le.

Marcin Luter Człowiek między Bogiem a diabłem
2 wydania
Marcin Luter Człowiek między Bogiem a diabłem
Heiko Augustinus Oberman

Próba uchwycienia historycznej prawdy o postaci i dziele ojca Reformacji i jednocześnie pasjonujące świadectwo tego, że jego życie i myśl w zadziwiający sposób są nam współczesne.

Serie i Cykle

Cytaty

Nadzieja i odwaga są konieczne nam, gdy opuszczamy „dom niewoli” – jakkolwiek byśmy go doświadczali i rozumieli. Ta odwaga i nadzieja na przyszłość są nam potrzebne, bo choć w„domu niewoli” wiele wycierpieliśmy, to przecież to był nasz „dom”. Spędzaliśmy w nim może całe dotychczasowe życie, może dużą jego część. Oswoiliśmy się z nim, przyzwyczailiśmy do takiego sposobu życia. Opuszczając ten „dom”, ruszamy w niewiadomą, nieznaną,obcą przyszłość. Z nadzieją na odnalezienie swojej ziemi obiecanej.
Ale obraz kobiety w Księdze Pieśni nad pieśniami wykracza daleko poza sławiony ideał piękna. Kobieta ukazana zostaje jako strona aktywna, podejmująca inicjatywę, jako kierująca swoim życiem i miłością.
Te działania, które wcześniejsze Księgi przypisywały Bogu, tu ukazane są jako dzieła Mądrości. Jednocześnie pojawiają się w Księdze Mądrości fragmenty opisujące relację Boga i Mądrości jak relację oblubieńczą.
Ślub to obietnica oddania Bogu jakiejś rzeczy lub osoby. Księga Kapłańska wyznacza wysokość opłat składanych w świątyni przy wykupieniu ze ślubu wobec Jahwe. (…) Kobieta powinna płacić zazwyczaj połowę tego, co mężczyzna w jej wieku. To wyraźne świadectwo uznawania kobiety za mniej warte niż mężczyzn.

Komentarze